Samsung Galaxy S 4 miał swoją światową premierę już przeszło trzy miesiące temu. Wraz ze smartfonem zostało zaprezentowanych kilka ciekawych funkcji, które stanowią niejako innowację w urządzeniach tego typu. Zalicza się do nich przede wszystkim funkcje Smart, które pozwalają kontrolować smartfon gestami, bez konieczności dotykania ekranu. Obok funkcji pojawiło się sporo nowych aplikacji i usług, których nie ma żaden inny smartfon. Sprawdziłem jak działa Group Play, aplikacja umożliwiająca dzielenie się multimediami z kilkoma urządzeniami w tym samym czasie.
Aplikacja Group Play, ale w nieco uboższej wersji i pod inną nazwą była dostępna już w starszych urządzeniach Samsunga jak chociażby Galaxy S III czy Galaxy Note II. Początkowo była to Emisja grupowa, która podczas aktualizacji zmieniła nazwę na Gra grupowa i tak już zostało. Aplikacja umożliwia udostępnianie obrazów, muzyki i dokumentów, a do działania wymagane jest połączenie z siecią WiFi.
W przypadku najnowszego flagowego modelu Samsunga usługa ta występuje pod nazwą Group Play i ma bardziej rozbudowaną funkcjonalność. Można nie tylko udostępniać zawartość telefonu w postaci obrazów, dokumentów czy muzyki, ale także grać w gry. Funkcja działa na zasadzie WiFi Direct, czyli bezpośredniego połączenia urządzeń z pominięciem punktu dostępowego. Główne urządzenie tworzące grupę, uruchamia hotspot WiFi, z którym łączą się pozostałe urządzenia. Tym samym nie potrzebujemy połączenia z Internetem, by dzielić się multimediami. Group Play pozwala na połączenie ze sobą maksymalnie 8 kompatybilnych urządzeń, czyli innymi słowy 8 modeli Galaxy S 4, bo jak na razie funkcja działa tylko na najnowszym flagowym smartfonie Samsunga.
Udostępnianie multimediów możemy rozpocząć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć do ręki jeden egzemplarz Samsunga Galaxy S 4, włączyć aplikację Group Play i utworzyć grupę. Aplikacja jest w języku polskim, więc nikomu jej obsługa nie powinna sprawić problemu. Wybieramy zatem opcję „Utwórz grupę”, wpisujemy opcjonalne hasło dostępu i wszystko zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
Teraz każdy użytkownik, który będzie chciał dołączyć do sesji, musi uruchomić aplikację na swoim telefonie, dołączyć do stworzonej uprzednio grupy wpisując hasło i wybrać udostępniony plik. Licznik w prawym górnym rogu pokazuje nam ile aktualnie osób (telefonów) jest podłączonych. Co ciekawe do połączenia możemy użyć także NFC, gdzie wystarczy zbliżyć do siebie dwa urządzenia tylną częścią obudowy.
Na oficjalnej prezentacji Samsunga Galaxy S 4 działanie Group Play było mocno zainscenizowane, gdzie aktorzy przykładali urządzenia do siebie, a dźwiękowiec po prostu zwiększał głośność muzyki lecącej w tle. Nie ma w tym nic złego, bo w końcu było to pewnego rodzaju przedstawienie, ale postanowiłem sprawdzić jak usługa wspóldzielenia multimediów działa w praktyce. Co prawda z powodu ograniczonego czasu jaki miałem w Brand Store, wziąłem „na warsztat” tylko udostępnianie muzyki, co możecie zobaczyć na poniższym filmie. W każdym bądź razie udostępnianie zdjęć czy dokumentów działa bardzo podobnie jak współdzielenie muzyki.
Udostępnianie muzyki wybrałem jeszcze z jednego powodu. Głośnik w Galaxy S 4 jest całkiem wydajny, dlatego połączenie ze sobą kilku tych smartfonów może zamienić je w pewnego rodzaju przenośny system dźwiękowy. Co ciekawe, za pomocą głównego smartfonu, który niejako pełni rolę administratora można sterować poziomem głośności pozostałych telefonów, które dołączyły do grupy. Ponadto każdemu urządzeniu możemy przypisać odpowiednią rolę, tzn. ustawić by jeden grał jako głośnik lewy, a drugi jako prawy czy centralny. Pomysłowe, prawda?
Pamiętacie sytuacje, gdy w gronie znajomych chcieliśmy „puścić” ten sam utwór muzyczny jednocześnie na kilku urządzeniach? Przeważnie kończyło się to tym, że powstawało echo, bo nie udało się dokładnie synchronizować odtwarzacza w telefonie. Problem pojawiał się już przy dwóch urządzeniach, a co dopiero mówić o trzech czy ośmiu jak w przypadku Group Play. Teraz ten problem nie będzie już występował, pod warunkiem, że znajomi też mają Samsunga Galaxy S 4. Jest to jak na razie jedyny minus usługi, ale mam nadzieję, że przy najbliższej aktualizacji starszych smartfonów do Androida 4.2.2 Jelly Bean, Group Play zostanie dodany.
Jak Wam się podoba funkcja Group Play? Czy często jej używanie (to pytanie dla posiadaczy Galaxy S 4 :)), bądź będziecie używać jeśli ta usługa będzie kompatybilna z innymi urządzeniami Samsunga?
Funkcja Group Play na wideo
Galaxy S4 Group Play
Galaxy S4 Group Play test
Group Play dla innych smartfonów Samsunga
Group Play Galaxy S4
Group Play Samsung
Group Play wideo
Samsung Galaxy S 4
Samsung Galaxy S4
Test funkcji Group Play
Udostępnianie multimediów
4 replies on “Jak działa funkcja Group Play w Samsungu Galaxy S 4? Sprawdziliśmy! (wideo)”
Funkcji jeszcze nie używałem bo nikt ze znajomych nie ma s4;D jednak z fona ogólnie jestem bardzo zadowolony:)
Mam problem z polaczeniem sie z ta aplikacja. Tzn moge dolaczyc do grupy lub utworzyc grupe ale jak chce udostepnic muzyke to mi urywa polaczenie z siecia. Pokazuje mi ze jest problem z siecia i automatycznie zamyka aplikacje. Dlaczego? Probowalam na rozne sposoby. Posiadam samsunga galaxy note 2. Probowalam sie polaczyc z note2, note3 i s4. Zawsze ten sam problem
Wejdź w menedżer aplikacji, znajdź Group Play i wyczyść wszystkie dane tego programu. Problem występuje na Androidzie 4.1.2 czy już po aktualizacji do 4.3?
jak to się sprawdza w grach?