Z każdą kolejną generacją urządzeń z rodziny Galaxy Note mamy do dyspozycji coraz to więcej pamięci operacyjnej RAM. Jak zapewne wiecie, Galaxy Note miał jej 1 GB, a zeszłoroczny Galaxy Note II już 2 GB. Najnowszy przedstawiciel tej serii, czyli Galaxy Note 3, który został zaprezentowany na targach IFA 2013 w Berlinie, według oficjalnych informacji posiada 3 GB pamięci RAM. Niewątpliwie jest bardzo dobry wynik jak na urządzenie mobilne, ale czy nie jest to tylko chwyt marketingowy? Zagłębiając się w ustawienia systemu zauważyłem, że dostępnej pamięci jest znacznie mniej. Z resztą, zobaczcie sami.
Pamięć RAM w smartfonie czy tablecie nie wpływa znacznie na szybkość urządzenia (największe znaczenie ma tutaj układ i procesor graficzny), ale na komfort jego obsługi. Pamięć RAM przechowuje pliki i dane aktualnie uruchomionych aplikacji i jest pamięcią ulotną – jej zawartość jest kasowana, gdy wyłączymy urządzenie. Prosta zasada mówi, że im więcej dostępnej pamięci operacyjnej, tym więcej aplikacji możemy uruchomić w jednym czasie i swobodnie się między nimi przełączać (bez potrzeby ich ponownego ładowania).
Jedne z pierwszych plotek na temat Galaxy Note 3, które pojawiły się już parę tygodni po premierze Galaxy S 4 wskazywały na obecność aż 3 GB pamięci RAM w przyszłym tabletofonie Samsunga. Informacja ta była powielana kilka jak nie kilkanaście razy przez praktycznie wszystkie serwisy branżone. Oczywiście im było bliżej premiery Galaxy Note 3 tym ta informacja była coraz bardziej pewna, aż została oficjalnie potwierdzona na gali Samsung Mobile Unpacked 2013 Episode 2, czego dowodem jest poniższe zdjęcie.
Kiedy już mogłem spędzić kilka chwil z nowym Galaxy Note postanowiłem sprawdzić, ile rzeczywiście ma pamięci RAM. Trochę się zdziwiłem, gdy w menedżerze pamięci zobaczyłem tylko 2,38 GB dostępnego RAM’u (z deklarowanych 3 GB), z czego „na starcie” prawie półtora gigabajta było zajęte przez aplikacje i funkcje systemowe. Po wyczyszczeniu pamięci na chwilę ten stan się poprawił – spadło poniżej 1 GB, ale po chwili znowu wrócił do stanu „normalnego”, około 1,5 GB.
Gdzie podziało się ponad 600 MB pamięci RAM? Czy aż tyle pamięci potrzebuje system? Porównując Galaxy Note 3 do poprzednika, można zauważyć, że zarządzanie pamięcią operacyjną lepiej wyglądało w tym drugim. Z deklarowanych 2 GB w Galaxy Note II do dyspozycji użytkownika zostawało aż 1,75 GB, co wskazuje na to, że system miał zarezerwowane tylko 12,5% pamięci. Współczynnik ten w nowym Note jest znacznie wyższy, bo po kilku prostych obliczeniach otrzymujemy ponad 20%.
Jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji jest wczesna wersja oprogramowania, która była zainstalowana na egzemplarzach Galaxy Note 3, wystawionych na targach IFA 2013. Podobnie z resztą było z Galaxy S 4, który po wkroczeniu do sprzedaży cierpiał na podobne problemy z pamięcią RAM. Zostało to naprawione przy najbliższej aktualizacji, więc mam nadzieję, że podobnie będzie z Galaxy Note 3.
Pamięć RAM będzie pierwszą rzeczą, którą sprawdzę po zakupie nowego Note’a i dam znać w przyszłych wpisach. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, radze często zaglądać na galaktycznego 😉
Galaxy Note 3 3GB RAM
Galaxy Note 3 ile pamięci RAM
Galaxy Note 3 problemy z pamięcią RAM
Galaxy Note 3 RAM
Galaxy Note 3 RAM problem
Samsung Galaxy Note 3
Samsung Galaxy Note 3 na IFA 2013
3 replies on “Samsung Galaxy Note 3 – Jak to jest z tą pamięcią RAM?”
Trochę to jest jednak przesada. Windows zabiera mi w chwili gdy to piszę 1.4 GB. To wszystko z powodu tych wszystkich dodatków jakie oferuje Note w tym głównie funkcje S-pen. Teraz nasuwa się wniosek dlaczego Note ma aż 3 GB a konkurencja 2. Gdyby dano 2 GB nic by nie zostało dla użytkownika.
Polecam przeczytanie paru książek o budowie systemów operacyjnych. Sczególnie o stronicowaniu, buforowaniu, prefetchach i stronicowaniu. Jak jest RAM to trzeba go wykorzystać i kernel linuxa tak robi. Po cholerę systemowi „pusty” ram? Jak przyjdzie aplikacja to się go zwolni – np zredukje bufory, wyswapuje (choć andek zdaje się nie swapuje) itd. W sumie to dobrze, że zajmuje ten ram.
W sytsemach mobilnych jest jeszcze kwestia wpływu na żywotność baterii, bo te małe sprytne komputerki zdają się żreć mniej prądu, jak mają mniej w ramie, ale jest też drugi haczyk: co jest droższe? zapakować nawet nie używaną aplikację do ramu, żeby user jak jej użyje cieszył się, że system jest responsywny, czy pracowicie czytać ją z flasha, tracąc czas a pewnie i energię, oraz uznanie userów bo system „ma lagi” Samsung najwidoczniej preferuje podejście pierwsze – co można miej w ramie. Nie po to płacę za 3 GB, żeby mieć wolne 1,5. Chcę, żeby system używał wszystkiego, a pewnie wie lepiej na co to spożytkować.
To jednak nie tłumaczy w żaden sposób zeżartych w chamski sposób 614,4MB RAMu. Nie ma, to po prostu jest wycięte z 3GB (3072MB), które zakupiłem wraz z urządzeniem. Ja chce widzieć, co się stało z tą pamięcią, ale nie.. Po co? Ja widzę tylko, że mam 2457MB (pokazuje 2,4GB). Gdzie jest moje 3GB RAM za które zapłaciłem ponad 2tys. zł?
A jakby tego było mało, dodatkowo system z sobie tylko znanych powodów zżera kolejne 818MB RAMu już z wyświetlanego paska (W najlepszym wypadku po zduszeniu wszystkich aplikacji i uwalnianiu pamięci) na… (No właśnie nie wiem na co), więc łącznie uwalone jest prawie 1,5GB (1432MB), czyli 46% oficjalnych zarzekań producenta. I gdyby była to rzeczywiście ta umówna połowa zabranego RAMu, to jeszcze okej, ale NIE, Note 3 przecież nie ma 3GB RAMu. Ja tego nie widzę, więc z racji tego, że z tych 2,4GB conajmniej 1GB idzie na system (jakby mu pozostałe 0,6GB które wycina nie starczało) średnio 1,5GB przy normalnym użytkowaniu, no to mam do dyspozycji praktycznie okrągłe 1GM pamięci RAM. Dodam jescze że jestem pedantem i kiluje procesy z listy. Moja średnia będzie więc niższa niż średnia normalnego użytkownika.
Podchodząc z drugiej strony zupełnie. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby zapchanie ramu spowodowało opóźnienia, lagi czy inne problemy, powiem więcej, wszystko działa wtedy szybciej (Co jest zrozumiałe), jednak tak czy siak czuję się oszukany.
Producent daje mi 3GB na reklamie, ja kupuje sprzęt i mam 2,4.