Można powiedzieć, że z serią Galaxy Note byłem związany od pierwszej generacji, kiedy to ludzie patrzyli na mnie jak na debila, gdy rozmawiałem trzymając przy uchu „paletkę do tenisa”. Związany z przerwami, bo z pominięciem niedostępnego oficjalnie u nas Galaxy Note 5, wybuchowego Note’a 7 i najnowszą Ósemkę, za którą można kupić dwutygodniową wycieczkę na Seszele. Wszystkie te smartfony miało coś wspólnego – bezkonkurencyjny rysik S Pen. Okazuje się, że zbliżający się wielkimi krokami Huawei Mate 10 też może mieć rysik albo przynajmniej wsparcie dla takiego, co ze względu na wielkość ekranu wcale nie byłoby takim głupim rozwiązaniem.

Prawda jest taka, że już od czasów Huawei Ascend Mate 7, smartfonu, który miał 6-calowy wyświetlacz i sporą obudowę każdy pod nosem sobie mówił, że tak duży smartfon bez rysika nie ma sensu. I trochę tak było, bo w tym samym roku i w sumie jak pamiętam na tej samej imprezie pojawił się Samsung Galaxy Note 4, który nie dość, że miał ulepszony rysik S Pen to nadal przez wielu jest uznawany za tego najlepszego Note’a z całej serii.

Jak to będzie z tym rysikiem w nowym Mate? Raczej nie ma się co spodziewać takiego rozwiązania jak w Galaxy Note – rysika zapewne nie schowamy w obudowie, bo na grafikach, które do tej pory pojawiły się w sieci nie było widać ani samego rysika ani miejsca na niego w smartfonie. Huawei Mate 10 będzie na pewno w jakimś stopniu wspierał rysik, ale jak to jeszcze tego dokładnie nie wiadomo. Patrząc na poniższe zdjęcie i komentarze można wywnioskować, że widoczny rysik to Moleskine Pen+, czyli rozwiązanie od zewnętrznej firmy, a nie bezpośrednio od Huawei. Działa to podobnie, rysik rozpoznaje nacisk, jest dedykowana aplikacja i co najciekawsze, można nim pisać po kartce papieru, a wszystko będzie przenoszone na ekran smartfonu.

To byłaby naprawdę ciekawa opcja, bo do tej pory duży Mate miał wspólnego z rysikiem tyle, co świnia z wyścigami konnymi. Dodanie możliwości obsługi rysika na pewno będzie dobrym krokiem w rozwoju tego sprzętu, ale na pewno nie będzie to kluczowa funkcja, a tylko dodatek. Z pewnością Mate 10 i Mate 10 Pro zwróci na siebie uwagę innymi możliwościami.

źródło: evleaks (Twitter)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *