Wychodząc z domu wyłączamy w telefonie WiFi, a włączamy dane pakietowe i aktywujemy dźwięk. Szykując się do podróży samochodem, wsadzamy go w uchwyt, uruchamiamy GPS, Bluetooth i otwieramy aplikację do nawigacji. Robiąc to standardowym sposobem, czyli wybierając poszczególne opcje z menu, musimy trochę się naklikać. A co gdyby można było to zrobić jednym dotknięciem? Jest to możliwe. Wystarczy wyposażyć się w tagi NFC, czyli inteligentne naklejki ze specjalnym chipem, które możemy (prawie) dowolnie zaprogramować. Jak działają tagi Samsung TecTiles? Z jakimi telefonami są kompatybilne? Do czego można je wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w recenzji tagów NFC Samsung TecTiles.
Zanim jednak przejdziemy do prezentacji tagów TecTiles, warto wspomnieć o samej technologii NFC – czym jest, jak działa i do czego może być wykorzystana. Choć jest ona obecna już od prawie trzech lat (po raz pierwszy pojawiła się w systemie Android 2.3 Gingerbread, który miał swoją premierę w grudniu 2010 roku), wielu użytkowników w dalszym ciągu nie wie czym tak naprawdę jest NFC i do czego służy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku poniższych akapitów ta sytuacja się zmieni.
Krótka historia NFC
Technologia NFC ma swoje korzenie w 1983 roku, kiedy przyznano pierwszy patent związany z RFID, ale dopiero 23 lata później została ona zaprezentowana światu, wraz z pierwszym telefonem wspierającym tą technologię – Nokia 6131. Cztery lata później pojawił się pierwszy smartfon z Androidem obsługujący NFC – Samsung Galaxy Nexus, który jak zapewne wiecie, został wyprodukowany we współpracy Samsunga i Google. Wtedy też technologia nie była bardzo rozbudowana, pozwalała jedynie na inicjalizację Bluetooth czy przesyłanie adresów URL i kontaktów, ale z każdym kolejnym rokiem rosła w siłę i miała coraz większe możliwości. Aż do czasów dzisiejszych, kiedy możemy spotkać ją niemal na każdym kroku, w różnych dziedzinach życia – transporcie, marketingu, handlu, turystyce czy rozrywce. Większość smartfonów na rynku pochodzących z najwyższej i średniej półki ma wbudowany chip NFC i teraz można powiedzieć, że to właśnie z myślą o urządzeniach mobilnych ta technologia została stworzona.
Jak to działa?
Nie będę tutaj wchodził w szczegóły czysto techniczne, bo i tak nikt by tego nie zapamiętał, dlatego skupię się na najważniejszych rzeczach dotyczących NFC. NFC jest skrótem od angielskiego wyrażenia Near Field Communication, co w dosłownym tłumaczeniu określa komunikację bliskiego zasięgu. Jest to nic innego jak bezprzewodowy, radiowy standard komunikacji krótkiego zasięgu, który umożliwia wymianę niewielkich ilości informacji między kompatybilnymi urządzeniami, znajdujących się w odległości nie większej niż 20 centymetrów. Do tych urządzeń zaliczamy przede wszystkim telefony komórkowe, ale też tagi NFC, terminale płatnicze, a także od niedawna komputery osobiste. Ja w dzisiejszym wpisie zajmę się dwoma pierwszymi – telefonem i tagami NFC, ale o tym poniżej.
NFC a Bluetooth i WiFi Direct
Prędkość transferu danych w przypadku NFC może i jest niewielka, bo dochodzi do 424 kbit/s, ale w porównaniu do chociażby Bluetooth czy WiFi Direct, technika krótkiego zasięgu ma także swoje niepowtarzalne zalety. Przede wszystkim NFC w przeciwieństwie do Bluetooth nie wymusza konieczności parowania obydwu urządzeń, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces ich łączenia. Wszystkie etapy począwszy od wyszukania dostępnych urządzeń, włączenie widoczności czy w końcu potwierdzenia kodu autoryzacyjnego po prostu znikają. Ponadto technologia NFC działa na bardzo małą odległość, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo, a do „pracy” potrzebuje niewielką ilość energii. Nie twierdzę tutaj, że jest lepsza od dwóch wspomnianych technologii łączności, bo każda z nich ma swoje konkretne zastosowanie, ale do tego, w czym jest głównie wykorzystywana nie ma sobie równych. No właśnie, a w czym? Głównie w dokonywaniu płatności za pomocą telefonu, autoryzacji (parowaniu) urządzeń i przesyłaniu małych ilości danych.
Nieco wyżej wspomniałem o tak zwanych tagach NFC, które są nieodrębnym elementem całej technologii. Czym one są? Pojęciem tag NFC można określić niewielkie urządzenie, najczęściej w formie breloka lub naklejki, które posiada wbudowany moduł NFC i umożliwia uruchamianie zapisanych w nim poleceń. Pierwsze tagi NFC pod nazwą TecTiles stworzył Samsung i to właśnie z takimi miałem styczność przez ostatnie kilkanaście dni. Na rynku są też inni producenci, którzy w swojej ofercie mają podobne gadżety – przykładowo firma Sony i jej tagi SmartTag w formie zawieszki czy LG ze swoimi naklejkami LG Tag+.
SPIS TREŚCI:
Aplikacja do tagów NFC
Aplikacja Samsung TecTiles
Co to jest technologia NFC
Co to są tagi NFC
Czym jest NFC
Do czego służy NFC
Jak zapisać tag NFC
Naklejka NFC
NFC co to takiego
NFC do czego służy
NFC tag co to jest
NFC tag sklep
NFC w telefonie
Samsung TecTiles cena
Samsung TecTiles NFC test
Samsung TecTiles recenzja
Samsung TecTiles test
tag NFC co to jest
tagi NFC cena
Tagi NFC dla Galaxy
Tagi NFC do telefonów
Tagi NFC recenzja
Tagi NFC test
Tanie tagi NFC
Wykorzystanie tagów NFC
Własne tagi NFC
2 replies on “Recenzja tagów NFC Samsung TecTiles – sprytne naklejki z dużymi możliwościami”
– najtańsze wizytówki NFC są na http://www.wizytowki-nfc.pl …polecam wysłali mi w 48 godziny
też tam zamawiałem – RE WE LA CJA !!!