Wychodząc z domu wyłączamy w telefonie WiFi, a włączamy dane pakietowe i aktywujemy dźwięk. Szykując się do podróży samochodem, wsadzamy go w uchwyt, uruchamiamy GPS, Bluetooth i otwieramy aplikację do nawigacji. Robiąc to standardowym sposobem, czyli wybierając poszczególne opcje z menu, musimy trochę się naklikać. A co gdyby można było to zrobić jednym dotknięciem? Jest to możliwe. Wystarczy wyposażyć się w tagi NFC, czyli inteligentne naklejki ze specjalnym chipem, które możemy (prawie) dowolnie zaprogramować. Jak działają tagi Samsung TecTiles? Z jakimi telefonami są kompatybilne? Do czego można je wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w recenzji tagów NFC Samsung TecTiles.

Zanim jednak przejdziemy do prezentacji tagów TecTiles, warto wspomnieć o samej technologii NFC – czym jest, jak działa i do czego może być wykorzystana. Choć jest ona obecna już od prawie trzech lat (po raz pierwszy pojawiła się w systemie Android 2.3 Gingerbread, który miał swoją premierę w grudniu 2010 roku), wielu użytkowników w dalszym ciągu nie wie czym tak naprawdę jest NFC i do czego służy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku poniższych akapitów ta sytuacja się zmieni.

Krótka historia NFC

Technologia NFC ma swoje korzenie w 1983 roku, kiedy przyznano pierwszy patent związany z RFID, ale dopiero 23 lata później została ona zaprezentowana światu, wraz z pierwszym telefonem wspierającym tą technologię – Nokia 6131. Cztery lata później pojawił się pierwszy smartfon z Androidem obsługujący NFC – Samsung Galaxy Nexus, który jak zapewne wiecie, został wyprodukowany we współpracy Samsunga i Google. Wtedy też technologia nie była bardzo rozbudowana, pozwalała jedynie na inicjalizację Bluetooth czy przesyłanie adresów URL i kontaktów, ale z każdym kolejnym rokiem rosła w siłę i miała coraz większe możliwości. Aż do czasów dzisiejszych, kiedy możemy spotkać ją niemal na każdym kroku, w różnych dziedzinach życia – transporcie, marketingu, handlu, turystyce czy rozrywce. Większość smartfonów na rynku pochodzących z najwyższej i średniej półki ma wbudowany chip NFC i teraz można powiedzieć, że to właśnie z myślą o urządzeniach mobilnych ta technologia została stworzona.

N-Mark logo [źródło: Wikipedia]
N-Mark logo [źródło: Wikipedia]

Jak to działa?

Nie będę tutaj wchodził w szczegóły czysto techniczne, bo i tak nikt by tego nie zapamiętał, dlatego skupię się na najważniejszych rzeczach dotyczących NFC. NFC jest skrótem od angielskiego wyrażenia Near Field Communication, co w dosłownym tłumaczeniu określa komunikację bliskiego zasięgu. Jest to nic innego jak bezprzewodowy, radiowy standard komunikacji krótkiego zasięgu, który umożliwia wymianę niewielkich ilości informacji między kompatybilnymi urządzeniami, znajdujących się w odległości nie większej niż 20 centymetrów. Do tych urządzeń zaliczamy przede wszystkim telefony komórkowe, ale też tagi NFC, terminale płatnicze, a także od niedawna komputery osobiste. Ja w dzisiejszym wpisie zajmę się dwoma pierwszymi – telefonem i tagami NFC, ale o tym poniżej.

NFC a Bluetooth i WiFi Direct

Prędkość transferu danych w przypadku NFC może i jest niewielka, bo dochodzi do 424 kbit/s, ale w porównaniu do chociażby Bluetooth czy WiFi Direct, technika krótkiego zasięgu ma także swoje niepowtarzalne zalety. Przede wszystkim NFC w przeciwieństwie do Bluetooth nie wymusza konieczności parowania obydwu urządzeń, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces ich łączenia. Wszystkie etapy począwszy od wyszukania dostępnych urządzeń, włączenie widoczności czy w końcu potwierdzenia kodu autoryzacyjnego po prostu znikają. Ponadto technologia NFC działa na bardzo małą odległość, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo, a do „pracy” potrzebuje niewielką ilość energii. Nie twierdzę tutaj, że jest lepsza od dwóch wspomnianych technologii łączności, bo każda z nich ma swoje konkretne zastosowanie, ale do tego, w czym jest głównie wykorzystywana nie ma sobie równych. No właśnie, a w czym? Głównie w dokonywaniu płatności za pomocą telefonu, autoryzacji (parowaniu) urządzeń i przesyłaniu małych ilości danych.

Nieco wyżej wspomniałem o tak zwanych tagach NFC, które są nieodrębnym elementem całej technologii. Czym one są? Pojęciem tag NFC można określić niewielkie urządzenie, najczęściej w formie breloka lub naklejki, które posiada wbudowany moduł NFC i umożliwia uruchamianie zapisanych w nim poleceń. Pierwsze tagi NFC pod nazwą TecTiles stworzył Samsung i to właśnie z takimi miałem styczność przez ostatnie kilkanaście dni. Na rynku są też inni producenci, którzy w swojej ofercie mają podobne gadżety – przykładowo firma Sony i jej tagi SmartTag w formie zawieszki czy LG ze swoimi naklejkami LG Tag+.

Samsung TecTiles i Sony SmartTag
Samsung TecTiles i Sony SmartTag / fot. Samsung, Sony

 


SPIS TREŚCI:

 1. HISTORIA NFC | JAK TO DZIAŁA? | NFC, A BLUETOOTH I WI-FI
 2. WYGLĄD I WYKONANIE SAMSUNG TECTILES
 3. APLIKACJA SAMSUNG TECTILES
 4. ALTERNATYWNY | PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE | Z JAKIMI TELEFONAMI DZIAŁA? | CENA
 5. PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY | Q&A

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Recenzja tagów NFC Samsung TecTiles – sprytne naklejki z dużymi możliwościami”

 • misia
  30 lipca 2016 at 11:42

  – najtańsze wizytówki NFC są na http://www.wizytowki-nfc.pl …polecam wysłali mi w 48 godziny

 • karolllek
  30 lipca 2016 at 11:43

  też tam zamawiałem – RE WE LA CJA !!!