W czasach gdy niektóre urządzenia z utęsnknieniem czekają na pierwszą aktualizację systemu do wersji Jelly Bean, a smartfony jak Galaxy S III czy Galaxy Note II wypatrują na horyzoncie wersji 4.2.2 Jelly Bean, pojawia się coraz więcej informacji na temat najnowszej odsłony systemu od Google – Android 4.3 Jelly Bean. Postanowiliśmy więc zebrać wszystko w całość i przedstawić to, co już wiemy na temat nowej „żelki”. Jakie wprowadza zmiany? Które urządzenia jako pierwsze otrzymają aktualizację?

Plotki o kolejnej odsłonie systemu Android krążą po sieci już od kilku miesięcy, ale wciąż nie doczekaliśmy się jej oficjalnej premiery. Przed weekendem świat obiegła informacja, że Android 4.3 Jelly Bean we wczesnej, testowej wersji został przyłapany na Samsungu Galaxy S 4, wyposażonym w układ Snapdragon 600. Wszystko to za sprawą kilku zrzutów ekranu, które udostępnił serwis SamMobile.

Zgodnie z zawartymi tam informacjami, system jest w wersji 4.3, a oprogramowanie zostało ozaczone, dłuższym niż zazwyczaj numerem – JWR66N.S005.130625. Dodatkowe cyfry świadczą o tym, że jest to bardzo wczesna, rozwojowa wersja oprogramowania, która trafiła do Samsunga jeszcze przed oficjalną prezentacją nowego systemu od Google. Jest to dobre rozwiązanie, bo producent będzie miał czas na wprowadzenie zmian związanych z interfejsem użytkownika i obsługą wszystkich funkcji, a my, użytkownicy powinniśmy być dobrej myśli, że dostaniemy aktualizację szybciej niż to było do tej pory.

[nggallery id=101]

W piątek w sieci pojawił się też nieoficjalny ROM z Androidem 4.3 Jelly Bean dla Samsunga Galaxy S 4. Co prawda, oprogramowanie pochodziło z Google Edition, ale bez problemu można było zainstalować je na standardowej wersji Galaxy S 4 (GT-9505), działającej pod kontrolą układu Snapdragon 600. Sądząc po ilości filmów na YouTube (po wpisaniu frazy „Galaxy S4 Android 4.3” wyszukiwarka pokazuje prawie 30 tys. wyników), wielu użytkowników zdecydowało się na „wrzucenie” najnowszej, nieoficjalnej wersji systemu do swoich telefonów, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się ze zmianami, usprawnieniami i nowościami jakie przynosi ze sobą Android 4.3 Jelly Bean. Te najważniejsze opisaliśmy poniżej.

Poprawa szybkości działania systemu

Każde urządzenie z czystym sytemem Android charakteryzuje się bardzo płynnym działaniem i brakiem jakichkolwiek spowolnien czy przycięć. Takie działanie systemu do tej pory można było zaobserwować na urządzeniach z rodziny Nexus, ale specjalne wersje Google smartfonów Galaxy S 4 i HTC One pozbawione nakładki i wszelkich dodatków producenta, nie pozostają w tyle. To właśnie jest główna zmiana w Androidzie 4.3 Jelly Bean i różnica między czystym Androidem, a „przeładowaną” wersją od producenta – znaczna poprawa płynności działania systemu.

Nowa aplikacja aparatu

W systemie Android 4.3 Jelly Bean znajduje się nowa, przebudowana wersja aplikacji do obsługi aparatu. Teraz ma bardziej minimalistyczny wygląd, a na ekranie głównym znajdują się tylko najważniejsze elementy – przycisk trybu aparatu, przycisk do robienia zdjęć i nagrywania filmów oraz przycisk uruchamiający łukowatą belkę z opcjami. To właśnie dzięki tej belce mamy dostęp do wszystkich opcji (jak np. tryb działania flesza czy wartość ekspozycji) i ustawień. Ekran nie jest zasłonięty przez dwa paski z opcjami, które do tej pory znajdowały się po obydwu stronach ekranu.

Android 4.3 Jelly Bean na Galaxy S 4 [źródło: YouTube (adrianisen)]
Android 4.3 Jelly Bean na Galaxy S 4 [źródło: YouTube (adrianisen)]
Android 4.3 Jelly Bean na Galaxy S 4 [źródło: YouTube (adrianisen)]
Android 4.3 Jelly Bean na Galaxy S 4 [źródło: YouTube (adrianisen)]

Co ciekawe, do obsługi aparatu możemy wykorzystać fizyczne przyciski głośności znajdujące się na obudowie. Z tego co zauważyłem, możemy nagrywać filmy poklaktowe, ale podczas nagrywania brakuje opcji robienia zdjęć, znanej z aplikacji aparatu z TouchWiz.

Bluetooth Low Energy

Kolejną nowością w systemie Android 4.3 Jelly Bean jest obsługa Bluetooth Low Energy. Bluetooth Low Energy, inaczej Bluetooth LE lub BLE to technologia wykorzystywana przez urządzenia, które mają małe zapotrzebowanie na energię (np. różnego rodzaju inteligentne zegarki). BLE w porównaniu z klasycznym Bluetooth ma zapewnić znacznie mniejsze zużycie energii przy zachowaniu zadowalającego zasięgu komunikacji (maksymalnie 50 m), dlatego też smartfon czy tablet z włączoną funkcją będzie ciut dłużej działał na zasilaniu akumulatorowym.

Kiedy można spodziewać się aktualizacji?
Jakie urządzenia dostaną ją jako pierwsze?

Według wielu plotek aktualizacja do Androida 4.3 Jelly Bean pojawi się już w przyszłym miesiącu. W pierwszej kolejności nową wersję otrzymają urządzenia z serii Nexus jak Nexus 4 czy tablety Nexus 7 i Nexus 10. Następnie z lekkim opóźnieniem Android 4.3 Jelly Bean powinien trafić do Galaxy S 4 i HTC One w edycji od Google, a na końcu aktualizację otrzymają pozostałe urządzenia, które teraz działają pod kontrolą wcześniejszej wersji, 4.2.2 Jelly Bean. Kiedy konkretnie pojawi się aktualizacja i jakie urządzenia będą wspierane w głównej mierze zależy od Google, producentów sprzętu i rzeszy programistów, którzy zajmują się oprogramowaniem.

Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko i nie będziemy musieli czekać kilka kolejnych miesięcy na nową wersję systemu.

źródło: SamMobile, YouTube (adrianisen)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *