Jednym z tak zwanych „killer ficzerów” w OnePlusie 7 Pro jest ekran z odświeżaniem 90 Hz. Wbrew pozorom, takie ulepszenie względem poprzedników daje naprawdę wiele. Przewijanie stron internetowych, przeglądanie tweetów bądź facebookowego walla daje zdecydowanie więcej frajdy niż dotychczas. Większą płynność można zauważyć gołym okiem, a to spora zaleta. Niestety, mało który producent na rynku dba o ten konkretny parametr ekranu. Do głowy przychodzi mi w zasadzie tylko Razer tworzący smartfony z myślą o graczach i właśnie OnePlus. Do grona tych urządzeń po cichu dołącza Xiaomi Mi 9, za pośrednictwem uzdolnionych moderów, którym nudzi się w wolnym czasie.

Na forum MIUI ukazała się modyfikacja, zwiększająca częstotliwość odświeżania ekranu w Xiaomi Mi 9 do 84 Hz. Standardowo wartość ta wynosi 60 Hz, więc naprawdę poczyniono spore postępy. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że taką modyfikację może zainstalować każdy chętny, ponieważ autor udostępnił ją dla innych w sieci.

Xiaomi Mi 9
Xiaomi Mi 9 / fot. Mi

Cała procedura sprowadza się do instalacji aplikacji i sflashowania za jej pośrednictwem pliku o rozszerzeniu img, po czym konieczny jest restart smartfona. Z całym poradnikiem można zapoznać się na forum XDA. Tam też znajdziecie potrzebne pliki.

Należy jednak być ostrożnym, ponieważ pomimo prostoty całego procederu, modyfikacja ta może być niebezpieczna dla samego wyświetlacza. Mimo tego, że wielu użytkowników przetestowało ją z pozytywnymi wynikami, to nie wiadomo jak ekran będzie zachowywać się z zwiększonym odświeżaniem na dłuższą metę.

Ekran 84 Hz w Xiaomi Mi 9
Ekran 84 Hz w Xiaomi Mi 9 / fot. XDA

Nie od dziś wiadomo, że tego typu modyfikacje można dokonywać na różnych monitorach przeznaczonych do komputerów, ale matryce potrafiły wariować po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian. W przypadku ewentualnego uszkodzenia wyświetlacza, nie wiadomo jak do sprawy naprawy podejdzie serwis gwarancyjny, ale jeżeli wykryją takie mody, może być nieciekawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *