W średniej półce smartfonów robi się naprawdę ciasno, a to dlatego, że modeli z tej kategorii jest chyba najwięcej na rynku. Teraz żeby się wybić trzeba czymś się wyróżnić i wcale nie jest powiedziane, że musi to być cena. Alcatel co prawda pomyślał o przystępnej cenie, ale poszedł też inną drogą, by stworzyć smartfon, który wygląda tak, jakby był dwa razy droższy. A do tego miał przyzwoitą specyfikację i kilka przydatnych funkcji. I tak też powstał Alcatel Shine Lite, którego dla Was przetestowałem.

Pierwsze spotkanie z Alcatelem Shine Lite miałem już na wrześniowych targach IFA 2016 w Berlinie, gdzie w sumie smartfon został oficjalnie pokazany. Miało być tanio i dobrze i wydaje mi się, że TCL udało się jakoś znaleźć ten złoty środek. Ładna, dobrze wykonana obudowa, czytnik linii papilarnych z tyłu, przyzwoita specyfikacja i cena, która nie odstrasza. Zastanawia mnie w tym wszystkim tylko jedna rzecz – czemu on nazywa się Lite, skoro hmm nie było innej wersji? Zerknijcie na pełną specyfikację poniżej.

Specyfikacja Alcatel Shine Lite:

Nazwa:Alcatel Shine Lite (5080X)
Ekran:5,0″ IPS LCD
HD 1280 x 720 pikseli, 294 ppi
Asahi Dragontrail Glass
Procesor:MediaTek MT6737
4 rdzenie Cortex-A53 do maksymalnie 1,3 GHz
GPU:ARM Mali-T720 MP2
RAM:2 GB
Bateria:Li-Ion 2460 mAh
Pamięć wbudowana:16 GB
System:Android 6.0 Marshmallow
Aparat(y):13 Mpix, AF, 2x LED
nagrywanie filmów w HD przy 30 kl./s
Aparat przedni:5 Mpix
Łączność:Bluetooth 4.2
WiFi 802.11 b/g/n
Przenośny hotspot Wi-Fi
GPS (z obsługą A-GPS)
LTE
Radio FM
USB OTG
Czujniki:Zbliżeniowy
Światła
Akcelerometr
Dioda powiadomień
Złącza:microUSB
microSD (do 256 GB)
Standard karty SIM:2 x nanoSIM
dual SIM (standby)
Wymiary:141,5 x 71,2 x 7,5 mm
Waga:156 g

 

Opakowanie i zawartość zestawu

Jedyne co mi przychodzi na myśl patrząc na pudełko od tego Alcatela to taki śliwkowy samochód klasy A pokroju Forda Ka, którym pięcioosobowa rodzina właśnie wybrała się na wakacje do Kołobrzegu. Wszystko dlatego, że opakowanie jest niewielkie, a wpakowano tam wszystkie akcesoria (nawet te, które nie zalicza się raczej do standardowego zestawu) i pokaźną stertę dokumentów, które lepiej jest policzyć na centrymetry niż ilość stron.

W środku jest modułowa ładowarka, czyli osobny adapter sieciowy o mocy 5W (5V i 1A) i przewód USB, słuchawki stereo, o których można napisać tylko tyle, że po prostu są, ale dobrze, że producent dołożył jeszcze silikonowe, bezbarwne etui na tył smartfonu, które bardzo pomaga w obcowaniu z telefon, bo jego obudowa jest bardzo śliska (o czym nieco niżej). Można napisać, że do pełni szczęścia brakuje jeszcze jakiejś folii na ekran, żeby ta podstawowa ochrona przed zarysowaniem była zapewniona zarówno z przodu jak i z tyłu.

Alcatel Shine Lite w chwili publikowania recenzji kosztował 799 złotych, a jego aktualną cenę możecie zobaczyć poniżej. Jak też możecie zauważyć, smartfon jest u nas dostępny w trzech kolorach – białym, czarnym i złotym. Gdybym miał wskazać ten najlepszy, wybrałbym ten ostatni, bo według mnie połączenie złotego tyłu z czarnym frontem prezentuje się najlepiej.


SPIS TREŚCI:

  1. OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ ZESTAWU | SPECYFIKACJA
  2. WYGLĄD I WYKONANIE | EKRAN
  3. OPROGRAMOWANIE I FUNKCJE | APARAT
  4. WYDAJNOŚĆ I MULTIMEDIA | BATERIA
  5. PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 replies on “Recenzja Alcatel Shine Lite. Taki lepszy budżetowiec, który wygląda na sporo droższego niż jest”

  • jano
    23 lutego 2017 at 20:13

    Przeszedłem na tego Alcatela po złych doświadczeniach z Samsungiem Galaxy A3 i jestem zadowolony. Jest funkcjonalny, zapewnia wygodną pracę, wsadziłem w niego kartę (32 GB) i wszystko działa świetnie. Bateria wytrzymuje około 2 dni. Cena też rozsądna.

  • Bella
    27 marca 2017 at 09:50

    Dzień dobry.
    Pytanie z innej beczki: mogę swojego Alcatela podłączyć do ładowarki Samsunga Edge? Teorie są różne…
    Z góry dziękuję za odpowiedź,

    Bell

    • 27 marca 2017 at 16:31

      Czy chodzi o model z recenzji, czyli Alcatel Shine Lite? Bo jeśli tak to raczej nie jest to zalecane.

      • Bella
        27 marca 2017 at 18:19

        No, już, po fakcie. Tak, chodziło o Shine Lite. O dziwo bateria załadowana do 97% zdaje się dłużej trzymać niż po ładowaniu firmową ładowarką sieciową.
        Skróciłam tym życie swojego telefonu?
        To – mam nadzieję – jednorazowa awaryjna sytuacja.

        Dzięki za odpowiedź (naprawdę mam nadzieję, że nie zaszkodziło to mojemu Alcatel’owi, bo mam go raptem drugi tydzień…).

  • Miłosz Radzik
    18 lipca 2018 at 01:57

    Kupiłem ten oto model telefonu i wszystko pięknie śmiga lecz już 2 miesiąc szukam silikonowego case na tył. Telefonu lecz na próżno.. Byłem. W. Sklepach z akcesoriami do telefonu ale mieli tylko etui :/ mógłby ktoś pomoc ?