Umówmy się, że są różne gadżety, te mniej lub bardziej przydatne. I nie chodzi mi tutaj o kubek, który sam zamiesza kawę czy deskę do sedesu z podświetleniem LED, w dodatku sterowaną pilotem. Mam na myśli – nazwijmy je – te poważniejsze rzeczy, które można zaliczyć do grupy tak zwanych urządzeń ubieralnych (wearables). Bo prawda jest taka, że niektórzy nazywają je gadżetami, a inni po prostu urządzeniami i co najlepsze, oba określenia są poprawne. Najpopularniejsze są oczywiście smart-zegarki, ale można też spotkać smart-okulary (np. Google Glass) czy inne części garderoby jak chociażby buty czy rękawiczki z odrobiną elektroniki. Ale jest też coś równie fajnego – pierścień Jakcom R3. Co potrafi?

Dla gadżeciarza takiego ja jak, dosłownie każda dawka elektroniki w nietypowej formie jest interesująca i od razu pojawia się chęć przetestowania. Tym bardziej, że Jakcom R3 to inteligentny pierścień (Smart Ring), coś, czego jeszcze nie miałem i który na pierwszy rzut oka nie zdradza swoich ukrytych możliwości i funkcji. To kawałek sprawnie i całkiem ładnie ociosanego kawałka metalu, który startował jako projekt na jednym z popularnych serwisów crowdfundingowych Indiegogo. Jak się okazało, z sukcesem. Pewnie dlatego, że można go używać w połączeniu ze smartfonem.

Jakcom R 3/ fot. Jakcom
Jakcom R 3/ fot. Jakcom

 

Jakcom R3 ma chip NFC od firmy NXP, który może przesyłać dane z prędkością 106 Kb/s, zapewniając przy tym stabilność i bezpieczeństwo połączenia. Pierścień jest wodoodporny i do działania nie potrzebuje baterii. Możemy go używać między innymi od odblokowania telefonu, uruchamiania wybranych aplikacji i funkcji, blokowanie dostępu do aplikacji, zatrzymywanie budzika czy przesyłanie zapisanych w pierścieniu informacji (np. wizytówek elektronicznych). Ale najciekawiej zapowiada się opcja płatności zbliżeniowych, podobnie jak to robimy za pomocą kart zbliżeniowych czy NFC w smartfonie, wykorzystując do tego usługę Android Pay czy odblokowywania dostępu do różnych przejść (np. bramki czy windy w korporacjach). Bardzo zastanawia mnie to w jaki sposób to działa i czy w ogóle działa. Może kiedyś uda się sprawdzić. Co ciekawe, pierścień ma (podobno) w sobie jakieś szlachetne kamienie i związki chemiczne (jak german), które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, więc uznajmy, że wspomniałem o tym tylko z mojego kronikarskiego obowiązku.

Pierścień Jakcom R3 można kupić między innymi w sklepie Gearbest za niecałe 20 dolarów, ale wykorzystując kod RA10off zaoszczędzicie 10%, więc zawsze coś. Obecnie są dostępne trzy rozmiary (9 – 60 mm, 10 – 62,8 mm, 11 – 66 mm) i jest to bardzo ważne, by przed zakupem wybrać ten właściwy. Chodzi o to, by dopasować średnicę wewnętrzną pierścienia do obwodu wybranego palca, tak by pierścień nie spadał z palca albo nie był zbyt ciasny. Trzeba więc zmierzyć obwód np. wykorzystując do tego kawałek nitki, potem przyłożyć nitkę do linijki i sprawdzić jaka wyszła długość. Jeśli nitka będzie miała 65,5 mm to oznacza, że trzeba wybrać rozmiar 11.

źródło: Jakcom, Gearbest

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 replies on “Smart Ring Jakcom R3 – Ten Jedyny, by rządzić wszystkimi…”

  • Kamil
    28 listopada 2016 at 22:44

    Fajnie o tym poczytać, bo też wzbudziło to we mnie ciekawość, ale nie na tyle bym miał to kupić.

    • 28 listopada 2016 at 23:23

      Niebawem będzie więcej o tym gadżecie, bo dzisiaj zamówiłem 🙂 Mam nadzieję, że… jeszcze w tym roku dojdzie paczka 😀

      • Kamil
        29 listopada 2016 at 13:08

        No to czekam na recenzje 😉 Trzymam kciuki by doszło w tym roku ^^

  • Alicja
    29 listopada 2016 at 13:18

    Ale reklama. Chińczycy naprodukowali tego badziewia i reklamują gdzie się tylko da. Mam to cudo już do jakiś 6 miesięcy. ( i leży sobie gdzieś w szufladzie ) Pierwszy problem to taki że połączenie z telefonem uzyskuje się jak przyłoży się do antenki NFC w telefonie. Czyli często trzeba to zdjąć z palca aby uzyskać połączenie. Trzeba pamiętać za zasilanie to cudo czerpie z transmisji danych. Więc kontak z antenką NFC musi być bardzo dobry. Totalnie przereklamowane.

    • 29 listopada 2016 at 13:23

      Dzięki za info 😉 Dopiero zamówiłem, więc jeszcze nie miałem w ręce, a w zasadzie to na palcu. Jestem ciekawy jak to działa, ale przekonam się o tym pewnie dopiero za 3-4 tygodnie jak dojdzie do mnie paczka. Jeśli byłaby to reklama i ktokolwiek by za to zapłacił to na pewno takie info byłoby pod tekstem. A póki co, producent nawet nie chce wysłać sampli mimo tego, że nie kosztuje to dużo.

    • chętny
      6 grudnia 2016 at 10:19

      a weź przyłóż tą stroną do telefonu, na której jest napis NFC

  • tester
    7 grudnia 2016 at 19:53

    Używam zamiast badge’a na bramkach w firmie, działa 🙂

    • 7 grudnia 2016 at 20:39

      O nieźle, fajna sprawa 🙂 A sprawdzałeś czy da się tym płacić zbliżeniowo? Bo do mnie jeszcze nie dotarł.

    • Artur
      16 grudnia 2016 at 11:24

      Jak udało Ci się go zaprogramować?

      • 16 grudnia 2016 at 13:57

        Też jestem ciekawy. Do mnie dotarł już ten ring, ale jestem trochę rozczarowany. Sprawdzałem blokowanie aplikacji, ale podobno funkcja płacenia nie działa z naszymi kartami 🙁 Jeszcze będę musiał to rozgryźć.

  • Artur
    16 grudnia 2016 at 11:23

    Jak tam wrażenia..mój dotarł wczoraj i powiem szczerze, jestem rozczarowany.. szczególnie szukaniem połączenia pomiędzy telefonem a pierscieniem

    • 16 grudnia 2016 at 13:58

      Ja mam podobnie, jak pisałem niżej w komentarzu. Jeszcze go muszę rozgryźć, ale póki co trochę mnie martwi info, że nie działają płatności. No i sprawdzam go z Mate 9, który ma NFC przy górnej krawędzi, niewygodne podczas odblokowywania.

  • falken
    4 stycznia 2017 at 16:14

    świetny badziew do stukania o stolik. Łączności nie łapie, karty do firmy nie da rady zaprogramować. Teraz ćwiczę, czy da się tym chociaż browar otworzyć, żeby nie były to całkiem zmarnowane pieniądze.

    • 4 stycznia 2017 at 16:23

      Też mi przyszedł i lekkie ździwko, że tak jest ograniczony względem tego co pisze producent 🙁 U mnie blokowanie aplikacji w zasadzie tylko działa.

  • Damian
    6 sierpnia 2017 at 23:47

    I co nadal badziew czy juz konkret?