Do premiery Samsunga Galaxy Note 4 coraz bliżej. Nie dziwi więc fakt, że pojawia się coraz więcej plotek i coraz więcej się o nim mówi. Nie tak dawno wyciekła informacja jakoby kolejna generacja phabletu od Samsunga miała posiadać czujnik promieniowania ultrafioletowego. Było wiadomo tylko tyle, że ma być, ale teraz dociera do nas więcej informacji.

Na początku Samsung pokazał ciekawe aplikacje do zarządzania zdrowiem w swoim flagowcu z 2013 roku, czyli w Galaxy S4. Galaxy S4 był pierwszym urządzeniem Samsunga, gdzie zastosowano aplikację S Health. Producent z Korei zaimplementował w aplikacji tak dużą ilość funkcji, że użytkownicy byli nieco zmieszani podczas korzystania. Wraz z premierą Galaxy S5 Samsung pokazał ulepszoną wersję S Health. Wszystkie najnowsze smartfony miały te same czujniki i były w stanie śledzić te same dane, więc koreański producent poszedł o krok dalej i wyposażył Galaxy S5 w czujnik, który monitoruje bicie serca. Teraz robi to samo, ale tym razem z czujnikiem UV, który podobno ma pojawić się w zbliżającym się flagowym phablecie.

Samsung Galaxy Note 4 ma być pierwszym smartfonem z sensorem do pomiaru promieniowania ultrafioletowego, a jego funkcjonalność zostanie połączona z aplikacją S Health. Czujnik będzie używany do pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV) i umożliwi użytkownikom zapobieganie uszkodzeniom skóry, a co za tym idzie przedwczesnego starzenia się oraz obniżenia ryzyka zachorowania na raka skóry. Aby w miarę dokładnie dokonać pomiaru promieniowania słonecznego, użytkownik będzie musiał skierować urządzenie w stronę słońca pod kątem 60 stopni, a aplikacja określi moc promieniowania za pomocą pięciostopniowej skali.

W sumie będzie 5 wskaźników UV: Niski, Średni, Wysoki, Bardzo wysoki i Ekstremalny. W zależności od rodzaju wskaźnika, aplikacja wyświetli nam porady odnośnie tego, czy powinniśmy posmarować się kremem do opalania, założyć okulary przeciwsłoneczne czy też unikać słońca w południe, kiedy słońce świeci najmocniej. Oprócz tego aplikacja będzie uczyła użytkownika o tym jak groźne może być dłuższe przebywanie na słońcu, nie tylko latem, ale również zimą, bo zimą przecież słońce też świeci.

Muszę przyznać, że Samsung idzie w dobrym kierunku, ulepszając już istniejące aplikacje, a nie tworzyć nowe, które raz działają, a raz nie. W takie gorące dni jak dzisiaj taka aplikacja naprawdę mogłaby się przydać dużej liczbie użytkowników. Nie dość, że Samsung dba o nasze zdrowie to jeszcze próbuje uświadomić nas, jak niebezpieczny może być  dłuższy kontakt ze słońcem. Samsung Galaxy Note 4 zostanie zaprezentowany na targach IFA 2014 w Berlinie i mam nadzieję, że opisany czujnik znajdzie się w nowym phablecie.

A czy Wy uważacie, że takie rozwiązania powinny być stosowane w smartfonach? Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. Zapraszam do dyskusji.

źródło: SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 replies on “Nowe wieści na temat czujnika UV w Samsungu Galaxy Note 4”

 • gość
  18 lipca 2014 at 07:41

  Żeby tylko gdzieś po drodze nie zapomnieli że ten telefon powinien jeszcze dzwonić…

 • kaz
  18 lipca 2014 at 09:00

  Samsung nie tylko ekologiczny, Samsung i zdrowotny też!

 • Łuk
  18 lipca 2014 at 16:18

  Zbędny bajer. Kto na co dzień będzie go używał? 😛