Europejski turniej w piłce nożnej już się na dobre rozpoczął, ale jeszcze jest trochę czasu, by przygotować się na wielki finał. Jakiś czas temu pisałem o tym, że im większy telewizor tym lepiej, bo przekątna ekranu to jedna z kluczowych rzeczy przy jego wyborze. Ale na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu telewizora, jeśli chcemy na nim oglądać mecze? I czy warto razem z telewizorem kupić też soundbar?
Zazwyczaj wchodząc do sklepu z elektroniką widzimy ścianę telewizorów i nie do końca wiemy, który model ma wybrać. Często wybieramy ten, który zarekomenduje nam sprzedawca. Warto jednak wiedzieć, że telewizor telewizorowi nie jest równy i wybierając powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Zobaczcie zatem co jest ważne przy wyborze telewizora, by oglądać na nim mecze.
Przekątna ekranu i rozdzielczość
Zacznę przekątnej ekranu. Jest to zawsze uwarunkowane miejscem, w którym telewizor będzie stał lub ścianą, na której będzie wisiał. Wybierajmy jednak największy, który tam się zmieści. Trzeba pamiętać, że duża powierzchnia sklepu i mnóstwo wystawionych tam telewizorów daje nam mylne wrażenie, że nawet 40-calowy telewizor będzie idealny do naszego salonu. W rzeczywistości okazuje się jednak, że mógłby być większy. Między innymi w telewizorach Samsung przekątna sięga nawet 65, a nawet 88 cali, więc oglądanie meczu na połowie ściany daje niesamowite wrażenie bycia w środku akcji. Warto jednak pamiętać, że wybierając tak duży telewizor trzeba go ustawić w odpowiedniej odległości od kanapy.
[notification type=”note” title=”WSKAZÓWKA:”]
Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. Jeżeli odległość między kanapą a telewizorem wynosi 3 metry, zalecana przekątna to aż do 75 cali. W przypadku telewizorów Samsung UHD, ze względu na jeszcze doskonalszą jakość i szczegółowość obrazu, odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali.
[/notification]
Optymalizacja ruchu
Tam gdzie są wydarzenia sportowe, tam są ogromne emocje, ale też bardzo dynamiczne sceny, z którymi nie każdy telewizor sobie dobrze poradzi. Największym problemem jest rozmycie obrazu, brak ostrości i smużenie podczas szybkich scen, których w trakcie oglądania meczu nie brakuje. Zamieszanie w polu karnym, długie podania przez całe boisko czy szybka wymiana podań, by wyprowadzić kontrę to tylko wybrane przykłady, które nie mogą umknąć naszej uwadze. W sporcie, a szczególnie w piłce nożnej dzieje się wszystko szybko, więc w telewizorze ważne jest odświeżanie matrycy i technologie, które czuwają nad optymalizacją ruchu, by każda nawet najbardziej dynamiczna scena i najszybciej kopnięta piłka była jak najpłynniejsza. Dlatego też wybierając telewizor, obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę na odświeżanie, a najlepiej jeszcze przetestować działanie matrycy, uruchamiając w sklepie jakiś krótki, dynamiczny materiał (np. skrót meczu nagrany na pamięci USB).
Tryb sportowy
W telewizorach można znaleźć tryby ustawienia obrazu. Wybierając telewizor pod mecze warto sprawdzić czy wśród trybów jest też ten przygotowany z myślą o fanach piłki nożnej. Tryb Sport w telewizorach Samsung dzięki specjalnym ustawieniom obrazu i dźwięku sprawia, że wyświetlane kolory są jeszcze bardziej soczyste (tak, trawa jest bardziej zielona), a dźwięk staje się bardziej przestrzenny. Co ciekawe, tryb sportowy aktywuje też funkcję automatycznego nagrywania najważniejszych momentów meczy. Wystarczy, że do telewizora podłączymy dysk twardy lub pamięć USB, aby nagrać najważniejsze momenty meczu. Gdy na stadionie podniesie się poziom hałasu, bo właśnie był faul lub padała bramka, na zewnętrznej pamięci podłączonej do telewizora zostanie zapisany fragment meczu na 15 sekund przed tym zdarzeniem i 15 sekund po. Dzięki temu mamy dostęp do własnych powtórek i możemy wyrobić sobie własne zdanie na temat wydarzeń na boisku.
Warto też połączyć telewizor ze smartfonem i wykorzystać w obu aplikację Goal+. Będziemy mogli wtedy podejrzeć statystyki meczu i wyświetlić szczegółowe informacje przed, w trakcie i po obejrzanym meczu, bezpośrednio na obrazie w formie półprzezroczystych tabel.
Smart TV?
Dziś warto podłączyć telewizor do Internetu. Samsung Smart TV to możliwość oglądania tysięcy filmów za pośrednictwem takich aplikacji jak Player.pl. Netflix czy HBO. Dzięki Smart TV mamy także dostęp do materiałów wideo w rozdzielczości 4K, muzyki, gier, a także aplikacji, możemy połączyć telewizor z innymi urządzeniami i wyświetlać obraz ze smartfonu czy tabletu, a także sterować telewizorem za pomocą komend głosowych i gestów dłoni.
Zakrzywiony czy nie?
Zakrzywiony ekran w telewizorach to nowość i każdy zastanawia się czy przy zakupie nowego telewizora iść z biegiem czasu i wybrać zakrzywiony, czy może jednak zostać przy płaskim ekranie. Niewątpliwie zakrzywione ekrany mają swoje zalety, które sprawiają, że człowiek jeszcze bardziej skupia się na tym, co ogląda i czuje się tak, jakby był w centrum akcji. Przede wszystkim mamy wrażenie, że nasz telewizor ma większą przekątną ekranu niż w rzeczywistości, a wygięcie ekranu i odpowiednio dobrany poziom zakrzywienia, sprawia że poszerza się pole widzenia. Ważne jest też to, że przy telewizorach zakrzywionych odległość naszych oczu od ekranu jest podobna zarówno jak patrzymy na wprost jak i bliżej krawędzi ekranu.
Co nam daje soundbar?
Soundbar to nic innego jak listwa z głośnikami i bezprzewodowym głośnikiem niskotonowym, która po pierwsze zajmuje dużo mniej miejsca, a po drugie niekiedy ma czasami większe możliwości niż dobrej klasy kino domowe. Soundbar można umieścić bezpośrednio pod telewizorem i co ciekawe, też może być zakrzywiony (podobnie jak telewizory Curved) jak przykładowo Samsung HW-J8500.
Ogromną zaletą soundbarów jest oszczędność miejsca i fakt, że łączą się z telewizorami bezprzewodowo, co niweluje odwieczny problem z plątaniną kabli. Nie musimy martwić się o rozstawienie głośników po salonie, bo teraz wystarczy sama listwa z głośnikami, które zapewniają szczegółowy i zarazem przestrzenny dźwięk nawet w jakości HD (96 kHz/24 bit) o łącznej mocy dochodzącej do 350W. Mogę to potwierdzić, bo sam przy telewizorze mam soundbar i nie zamieniłbym go na nic innego, no chyba, że byłby to nowszy model. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aplikacja Samsung Multiroom, co pozwala na udostępnianie muzyki między kilkoma urządzeniami oraz kontrolowanie poziomu głośności i utworów z poziomu aplikacji mobilnej np. na smartfonie.
Telewizor i soundbar mogą z powodzeniem działać jako domowe centrum rozrywki, które nie dość, że jest bardzo funkcjonalne to jeszcze ładnie wygląda i nie zajmuje dużo miejsca. Takie połączenie świetnie sprawdzi się podczas oglądania meczów – telewizor daje szczegółowy, dynamiczny obraz, a soundbar głęboki i przestrzenny dźwięk.
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung
źródło zdjęcia głównego: StockSnap.io
3 replies on “Na jakim telewizorze oglądać mecze i dlaczego warto mieć soundbar?”
cyt:”o łącznej mocy dochodzącej do 350W”
*RMS Bo raczej mocniejsze niż moje „estradówki” nie będą 😉
To jest RMS, więc dobrze, spokojnie taka moc wystarczy na „zasilenie” nawet większego mieszkania 🙂
Soundbar…hmmmm…..tylko jeżeli ktoś chce mieć dźwięk trochę lepszy niż w telewizorze. Przestrzenny dźwięk? No sorry. Miałem soundbara Yamahy YSP-2500, który kosztuje ok. 4 tys i jest to zwykłe padło. Dźwięk faktycznie czasem odbija się od ścian i wraca w formie przestrzeni, ale potrafi gubić się niemiłosiernie. Soundbar nie zapewni Ci w żaden sposób jakości dźwięku, który osiągniesz przy głośnikach/kolumnach, więc są to IMO pieniądze wyrzucone w błoto. W tym budżecie kupiłem porządny wzmacniacz z fajnymi frontami, które potrafią wycisnąć z tv i konsoli prawdziwy dźwięk, nie mówiąc o muzyce. Soundbar to taka zabawka, imitująca lepszy dźwięk niż TV, jedyna zaleta, że zajmuje mniej miejsca i łatwo ją podłączyć