Nokia odrodziła się niczym Feniks z popiołów. Nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę, bo fiński producent przeszedł bardzo pozytywną metamorfozę. Decyzja o odrzuceniu Windows Phone z pewnością nie należała do łatwych, jednakże finalnie można uznać ją za udaną. Firma stopniowo odbudowuje konsumenckie zaufanie, w sposób najlepszy z możliwych — poprzez wypuszczanie na rynek modeli o dobrym stosunku ceny do jakości. Niestety, zdarzają się także decyzje niezrozumiałe i niekorzystne wobec konsumentów, jak jedna z ostatnich dotyczących bootloadera.

Jeszcze do niedawna, odblokowanie bootloadera w Nokiach od HMD Global nie stanowiło większego wyzwania. Każdy, kto czuł się na siłach, mógł zrobić to po przestudiowaniu kilku poradników z forum XDA. Być może w tym momencie zadajesz sobie słynne pytanie – Ale po co to komu potrzebne?. Już wyjaśniam. Odblokowany bootloader to z jednej strony zagrożenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale z drugiej, zacznie większe możliwości modyfikacji. Brak blokady pozwala na modyfikowanie oprogramowania, instalację zmodyfikowanego recovery, a co za tym idzie zrootowanie urządzenia. Często także zwiększa to nasze możliwości na naprawę urządzenia samodzielnie w przypadku awarii oprogramowania. Podsumowując, niesie to ze sobą wiele zalet dla świadomego i doświadczonego użytkownika systemu Android.

Niestety, ostatnia aktualizacja oprogramowania w postaci sierpniowej łatki bezpieczeństwa pozbawia nas tej możliwości. Jeżeli więc jesteś posiadaczem któregokolwiek ze smartfonów od Nokii i zależy Ci na możliwości odblokowania bootloadera, bądź już to zrobiłeś — wstrzymaj się od aktualizacji. Dla osób, które dokonały aktualizacji, na chwilę obecną nie ma żadnego ratunku, jedynie duża dawka cierpliwości i monitorowanie XDA w celu obejścia nałożonej blokady.

Ruch Nokii był jednak przewidywalny, ponieważ oficjalnie nigdy nie zezwoliła ona na takie działanie swoim użytkownikom. Możliwość odblokowania bootloadera była konsekwencją luki w oprogramowaniu, która właśnie została usunięta.

źródło: xda-developers.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Nokia nie będzie żyć w zgodzie z fanami Custom ROM-ów. Bootloader niemożliwy do odblokowania”

 • Piotr Torok
  26 sierpnia 2018 at 19:14

  Lista smartfonów które bym kupił się zmniejszyła.

 • 27 sierpnia 2018 at 03:48

  Tak dla jasności – można zrootować urządzenie z zablokowanym bootloaderem ale nie można (a przynajmniej ja się jeszcze z tym nie spotkałem) wgrać nań zmodyfikowanego systemu (custom rom).

  • 11 kwietnia 2019 at 12:57

   Nokia 7 Plus, nie można jej zrootować bez odblokowania bootloadera.