Wielkimi krokami zbliża się premiera smartfonu Samsung Galaxy S 5, który ma zostać zaprezentowany już 24. lutego na konferencji Mobile UNPACKED 2014 Episode 1. Na parę dni przed premierą nie ustają spekulacje na temat wyglądu smartfonu, funkcji i jego specyfikacji, czego dowodem może być poprzedni wpis o 16-megapikselowym aparacie. Ważną kwestią jest też cena, którą zapewne Samsung przemilczy podczas części oficjalnej. Jednak jaka by ona nie była, warto zapoznać się z prognozą przygotowaną przez serwis idealo.

Porównywarka cen idealo na podstawie zebranych danych przygotowała prognozę dotyczącą ceny najnowszego flagowca Samsunga, zawierając informacje o tym, jak szybko i o ile procent cena Galaxy S 5 będzie spadała od czasu wprowadzenia go na półki sklepowe. W raporcie został porównany przebieg kształtowania się cen smartfonów Galaxy S II, Galaxy S III i Galaxy S 4 i w oparciu o zgromadzone dane, został obliczony prognozowany spadek ceny smartfonu Galaxy S 5, co można zobaczyć na poniższym wykresie.

Prognoza ceny Galaxy S 5  [źródło: Idealo]
Prognoza ceny Galaxy S 5 [źródło: Idealo]

Cena każdego nowego modelu z rodziny Samsung Galaxy S od chwili pojawienia się w sprzedaży wykazuje podobną tendencję, gdzie kluczowym okresem gwałtownego obniżenia się ceny jest pierwszy kwartał. Warto także zauważyć, że spadek cen z każdym kolejnym modelem smartfonu jest większy niż w przypadku prekursora.

Porównywarka cen idealo zanotowała, że średnia cena w detalu za Samsunga Galaxy S II obniżyła się o 13% w trzecim miesiącu od rozpoczęcia sprzedaży, a z kolei cena Galaxy S III w analogicznym czasie spadła o 14%. Jeszcze większa obniżka dosięgnęła obecnego flagowca Galaxy S 4, który w sierpniu ubiegłego roku kosztował już o 18% mniej niż podczas sklepowej premiery. Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że cena Samsunga Galaxy S 5 w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia sprzedaży może obniżyć się o około 24%.

Cena Galaxy S 5 nie została jeszcze oficjalnie podana, ale można spekulować, że zamknie się w przedziale od 2799-2999 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że smartfon na polskim rynku pojawi się na przełomie marca i kwietnia oraz zakładając, że przypuszczalna cena okaże się prawdziwa, to w sierpniu za Galaxy S 5 przyjdzie nam zapłacić od około 2130 do 2280 złotych. A ile według Was będzie kosztował Samsung Galaxy S 5? Zapraszam do oddania swojego głosu w poniższej ankiecie.

[poll id=”8″]

źródło: Idealo (informacja prasowa) 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Idealo: Cena Samsunga Galaxy S 5 spadnie o 24% po 3 miesiącach”

  • Marek
    19 lutego 2014 at 17:44

    Ciekawe wnioski.
    Jednak bardziej ciekaw jestem, jak w związku z premierą nowego s5 mogą kształtować się ceny s4 i s4 mini? Czy myślicie, że premiera nowego galaxy ogóle będzie miała wpływ na ceny starszych serii?