Jeszcze trochę czasu minie zanim trafi do Nas wersja Galaxy Note 4 ze Snapdragonem 805, bo ciągle o nią walczymy, ale udało nam się zebrać kilka informacji odnośnie jednej i drugiej wersji. Testy na zagranicznych portalach pojawiły się już jakiś czas temu, ale ciężko powiedzieć czy były to wersje testowe czy sprzedażowe, a to przecież ma znaczenie. Dlaczego?
Wersję testową na Snapdragonie miałem dużo wcześniej, ale była to jednostka testowa i oprogramowanie nie było w 100% sprawne. Musicie mi uwierzyć, że ma to spory wpływ na wydajność urządzenia. Dodatkowo nie wszystkie aplikacje są dostępne i w pełni funkcjonalne co wpływa na pamięć RAM. Wersją, którą obecnie dysponujemy czyli z układem Exynos 5433 (model SM-N910C), radzi sobie niezwykle dobrze w kwestii płynności interfejsu. Nawet możecie to zobaczyć na filmie powyżej, że kontakty nie lagują pomimo tego, że sporo aplikacji zostało już na urządzeniu zainstalowanych. Exynos ma jedno miejsce, gdzie niestety klatkuje. Jest to nagminne i występuje w tym konkretnym momencie. Włączając przycisk ostatnich aplikacji i wybierając włączenie aplikacji w trybie multiwindow, pojawia się lista przwijana w poziomie, która pozwala wybrać drugą aplikację w ramach wielu okien. Ta lista ewidentnie wolniej reaguje na nasze muśnięcia palcem. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jest to dla mnie dużą zagadką.
Zanim napiszę o porównaniu Snapdragona i Exynosa warto wspomnieć, że o ile ogólna płynność Exynosa jest świetna, to pamięć RAM nie wygląda już tak różowo. Po włączeniu smartfonu na nowo mamy zajęte 1,2 GB z dostępnych 2,77 GB. Po chwili, jak tylko wszystko się dobrze załaduje telefon dobija do 1,8-1,9 GB zajętej pamięci. Otwieramy kilka zakładem w Chrome, Instagram, Facebook oraz Twitter i voila – 2,5 GB zajęte i zostaje nam około 200 MB. Chrome bardzo szybko zacznie odświeżać strony i widać to również na filmie powyżej.
Przejdźmy już do samego porównania. Nie wiem jak w wersji ze Snapdragonem, ale Exynos praktycznie się nie grzeje. Włączenie kilku testów syntetycznych pod rząd sprawia, ze tylna klapka jest ciepła, ale nie czujemy dyskomfortu z tego powodu. Przy grach czy nawet mocny multitaskingu, urządzenie w znikomych ilościach oddaje ciepło. To jest duży plus. Kilka dodatkowych zalet Exynosa możecie zobaczyć na wideo, jak na przykład świetne rozpoznawanie pisma odręcznego, tryby naszych lokalizacji czy aparat, który jest moim zdaniem wystarczającym powodem do zainteresowania się tym smartfonem.
Są jednak momenty, kiedy Galaxy Note 4, a szczególnie wersja z Exynosem wypada średnio. Przede wszystkim bateria. Faktycznie to już raczej pewne, gdyż potwierdziło to bardzo dużo osób, że Snapdragon lepiej radzi sobie z akumulatorem niż Exynos. Różnica nie jest mała. Exynos osiąga maksymalnie 5 godzin na ekranie przy trybie mieszanym (WiFi/LTE), ale bezpieczniej przyjąć, że 4,5 godziny. Przy tym samym użytkowaniu Snapdragon wytrzymuje spokojnie 5,5 godziny na ekranie. W przypadku korzystania tylko z WiFi wynik jaki możemy osiągnąć to nawet ponad 7 godzin. Nie miałem okazji w ten sposób przetestować Exynosa, ale wynik będzie niższy spokojnie o 1,5 godzin. Uśredniając, bateria w Exynosie wypada 15-20% gorzej niż w Snapdragonie. To dużo, za dużo.
Snapdragon 805:
Exynos 5433:
Same testy syntetyczne są już mniej zaskakujące, chociaż musimy pamiętać, że nie odpowiadają one faktycznemu działaniu urządzenia. W AnTuTu 5.1 róznica nie jest duża, bo około 3 tysiące punktów, a w Quadrancie wynik w przypadku Snapdragona jest niższy o około 2 tysiące punktów. Należy jednak wspomnieć, że Snapdragon 805 zachowuje się mniej stabilnie. Jego poprzednia próba zakończyła się na 12 tysiącach punktów.
Snapdragon 805:
Exynos 5433:
Warto odnotować, że z informacji, które pojawiły się w sieci, prawdopodobnie jedyny operator, który oferuje wersję z Exynosem to Play. W wolnej sprzedaży póki co możemy zamawiać właśnie Exynosy, ale możliwe że to się zmieni. Ciężko póki co stwierdzić, która wersja jest lepsza, bo zarówno w jednym i w drugim przypadku wydajność procesorów może się jeszcze delikatnie zmienić. Tak samo bateria, chociaż Snapdragon zawsze lepiej sobie radził z akumulatorami. Mali T760 oraz Adreno 420 są zbliżone w wydajności do siebie, stąd przypuszczenie, że na obu modelach gry będą działały podobnie. Warto na sam koniec dodać, że Note 4 w wersji z Exynosem posiada układ dźwiękowy Wolfson, a konkretnie WM5110, przez co lepiej poradzi sobie podczas odtwarzania muzyki.
Sprzedaż Galaxy Note 4 rozpoczyna się 24. października, więc już w najbliższy piątek. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wcześniejszą rezerwację otrzyma bon o wartości 180 złotych na zakup akcesoriów. Jaką wersję wybieracie? Może już jesteście zapisani na przedsprzedaż?
Dzięki @mironnurski za screeny!
Exynos 5433 vs Snapdragon 805
Galaxy Note 4 Porównanie procesorów
Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4 Exynos
Samsung Galaxy Note 4 Snapdragon
22 replies on “Samsung Galaxy Note 4 – Różnice między wersją z układem Exynos 5433 a Snapdragon 805”
Bardzo ciekawy artykuł, pełny informacji, szczególnie biorąc
pod uwagę problemy z dostępnością tak świeżego sprzętu.
No ok Robercie, ale która wersje wolał byś wziąć? Zapisałem się na przedsprzedaż ale chyba troszkę zaczynam żałować, że się nie wytrzymałem..
Dlaczego zaczynasz żałować?
Bo jednak trzeba było poczekać na testy użytkowników, przeanalizować wszystko i dopiero wtedy podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Najbardziej załamuje strasznie mała ilość wolnej pamięci RAM. Mam teraz Z2 i wolnego RAMu jest ok 1,4 – 1,5 GB, przy czym w tle działa Facebook, Twetter, Messenger i parę innych..
Miałem brać SGN 4, ale w świetle nadchodzącego Nexus’a 6 na czystym androidzie… Zobaczymy jak 3 GB w Nexusie będzie pożytkowane na aplikacje. Ostatnią szansę daję Samsungowi po pojawieniu się Android’a L. Jeżeli gospodarka zasobami będzie nadal taka marna oraz reakcja na dotyk taka opóźniona to Nexus 6 będzie oczywistym wyborem.
Warto by było wspomnieć, czy Exynos jest pełnoprawnym 64 bitowym procesorem i czy po aktualizacji do 5.0 użytkownicy odczują różnice w działaniu w porównaniu do wersji ze Snapdragonem
Jak na razie Exynos 5433 działa jako 32-bitowy układ. 64-bit są zablokowane, ale możliwe, że wraz z aktualizacją zostaną odblokowane, gdyż Lollipop 5.0 wspiera właśnie architekturę 64-bitową.
czyli że zdjęcia z modelu ze snapdragonem są słabsze?tylko te w słabszym świetle czy też ogółem?
większa zasobo i prądożerność Exynosa nie napawa optymizmem,pomimo mali i wolfsona nie wiem czy warto czekać na 62bity w lollipopie,szczególnie że nie muszą wcale odblokować tego zegara,zresztą czy note będzie wtedy rzeczywiście szybszy?w necie są bardzo rozbieżne opinie na ten temat a mi jako laikowi pozostaje tylko opierać się na opinii innych…
mam zamiar podejść do zakupu nota w listopadzie,chwila jeszcze jest,na razie jestem na rozdrożu pomiędzy snapem i exynosem.
Do tego czasu na pewno wszystko dokładnie przetestujemy i przeanalizujemy.
no to czekam z niecierpliwością(:
to byłby mój pierwszy samsung,przyznam się,wcześniej zauroczyłem się alphą,ale jak zobaczyłem nota,wiedziałem że to jest to,zawsze mówiłem że taki duży tel to nonsens,teraz zmieniłem zdanie,śliczny jest(nie wiem czemu nigdy nie przyjrzałem się trójce),oby był dobry…,cena jest zaporowa ale za te pieniążki oferuje sporo więcej niż klasyczny smartfon ,dobre etui i powinien przetrwać kilka miesięcy(:,pozdr
Witam.
Również czekam z niecierpliwością na testy N4 a także na rzetelne porównanie go z N3. Przyznam, że podobnie do przedmówcy, nie bylem i nie jestem jeszcze posiadaczem żadnego samsunga. Moją uwagę przykuwa od jakiegoś czasu Note 3, jednak zastanawiam się nad tym, by zainwestować w jego następcę. Mam nadzieję, że portal ten pomoże mi w dokonaniu trafnego wyboru. Pozdrawiam.
Witam.
Również czekam z niecierpliwością na testy N4 a także na rzetelne porównanie go z N3. Przyznam, że podobnie do przedmówcy, nie bylem i nie jestem jeszcze posiadaczem żadnego samsunga. Moją uwagę przykuwa od jakiegoś czasu Note 3, jednak zastanawiam się nad tym, by zainwestować w jego następcę. Mam nadzieję, że portal ten pomoże mi w dokonaniu trafnego wyboru. Pozdrawiam.
Może kwestia zdjęć wynika z zastosowanej innej matrycy. Podobno w wersji ze snapdragonem występuje matryca od sony IMX240, a w niektórych wersjach z Exynosem (ciekawe na jakie rynki) występuje samsungowa matryca S5K2P2.Moglibyście sprawdzić jakie sensory występują u Was? Sprawdza się kodem z klawiatury *#34971539# zakładka Phone/CAM FW ver.
byłem dziś w MM,no i jest(:ładny,nie ma żadnej szpary między ramką a szybą,widziałem 2 egzemplarze,,jeden niby jak sprzedażowy,bez rysika,po wyłączeniu czego się da zostaje mu 1,2 giga pamięci,chodzi dość płynnie,net nie szaleje ale to może kwestia spotu freeMM,sprawdziłem matrycę i jest ta S5K2P2,drugi to wersja demo,na oddzielnym stoisku,nie mogłem sprawdzić bo ponoć w takim demo nie ma modemu czy coś i brak aplikacji telefonu?! w wolny RAM to ok 1,5 giga,media oficjalnie ma tylko wersję z exynosem,pozdr
podobno jest już jakaś aktualizacja systemowa do nota,niby ma poprawić wydajność i wydłużyć czas pracy na baterii,wg gsmarena tel wytrzymuje ok 87h już przed łatką,samsung przygotowuje chyba już lizaczka,ma być dla nota,to znaczy że odblokują zegar?
Ja mam pytanie glownie zalezy mi na jakosci dzwieku w fonie i pytanie czy wiadomosc ze note 4 ma chio wolfsona jest pewna bo wiem ze alpha ma ale brak slotu na karte pamieci dyskwalifikuje ten sliczny telefonik. Pytanie czy note 4 lepiej gra niz note 3?
ma na pewno w wersji z exynosem
poczytałem i rzeczywiście są dwie matryce,exmor imx240 i isocell s5k2p2,oczywiście samsungowa w wersjach z exynosem,ale co ciekawe nie wszystkich
http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56002667&p%E2%80%8Bostcount=13
u nas chyba jest tylko exynos z isocell. ogólnie opinia o matrycy sony jest dużo lepsza i to ona sobie radzi lepiej w kiepskim świetle,czy to powód aby poszukać snapdragona?
tu prośba do Roberta,o sprawdzenie wg kodów z postu poniżej obu wersji przy okazji porównania, no i oczywiście o ocenę jakości zdjęć, jak i innych niewiadomych(:
*#34971539# i wtedy klikamy IPS Ver CHeck,
pozdr
Wiadomo już czy faktycznie wersja z Exynosem wypada gorzej na baterii? Niestety nie znalazłem rzetelnego porównania, za to widziałem po statystykach ludzi że Exynos też spokojnie pozwala na 6-7 godzin pracy wyświetlacza na jednym ładowaniu. Czy z racji tego że na rynku w Polsce są już obie wersje pokusicie się o dokładne przetestowanie tego? Myślę że takie porównanie cieszyło by się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Ciągle staramy się pozyskać wersję ze Snapdragonem. Nie mniej, na moim egzemplarzu Galaxy Note 4 z Exynosem udało mi się uzyskać maksymalnie 5,5 h.
A jaki był czas działania urządzenia od odłączenia od ładowarki przy tych 5,5 godzinach świecenia wyświetlacza?