Tegorocznym trendem we flagowych smartfonach stał się podwójny aparat. Rozpoczął się od LG V10 z podwójnym aparatem z przodu, a potem poszło już z górki. LG G5 z normalnym i szerokokątnym obiektywem, później dołączył Huawei P9 z obiektywami stworzonymi we współpracy z Leica, a nawet kilka dni temu pojawił się iPhone 7 Plus od Apple. Co więcej, LG jakiś czas temu pokazało LG V20, a dla mniej rozrzutnych klientów przygotował model LG X cam. Sami widzicie, że trochę tego jest. I choć tegoroczny flagowiec od LG nie był pierwszym modelem na rynku wyposażonym w dwa aparaty to właśnie on rozpropagował ten pomysł. A będzie on coraz bardziej powszechny, ponieważ Qualcomm planuje wprowadzić technologię Clear Sight. Co to takiego?

Wspomniana technologia Clear Sight ma być wspierana przez najnowsze procesory Qualcomm’a, czyli Snapdragon 820 i Snapdragon 821. Sam system działa nieco inaczej niż ten znany z najnowszego smartfonu Apple i można doszukać się tutaj podobieństwa do flagowca od Huawei. Drugi aparat ma oferować nie lepsze przybliżenie (zoom), lecz poprawienie jakości robionego zdjęcia, szczególnie w przypadku słabego oświetlenia. Clear Sight działa w ten sposób, że łączy zdjęcia zrobione dwoma obiektywami, gdzie jeden sensor jest standardowy i zbiera informacje o kolorze, a drugi działa w trybie monochromatycznym, co umożliwia wychwycenie większej ilości szczegółów. Kombinacja tych dwóch obrazów jest po prostu lepszej jakości, niż jakby była zrobiona tylko jednym aparatem. Brzmi znajomo, prawda? No właśnie, podobnie jest w Huawei P9.

Dwa sensory - kolorowy po prawej i czarno-biały po lewej / fot. Qualcomm
Dwa sensory – kolorowy po prawej i czarno-biały po lewej / fot. Qualcomm

 

Niestety, ta technologia nie będzie wspierana przez telefony, które już są obecne na rynku. Nic zaskakującego, ale to tak w gwoli wyjaśnienia. Sam artykuł nie jest zbyt długi, ponieważ niewiele więcej o pomyśle Qualcomma wiemy, ale skoro podwójny aparat wspiera już nawet producent procesorów z legendarnej serii Snapdragon to coś musi być na rzeczy. Można więc liczyć na to, że w przyszłym roku coraz więcej smartfonów będzie miało podwójny aparat,co z pewnością przełoży się na wyższą jakość zdjęć.

Na zdjęciu głównym LG V20
źródło: Qualcomm, AndroidPolice

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *