Samsung już dłuższy czas zapowiadał, że pracuje nad swoim własnym systemem Tizen dla smartfonów. Co prawda został niedawno ogłoszony Samsung Z działający w oparciu właśnie o Tizena, ale nie wszedł oficjalnie na rynek, a nawet pojawiły się plotki, że Koreańczycy zamierzają porzucić Samsunga Z i skupić się na smartfonach budżetowych pracujących na ich systemie operacyjnym. Jak na razie niemal wszystkie dostępne na rynku smartfony Samsunga pracują w oparciu o system Android, ale może się to za niedługo zmienić. Dlaczego?

W sieci pojawiła się plotka odnośnie tego, że Samsung planuje wypuścić tani smartfon z Tizenem. Nowe urządzenie z nowym systemem o nazwie kodowej SM-Z130H, miałoby się pojawić na rynku Indyjskim już w listopadzie tego roku. Co więcej, redaktorom z serwisu SamMobile udało się zdobyć prawdopodobną specyfikację nadchodzącej słuchawki.

Jak już wspomniałem, smartfon ma być urządzeniem budżetowym, a więc jego cena nie powinna być wysoka. Posiadać będzie dwa sloty na kartę SIM oraz radio FM, czyli cechy, które są popularne na rynkach wschodzących jak na przykład Indie. Do zdjęć posłużyć ma główna kamera w rozdzielczości 3,2 Mpix. Smartfon pracuje w oparciu o Tizena w wersji 2.3, choć w dniu premiery wersja systemu może być inna.

Warto tutaj dodać, że dla każdego nowego systemu operacyjnego, liczba popularnych aplikacji ma ogromne znaczenie. Ponoć mała ilość aplikacji na Tizena spowodowała, że Koreańczycy nie wypuścili Samsunga Z na rynek. Jak potwierdzają redaktorzy z SamMobile, zarówno Facebook jak i Twitter stworzą oficjalną aplikację na system Tizen, gdzie zostaną później udostępnione dla nadchodzących urządzeniach. Myślę, że jedne z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych mogą tylko pomóc w popularyzacji systemu od Samsunga, ale to wciąż za mało.

Niewątpliwie Samsungowi będzie trudno konkurować z innymi budżetowymi smartfonami pracującymi na Androidzie. Jak wiemy, ceny takich urządzeń są dosyć niskie, ale lagi są niemiłosiernie duże. Jeśli Samsungowi uda się, że Tizen nie będzie lagował w połączeniu z przeciętną specyfikacją to Samsung ma spore szanse, aby osiągnąć sukces.

źródło: SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *