Jak się okazuje Qualcomm, Intel czy nVidia nie są jedynymi firmami, które na tegorocznych targach CES 2013 zaprezentowały swoje osiągnięcia w sferze procesorów do urządzeń mobilnych. Swoje pięć minut ma także Samsung. Koreański producent oficjalnie przedstawił swój nowy układ o nazwie Exynos 5 Octa, który jak można się domyśleć łącznie posiada aż 8 rdzeni.

Exynos 5 Octa łącznie składa się z 8 rdzeni, ale tak na prawdę podzielone one są na dwie grupy po 4 rdzenie, które mogą działać w tym samym momencie. W skład jednego bloku wchodzą wydajne procesory Cortex-A15 1,8 GHz, które głównie będą wykorzystywane do wymagających obliczeń, takich jak gry czy odtwarzanie filmów HD. Podczas codziennej pracy, podstawowych funkcji i mniej wymagających zadań aktywne będą nieco słabsze rdzenie Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz.

Całość oparta jest na technologii ARM big.LITTLE i została wyprodukowana w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Exynos 5 Octa ma być ponad dwukrotnie wydajniejszy niż obecne układy i ma pożerać do 70% mniej energii (w porównaniu do układu Exynos 4).

Nowe układy zapewne trafią do najnowszych smartfonów i tabletów Samsunga. Niestety nie ma jeszcze żadnych informacji kiedy może to nastąpić, więc jak zwykle musimy uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać nowych urządzeń.

źródło: androidcentral.com
źródło zdjęcia: smartdroid.de 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Exynos 5 Octa: nowy, 8-rdzeniowy układ Samsunga oficjalnie zapowiedziany”

  • Krzychu
    10 stycznia 2013 at 22:54

    8 rdzeni można to tak nazwać czemu ??

    Bo te cortexy a15 są 2 wątkowe :]