Miło jest mi poinformować, że Galaktyczny po raz drugi wspiera inicjatywę Smart Raportu – analizy, która w bardzo szczegółowy sposób pokazuje, jak obecnie wygląda rynek smartfonów i co o nich sądzą internauci. Z jeszcze większym uśmiechem przekazuję Wam informację, że najnowsza, trzecia odsłona Smart Raportu jest już gotowa i każdy zainteresowany może sprawdzić co dzieje się w smartfonowym świecie. 

Smart Raport to świetna inicjatywa, którą śledzę niemal od samego początku. Przeanalizowanie niemal ćwierć miliona wątków pochodzących z listopada, października i grudnia 2014 roku to nie lada wyzwanie, ale dzięki temu ponownie możemy dowiedzieć się, jakie marki i urządzenia są najpopularniejsze w sieci i które zyskały największe, a które mają najmniejsze poparcie wśród internautów. Nie miałoby to miejsca bez inicjatora projektu, którym jest firma Moon Media i partnerów takich jak Brand24, IQS i Hostersi. W najnowszym raporcie znalazło się 18 urządzeń pochodzących od czołowych na rynku marek, które zostały podzielone na dwie kategorie. 

Mnie osobiście wyniki zawarte w najnowszym zestawieniu mocno zaskoczyły. Nie spodziewałem się, że to właśnie HTC będzie najczęściej komentowaną marką, a ich jeszcze flagowy model HTC One M8 będzie najczęściej wspominanym modelem smartfonu i tym, który zgarnie najwięcej pozytywnych komentarzy. Flagowiec Tajwańczyków wyprzedził przy tym LG Nexus 5 i Xperie Z3 od Sony.  Ciekawi też fakt, że najwięcej pozytywnych opinii zgarnęła Nokia Lumia 1020, wyprzedzając LG G2, a najgorzej wypadł LG Nexus 5, który złym telefonem na pewno nie jest.

Niezwykle interesujące są badania przeprowadzone przez firmę IQS. Według mnie niespodzianką jest to, że w czasach, gdzie przodują smartfony z Androidem, aż 1/3 osób ma w posiadaniu urządzenie z logo Nokii na obudowie, a dopiero na drugim miejscu jest Samsung (30%). Widocznie sentyment do biznesowych  klasycznych Nokii z serii E pozostał albo tak mocno spodobały się tańsze Lumie na Windowsie. Warto też zauważyć, gdzie najchętniej ankietowani kupują swoje urządzenia. Pewnie niektórzy z Was wskażą sklepy z elektroniką, ale według raportu, niemal połowa użytkowników wyposaża się w smartfon u operatorów, podpisując nową umowę bądź przedłużając obecnie posiadany abonament. Na pewno związek z tym ma cena, bo aż 32% użytkowników bierze ją pod uwagę przy wyborze nowego telefonu.

Pobierz najnowszy Smart Raport (III)

Nie mniej, nie ulega wątpliwości, że takie raporty są potrzebne, bo pokazują realną sytuację na rynku, która niekoniecznie pokrywa się z tym, jak my sobie ją wyobrażamy. Pełny Smart Raport można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony lub z powyższego linku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym badaniem i wyrażania swoich opinii na temat urządzeń. Sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji.

źródło: Smart Raport

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *