W Internecie pojawiły się plotki na temat tego, że w oprogramowaniu Samsunga znajduje się dziura, która pozwala nam łatwo i szybko obejść blokadę ekranu. Problem dotyczy nie tylko Samsunga Galaxy Note II, ale jak się okazuje, mój Galaxy S III, który oparty jest na pierwszym oficjalnym Androidzie 4.1.2 Jelly Bean (XXELKC) też posiada ten błąd. Zanim jednak rozpęta się piekło i obawy dotyczące Waszej prywatności, zapraszam Was do przeczytania tego wpisu. 

Smartfon i to co na nim posiadamy, czyli nasza prywatność jest bardzo ważna. W oprogramowaniu Samsunga, które posiadają między innymi tak popularne smartfony jak Samsung Galaxy S III czy Samsung Galaxy Note II znajduje się luka, która pozwala szybko i łatwo obejść blokadę ekranu naszego urządzenia. Na początku nie byłem pewny tego, czy Galaxy S III również posiada ten błąd i postanowiłem to sprawdzić na własnej skórze (a raczej na urządzeniu). Rzeczywiście, mój egzemplarz nie jest pozbawiony tej dziury i można obejść blokadę ekranu.

Możecie jednak spać spokojnie, bo blokady nie da się obejść całkowicie. Osoba, która nieporządanie będzie miała w rękach nasz smartfon nie ominie jej tak naprawdę. Blokadę da się obejść, ale na dłuższą metę nie ma to jakiegokolwiek celu, ponieważ zobaczymy pulpit tylko przez dosłownie ułamek sekundy, więc korzyści jakie będzie miał włamywacz są znikome. Wprawdzie w tym czasie da się szybko kliknąć na jakąś ikonkę i uruchomić w ten sposób jakąś grę czy aplikację, lecz po chwili zostanie ona przysłonięta ekranem blokady.

Aby się włamać nie trzeba znać kodów czy też robić jakichś innych kombinacji – wystarczy, że na ekranie blokad wejdziemy w Połączenia Alarmowe i tam, w lewym dolnym rogu klikniemy ikonkę, która uruchomi spis numerów alarmowych. Po tym wystarczy tylko wcisnąć przycisk Home i już. Wtedy na chwilę zostanie pokazany ekran główny.

Jedynym zagrożeniem jakie widzę, jest to, że gdy na pulpicie głównym posiadamy jakiś widget, który bezpośrednio połączy nas z jakimś numerem. Osoba, która chce się włamać ma możliwość również wejścia w kontakty, lecz nie ma szans, żeby w ciągu tej chwili jaką jest ułamek sekundy wybrać numer, czy też napisać wiadomość tekstową.

Jeżeli jednak boicie się o swoją prywatność, rozmieście swoje widgety i inne ważne dla siebie skróty czy ikony na innym pulpicie do czasu, aż Samsung wyda stosowną do całej sytuacji łatkę. Warto rzucić okiem na poniższy film, który przedstawia to wszystko co wyżej opisałem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *