Na początku lipca tego roku mieliście okazję zapoznać się z naszą obszerną recenzją stacji multimedialnej Samsung. Wtedy też testowałem ją z Galaxy Note II, bo właśnie do tego urządzenia była ona dedykowana. Wiele osób jednak zastanawia fakt, czy ten niezwykle przydatny gadżet współpracuje z innymi smartfonami Galaxy? Jak tylko dotarał do mnie Note 3 od razu to sprawdziłem i mogę śmiało stwierdzić, że stacja działa prawidłowo. Z resztą nie tylko z nim, ale też innymi modelami Galaxy, a jakimi, dowiecie się w tym wpisie.

Ciągle uważam, że stacja multimedialna o oznaczeniu EDD-S20EWEGSTD to najbardziej praktyczne i przydatne akcesorium dla naszego smartfonu. Została wyposażona w szereg złączy jak HDMI, audio 3,5 mm, microUSB i trzy porty USB 2.0, do których możemy podłączyć większość urządzeń z tym interfejsem. Stacja w połączeniu właśnie ze smartfonem, telewizorem, myszką, klawiaturą i padem zamienia nasze urządzenie w rozbudowane centrum multimedialne, na którym możemy pracować, grać czy oglądać filmy. Pozostaje tylko jedno pytanie – Z jakimi smartfonami Galaxy kompatybilna jest stacja multimedialna?

Multimedia Dock pod uchylanym wiekiem ma złącze miroUSB typu B, do którego podłączamy smartfon, lecz od tego standardowego wtyku microUSB różni je jeden mały, ale bardzo istotny szczegół. Złącze ma dodatkowy „ząbek” (widoczny jest na poniższym zdjęciu) przez co możemy podłączyć tylko wybrane smartfony Galaxy z lekko zmodyfikowanym gniazdem microUSB, czego na pierwszy rzut oka użytkownik może nie zauważyć.

Stacja multimedialna - microUSB [źródło: 2po2.pl]
Stacja multimedialna – microUSB [źródło: 2po2.pl]

Złącze w smartfonie ma specjalne wycięcie, tak by wspomimniany „ząbek” po włożeniu smartfonu do stacji mógł się dobrze wpasować. To właśnie ta mała różnica sprawia, że bardzo łatwo po zakupie smartfonu (lub nawet przed) możemy sprawdzić, czy będzie on współpracował ze stacją multimedialną. Wystarczy spojrzeć na złącze i wszystko stanie się jasne.

Złącze microUSB w Galaxy S 4 [źródło: 2po2.pl]
Złącze microUSB w Galaxy S 4 [źródło: 2po2.pl]

Przeważnie złącze kompatybilne ze stacją mają najnowsze smartfony, ale i tu zdarzają się pewne wyjątki. Stacja jest dedykowana dla Galaxy Note II, ale jest w pełni funkcjonalna z takimi smartfonami jak Galaxy S III, Galaxy S 4, Galaxy S 4 Active czy Galaxy Mega 6.3. Działa także z najnowszym tabletofonem Galaxy Note 3, mimo tego, że posiada on złącze microUSB trzeciej generacji. Trzeba tylko uważać przy dokowaniu i dokładnie wycelować wtyk w gniazdo w smartfonie. Smartfony takie jak Galaxy S 4 mini nie mają wycięcia (zdjęcie poniżej), więc nie ma możliwości podłączenia ich do stacji multimedialnej.

Złącze microUSB w Galaxy S 4 mini [źródło: 2po2.pl]
Złącze microUSB w Galaxy S 4 mini [źródło: 2po2.pl]

Charakterystyczne złącze z wcięciem ma też Galaxy S 4 zoom, ale z powodu konstrukcji i grubości tego urządzenia nie ma szans, by zmieściło się ono w stacji. Z ciekawości sprawdziłem też 7-calowego Galaxy Tab 3, którego co prawda udało się włożyć do stacji, ale nic poza tym. Tablet nie wykrył stacji, nie ładował się, co jest zapewne spowodowane brakiem USB OTG (On-the-go) w tablecie. Wersji 8- i 10,1-calowym ekranem nie sprawdzałem.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem sytuację i teraz każdy będzie mógł sprawdzić, czy jego smartfon jest kompatybilny ze stacją multimedialną. Jeśli macie jakieś pytania i wątpliwości, czekam na nie w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 replies on “Które smartfony Galaxy działają ze stacją multimedialną od Galaxy Note II?”

 • mirek
  12 grudnia 2013 at 20:58

  Czy tą stacje można upgredować lub wrac do niej jakies nowe sterowniki.albo moze mozna cos polepszaec przez telefon ot takie moze gupie pytanko?

  • Krzysztof Nawrot
   12 grudnia 2013 at 22:13

   Do stacji nie można wgrać nowego oprogramowania/sterowników.

 • Krzysiek
  13 grudnia 2013 at 07:48

  A czy stacja działa z galaxy note gt-n7000?

 • kadu
  13 grudnia 2013 at 09:08

  U mnie TAB 3 7″ pasował i się ładował. Nic poza tym.
  TAB 3 8″ nie pasuje.

 • Diabeł
  21 grudnia 2013 at 11:56

  Co prawda u mnie na galaxy note 8 nie ma tego ząbka,ale na xda developers jest wątek użytkownika tego tabletu,że on również pasuje do tej stacji i on używa tego zestawu,wszystko sprawdza się rewelacyjnie.

  • Jacek
   20 lutego 2014 at 01:33

   W galaxy s4 nie dzialaja usb nie pod laczysz myszy pendriwe czy klawiatury. Wiec sprzet nie jest kompatybilny dziala natomiast hdmi i wyjscie audio

 • Rafał
  5 marca 2014 at 22:19

  Planuję zakupić tą stację do mojego Note 2. Problem w tym, że telefon noszę w futerale z klapką, z którego nie chciałbym za każdym razem go wyciągać aby podpiąć do stacji. Chciałbym dokupić przedłużacz micro usb z wtykami męskim i żeńskim. I teraz najważniejsze pytanie : ilo pinowy powinien być ten kabel? Ilo pinowy jest wtyk micro usb wystający ze stacji? 5 czy 11 pinowy? Jeżeli wtyk jest 11 pinowy to czy na kablu 5 pinowym lub 11-> 5 bedzie też działać? Bo widziałem, że w sprzedaży dostępne są tylko kable 5 pinowe lub kable przejściówki z 11 na 5 pin. Nie ma kabli 11 pinowych po obu stronach kabla. Bardzo proszę o pomoc jaki kabel dokupić. Stacja będzie podpięta po hdmi do telewizora, do stacji bezprzewodowa myszka z klawiaturą a do telefonu bezprzewodowy pad podróba dualshok 3 po bluetooth.

 • Ole
  3 maja 2014 at 12:28

  Widzę że Note 3 Neo ma ząbek więc też będzie działał.