Firma Sony oficjalnie zaprezentowała swój najnowszy flagowy okręt na rok 2015. Mowa oczywiście o Sony Xperia Z4. Tak jak się spodziewano w smartfonie zastosowano najwydajniejsze podzespoły, które zostały zamknięte w niczym szczególnie nie wyróżniającej się metalowo-szklanej obudowie.

Bez zbędnych wstępów przejdźmy od razu do tego co znajdziemy pod maską w Xperia Z4. Ze zdjęć prasowych pierwsze co się rzuca w oczy to ekran, który ma 5,2-cala w rozdzielczości FHD (1080 x 1920 pikseli) oraz duże ramki nad i pod wyświetlaczem. Osobiście liczyłem na to, że Japończycy w końcu zrobią urządzenie z bardzo cienkimi ramkami, jak wymusza obecnie rynek. Jak jest sami widzicie.

Smartfon zasila najwydajniejsza jednostka firmy Qualcomm, czyli ośmiordzeniowy Snapdragon 810, który wspiera 64-bitowe przetwarzanie. Oczywiście nie mogło pojawić się mniej niż 3 GB pamięci RAM. Pojemność na dane w Xperia Z4 to 32 GB pamięci wbudowanej, z możliwością jej rozbudowy do 128 GB. Cieszy, że Sony z tego udogodnienia w tym flagowcu nie zrezygnowała, co o niektórych producentach powiedzieć nie można.

Sony Xperia Z4
Sony Xperia Z4 / fot. Sony

 

Standardem jest już, że japoński producent w swoje smartfony z najwyższej półki pakuje tą samą rozdzielczość aparatu głównego – 20,7 Mpix z sensorem Exmor RS 1/2,3-cala, który robi całkiem dobre (ale nie najlepsze) zdjęcia. Z przodu znajdziemy szerokokątną kamerkę w rozdzielczości 5 Mpix. Sony pokusiło się o dodanie między innymi trybu „cooking mode”, który ma pomóc „cykającemu” wykonać lepsze zdjęcia naszego jedzenia.

Sony Xperia Z4
Sony Xperia Z4 / fot. Sony

 

Każdy kto choć trochę interesuje się telefonami wie, że Sony ma jedne z najdłużej działających smartfonów na baterii. W tym przypadku będzie podobnie, bo Xperia Z4 posiada baterię 2930 mAh, która w raz z trybem oszczędzania powinna wystarczyć spokojnie na dwa dni użytkowania. Jest to dobry wynik, jeśli spojrzymy na smukłą obudowę, która ma grubość 6,9 mm (w Xperia Z3 7,3 mm). Całkowita waga Z4 to 144 g. Sony Xperia Z4 pracuje na Androidzie 5.0 Lollipop.

Sony Xperia Z4
Sony Xperia Z4 / fot. Sony

 

Xperia Z4 posiada obudowę unibody, gdzie ramki są wykonane z metalu, a przód i tył ze szkła. Sony jest znane z tego, że ich urządzenia są kurzo i wodoodporne i w przypadku czwartej generacji „Zetki” jest podobnie. Smartfon posiada certyfikat IP5 i IP8 i dostępny będzie w kolorze białym, czarnym, miedzianym oraz szarym.

Nowość Japończyków w pierwszej kolejności dostępna będzie w Japonii pod koniec lata, chyba trochę za późno nie sądzicie? Daty pojawienia się w innych krajach, jak i ceny nie zostały jeszcze ujawnione.

Sony Xperia Z4
Sony Xperia Z4 / fot. Sony

 

źródło: Sony przez PhoneArena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Sony Xperia Z4 oficjalnie – mocne podzespoły zamknięte w obudowie, która nie zaskakuje”

  • jedras96
    20 kwietnia 2015 at 12:20

    Same niespodzianki… Sony powinno przede wszystkim zatrudnić nowych designerów, którzy znacząco odświeżą wygląd ich flagowych (i nie tylko) smartfonów. Od 2 lat nie zaprezentowali czegoś specjalnie wyróżniającego się na tle pierwszej generacji „Zetek”
    Jak dla mnie, Xperia Z4 to kolejny już strzał w stopę…