Samsung Galaxy S 4 to bez wątpienia jeden z najbardziej „inteligentych” smartfonów, które znajdują się na rynku. Został on wyposażony w specjalne funkcje, dzięki którym użytkownikowi łatwiej będzie obsługiwać urządzenie. Ciekawi Was pewnie sama zasada działania tych funkcji? Nie jesteście sami, bo mnie też. Dziś Samsung udostępnił infografikę z opisem wszystkich czujników, które odpowiadają za funkcje „specjalne” w nowym flagowcu koreańskiego producenta.

Jak zauważyliście na poniższej infografice przedstawione zostały wszystkie czujniki, które „siedzą” w Galaxy S 4. Muszę stwierdzić, że grafika prezentuje się imponująco, jest bardzo przejrzysta i miła dla oka. Znajdą się pewnie takie osoby, które nie mają pojęcia po co i do czego służą poniższe sensory. Zatem postaram się Wam chociaż trochę przybliżyć, który do czego służy i jak je można wykorzystać.

Opis wszystkich czujników w Galaxy S 4 [źródło: Samsung]
Opis wszystkich czujników w Galaxy S 4 [źródło: Samsung]
  • Czujnik zbliżeniowy – wykrywa czy smartfon znajduje się blisko użytkownika czy też nie. To dzięki niemu podczas rozmowy automatycznie wygaszany jest ekran.
  • Żyroskop – ma za zadanie wykryć rotację smartfonu. Działa on w trzech, różnych osiach. Jest on szczególnie przydatny w grach.
  • Akcelerometr – wykrywa ruch naszego smartfonu w trzech, różnych kierunkach. Jest on jednak mniej czuły niż żyroskop, lecz równie przydatny w grach.
  • Czujnik ziemskiego pola magnetycznego – jest to tak zwany elektroniczny kompas. Jego odczyty są bazowane na trzech osiach. To za jego pomocą możemy określić kierunek południka magnetycznego, a przez to nasze położenie.
  • Barometr – mierzy ciśnienie atmosferyczne w tym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Przydatny szczególnie w nawigacji GPS (określa wysokość n.p.m).
  • Termometr oraz higrometr – ten pierwszy określa temperaturę, natomiast higrometr to czujnik, który określa wilgotność powietrza.
  • Hallotron (czujnik Halla) – za pomocą tego czujnika smartfon (który współpracuje ze specjalnym dedykowanym etui) sprawdza czy jest ono zamknięte lub otwarte.
  • Sensor światła RGB – to dzięki niemu smartfon sam dostosowuje jasność naszego wyświetlacza. Pomiary wykonuje mierząc światło czerwone, zielone i niebieskie oraz natężenie światła białego.
  • Czujnik gestów – wykrywa on naszą rękę nad ekranem smartfona. Działa na zasadzie promieni podczerwonych.

Liczba czujników, które zostały zastosowane w Samsungu Galaxy S 4 jest dosyć spora. Większość jest znana w dzisiejszych smartfonach, natomiast inne to takie, z którymi nikt nie miał do tej pory w ogóle do czynienia. Powstaje, więc jedno zasadniczne pytanie – Czy przeciętny użytkownik, który kupi „Czwórkę” będzie korzystał z wszystkich funkcji, które opierają się na działaniu tych czujników?

źródło: SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *