Wszystko wskazuje na to, że Samsung przestał wspierać Galaxy S III i ostatnią wersją systemu jaką zobaczymy na tym smartfonie jest Android 4.3 Jelly Bean. Informacja ta nie została zbyt dobrze przyjęta przez użytkowników tego modelu, ale nic w tym dziwnego. Ale kto powiedział, że musimy korzystać z oficjalnego oprogramowania? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na jedno istotne pytanie – Czy warto wgrywać nieoficjalne oprogramowanie na nasze telefony?

Jako przykład posłuży nam ROM o nazwie Resurrection Remix i właśnie Samsung Galaxy S III. Resurrection Remix bazuje na AOKP (Android Open Kang Project), CyanogenMod, ParanoidAndroid, OmniROM i na oryginalnych build’ach Remix ROM, co tworzy idealne połączenie stabilności, wydajności i funkcjonalności. W dalszej części tego wpisu postaramy się sprawdzić na ile jest to prawdą.

Stabilność

W tej kwestii temu oprogramowaniu nie można dużo zarzucić. System działa stabilnie, płynnie, a aplikacje nie płatają żadnych figli. Ogólnie w kwestii działania i stabilności Resurrection Remix stoi praktycznie na tym samym poziomie co oficjalne oprogramowanie Samsunga. Można jednak zaobserwować nieco wyższą temperaturę pracy, średnio 34,8 stopni Celsjusza na oficjalnym oprogramowaniu w stosunku do 39,2 stopni przy Resurrection Remix (różnica około 4,4 stopnia). 

Test stabilności (oficjalne oprogramowanie)
Test stabilności (oficjalne oprogramowanie)
Test stabilności (Ressurection Remix)
Test stabilności (Ressurection Remix)

Wydajność

Sam system działa bardzo płynnie i nie ma praktycznie żadnych problemów przy codziennym korzystaniu z urządzenia. Z grami również nie ma większych problemów, chociaż mam wrażenie, że jednak działają trochę gorzej niż na oficjalnym oprogramowaniu. Potwierdzają to też wyniki uzyskane w benchmarkach, które są nieco niższe na Resurrection Remix niż na oficjalnym sofcie.  Dla osób kochających cyferki mamy wyniki z programów Quadrant i AnTuTu Benchmark.

Resurrection Remix:

Quadrant
Quadrant

 

AnTuTu
AnTuTu

Oficjalne oprogramowanie:

Quadrant
Quadrant

 

AnTuTu
AnTuTu

Warto jeszcze zauważyć, że ROM posiada opcję nagrywania ekranu, ale niestety po jej włączeniu telefon zaczyna niemiłosiernie „lagować”. Testowałem też zewnętrzne aplikacje do przechwytywania tego, co dzieje się na ekranie, lecz efekt był podobny. Widać, że nieoficjalne oprogramowanie nie zawsze sobie dobrze radzi i ta funkcja na pewno idzie do poprawki.

Zarządzanie pamięcią operacyjną (RAM)

Po wgraniu wszystkich aplikacji, których zazwyczaj używam delikatnie zawiodłem się w kwestii zarządzania RAM’em. Wszystko w tej kwestii działa podobnie do oficjalnego ROM’u Samsunga, więc niech nie zdziwi nas sytuacja, kiedy opuścimy na chwilę jakąś aplikację, a po chwili zastaniemy ją zamkniętą. No cóż, chyba problem leży już w samej ilości pamięci aniżeli w oprogramowaniu i ciężko to będzie w jakikolwiek sposób poprawić.

Aparat

Aparat… Niestety tutaj jest sporo gorzej w porównaniu do oficjalnego oprogramowania. Możemy zauważyć trochę gorszą jakość wykonywanych zdjęć jak i też problemy z samym wykonaniem zdjęcia (czasami aparat odmawia współpracy). Zapraszam do obejrzenia trzech przykładowych zdjęć wykonanych aparatem w Galaxy S III na oprogramowaniu Resurrection Remix:

[nggallery id=296]

Bateria

To jest chyba największa wada tego ROM’u. Może i bateria trzyma całkiem dobrze w stanie spoczynku, ale chyba nie po to mamy smartfony by leżały bezczynnie na półce. W moim wypadku maksymalny czas pracy na baterii jaki otrzymałem to zaledwie 2 godziny i 30 minut, ale to podczas używania telefonu praktycznie non stop, tuż po odłączeniu od ładowarki. W przypadku normalnego użytkowania, ekran trzyma niecałe dwie i pół godziny (ok. 40% całego wykorzystania baterii). Jest to wynik zdecydowanie za niski.

Czas pracy ekranu - Resurrection Remix
Czas pracy ekranu – Resurrection Remix

 

Funkcjonalność

Dostępnych funkcji w nieoficjalnym RRR jest całkiem sporo i niektóre są niezwykle przydatne. Wchodząc do ustawień telefonu znajdziemy specjalną sekcję o nazwie Personalizacja, w której możemy zarządzać wbudowanymi funkcjami jak i wyglądem interfejsu użytkownika.

Ustawienia - Resurrection Remix
Ustawienia – Resurrection Remix

 

Sekcja Personalizacja dzieli się na 4 główne kategorie:

Resurrection Tools
Prawdziwa oaza dla każdego fana modyfikacji.

Pitch Black
Dodatkowy motyw oparty o prawdziwą czerń i o kolor czerwony (dobre dla ekranów Super AMOLED, chociaż nie każdemu musi się podobać).

Theme Chooser
Wybór motywów, tylko co ciekawe nie ma tam żadnego odnośnika do pobrania nowych tematów.

Home Launcher
Wybór aplikacji odpowiedzialnej za ekran startowy.

Performance (niewidoczna na screenie)
Raj dla każdego majsterkowicza. Można tam zmienić wszystkie zaawansowane ustawienia związane z pracą układu i procesora graficznego.

Po wejściu do opcji Resurrection Tools ukaże się prawdziwa kopalnia ciekawych funkcji:

Resurrection Tools
Resurrection Tools

 

Interfejs
Zestaw funkcji związanych ze zmianą interfejsu urządzenia. Umożliwia między innymi spersonalizowanie paska stanu (styl wskaźników), panelu szybkich ustawień (wygląd kafelków w tym panelu jak i ich funkcje), panelu powiadomień (jego zachowanie i wygląd, możliwość zadokowania w nim paska szybkich poleceń), panelu ostatnich aplikacji (wygląd), paska postępu (wygląd) jak i daje możliwość uruchomienia dolnego panelu z przyciskami wirtualnymi jak to jest w serii Nexus.

Lock Screen
Jak sama nazwa wskazuje, opcje związane z ekranem blokady. Ta sekcja pozwala na spersonalizowanie skrótów znajdujących się na ekranie blokady, akcji przycisków fizycznych (oczywiście jedynie na ekranie blokady) czy uruchomienie usługi wyświetlania powiadomień bezpośrednio na nim.

Przyciski
Umożliwia skonfigurowanie akcji jakie wykonują przyciski fizyczne. Można także ustalić jakie opcje będą widoczne w menu zasilania (po przytrzymaniu przycisku Power).

Advanced
Konfiguracja specyficznych opcji związanych z Resurrection Remix:

 • Halo – słynna opcja znana w ROM’ów ParanoidAndroid, która umożliwia wyświetlanie powiadomień w stylu podobnym do tego z „Chat Head’ów” z Facebook Messenger’a z możliwością otworzenia aplikacji w małym okienku, która wysłała powiadomienie.
 • OmniSwitch – mały pasek wysuwany z boku ekranu, zawierający przyciski funkcyjne jak i skróty do naszych najważniejszych aplikacji.
 • App bar – pasek boczny umożliwiający szybkie uruchomienia aplikacji, które na nim zamieścimy.
 • Screen Recorder – konfiguracja słabo działającej opcji nagrywania ekranu.
 • Suspend actions – wyłączanie GPS/danych mobilnych lub przełączanie na tryb 2G po wygaszeniu ekranu.
 • Wakelock blocker – zablokowanie aplikacji/czynności wykonywanych przez system, które wybudzają telefon ze stanu „głębokiego snu”.

Checkit!
Umożliwia uruchomienie mniej istotnych opcji typu wyświetlanie opcji nagrywania ekranu w menu zasilania, włączenie tła dla nagłówka paska notyfikacji czy usypianie telefonu po dwukrotnym dotknięciu paska stanu.

Miscellaneous
Parę opcji związanych z animacjami systemu.

[nggallery id=297]

Podsumowanie

Plusy:

plus-iconDuża ilość funkcji
plus-iconStabilność systemu
plus-iconSzybkość i płynność działania systemu

Minusy:

minus-iconBardzo słabe osiągi na baterii
minus-iconDelikatnie gorsza wydajność w grach
minus-iconNie do końca dopracowanie funkcje (np.ta do nagrywania ekranu)
minus-iconProblemy z działaniem aparatu
minus-iconNienajlepsze zarządzanie pamięcią RAM

Ocena końcowa: 6/10

Resurrection Remix ma potencjał, lecz nie jest idealnym zamiennikiem oficjalnego oprogramowania. Kilka niedoróbek powoduje, że ROM w naszym teście otrzymał mocną szóstkę, ale w 10-stopniowej skali. Można zatem wyjść z założenia, że wgrywanie nieoficjalnego oprogramowania nie jest najlepszym krokiem jaki możemy wykonać. Wszystko ze względu na problemy, które mogą nam uprzykrzać życie w codziennym użytkowaniu (jak wspomniane problemy z aparatem czy baterią).

Końcowy wybór oczywiście zostawiam Wam, naszym czytelnikom, ale ja w tym czasie wracam do oficjalnego oprogramowania, bo cena za nowszą wersję Androida jest według mnie za wysoka. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Podziękowania dla @antychrust za główne zdjęcie do tego wpisu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 replies on “Czy warto wgrywać nieoficjalne oprogramowanie? Galaxy S III i Resurrection Remix ROM”

 • Bartek
  23 marca 2014 at 09:31

  Artykuł raczej powstrzymujący przed instalacją tej konkretnej wersji.

  Czy może polecić ktoś dobry ROM na Androidzie 4.4? W Cyanogenmod mam dwa problemy:
  – zawieszająca się aplikacja aparatu oraz trochę gorsza jakość zdjęć od stockowej
  – czasem nie słychać rozmówcy, ani on nie słyszy mnie – pomaga restart telefonu (przy ważnych rozmowach telefonicznych dosyć kłopotliwe)

  • Bartosz Hadrich
   23 marca 2014 at 10:40

   We wszystkich nieoficjalnych romach niestety sytuacja jest podobna i nic na to poradzić się nie da. Oczywiście to jest zasługa Samsunga bo nie udostępnił odpowiednich sterowników.

  • FLC
   23 marca 2014 at 12:00

   Polecam rom bazujący na stocku,ja mam s2 na neat romie i wymiata,kit katy i oficjalne do pięt mu nie dorastają. Napewno na s3 też są jakieś.

   • Bartosz Hadrich
    23 marca 2014 at 12:10

    Tak na S3 też są i takie romy już warto wgrywać, bo tak jak piszesz często działają lepiej od czystego stocka, ale również nie zawsze. Ale to już temat na zupełnie inny wpis. 🙂

 • FLC
  23 marca 2014 at 12:19

  Ale z trojga złego (kk,oficjal,based on stock) wybieram neat bazujący na stoku. Dla mnie liczy sie bateria,na kk świeci raptem 4godz ,na oficjalnym 5godz a na neat do 7godz i to wszystko przy 20godz na bateri. Dodam że na neat jeszcze nie miałem żadnych freezów ,restartów itp.

  • Bartosz Hadrich
   23 marca 2014 at 12:34

   A czy ktoś mówił, że te 3 opcje są złe? 🙂
   Z tym „ale również nie zawsze” chodziło o to, że są customy bazujące na stocku, które plują błędami na prawo i lewo, miałem do czynienia nawet z jednym z takich. Ale też jest dużo romów, które przewyższają stock jak np. NeatRom, o którym piszesz 😉

   • Dawid
    23 marca 2014 at 23:55

    http://www.neatrom.com/category/samsung-galaxy-s3/ czy dałbyś radę „zrecenzować” tego softa?

    • Bartosz Hadrich
     24 marca 2014 at 00:14

     Myślę, że nie ma to sensu bo byś przeczytał praktycznie recenzje oficjalnego oprogramowania od Samsunga.
     Jeżeli się zastanawiasz czy warto wgrać to myślę, że tak. Zyskasz delikatnie lepszą wydajność i parę bardziej lub mniej przydatnych opcji w porównaniu do stocka 😉

 • 24 marca 2014 at 13:07

  Ciagle robiąc takie wpisy zapomina Pan o najwazniejszej rzeczy tzn. stracie gwarancji po wgraniu „obcego” oprogramowania innego niz daje producent.

  • Krzysztof Nawrot
   24 marca 2014 at 13:21

   Osoby, które decydują się na wgranie nieoficjalnego oprogramowania mają już na tyle dużą wiedzę i na pewno zdają sobie sprawę z tego, że przez taki proces tracimy gwarancję. Ale ok, w następnej części o tym napiszemy 😉

  • Bartosz Hadrich
   24 marca 2014 at 14:12

   Teoretycznie owszem, traci się gwarancję. Ale w praktyce wcale tak być nie musi. Spokojnie można przywrócić telefon do stanu faktycznego i nie pozostawić po naszej „zabawie” żadnego śladu. Dokładnie to opiszę w następnym artykule z serii Galaktyczny Poradnik.

   • Krzysztof Nawrot
    24 marca 2014 at 14:22

    Ok, to czekam na kolejny, w sumie jubileuszowy GP 🙂

    • 26 marca 2014 at 17:53

     nie no wszystko ok ja o tym wiem, ale pracowałem w samsungu w dziale reklamacji i wiem jak to wyglada z drugiej strony „gdzies na forum wyczytałem i zainstowalem nowe oprogramowanie i czemu gdy oddalem na gwarancje dowiedzialem sie ze została anulowana ” ku przestrodze 😉

 • Mufec
  8 kwietnia 2014 at 15:17

  Autor ma dosyć ciekawe spostrzeżenia… Jeżeli chodzi o mnie, to używam tego ROMu od ponad miesiąca i jedyne do czego mogę się przyczepić to aplikacja aparatu, która rzeczywiście w samsungowym sofcie była bardziej rozbudowana. Jeżeli chodzi o wydajność i płynność interfejsu to jest wręcz kolosalnie lepsza od tej jaką miałem okazję uświadczyć na samsungowym 4.3 – od początku korzystania z RR nie miałem ani jednej przycinki, podczas gdy poprzednio zdarzały się kilka razy dziennie (np. lag po starcie Chrome). Jeżeli chodzi o baterię, to chyba każdy choć nieco obeznany z Custom ROMami wie, że pierwszy cykl (a nawet dwa) ładowania nie daje wiarygodnych wyników jeśli chodzi o pracę na baterii (faktycznie, w RR tuż po wgraniu battery drain jest bardzo widoczny). W tej chwili mogę stwierdzić że czas pracy jest w zasadzie identyczny jak na sofcie samsungowym, co nie zmienia faktu, że szału pod tym względem rzeczywiście nie ma. Nie wspominając już o zacinaniu się odtwarzacza muzyki w stockowym 4.3, które również zniknęło. Co do wydajności, to ja uzyskałem niemalże identyczne wyniki na obu softach, no ale wiadomo jak to bywa z benchmarkami 🙂 Co do RAMu, u mnie jest dokładnie na odwrót i o ile w samsungowym sofcie problemem było zbyt szybkie zamykanie aplikacji (np. strona otwarta w tle w Chrome po powrocie do przeglądarki wczytywała się za każdym razem od nowa) to tutaj możemy odpalić w tle naprawdę sporo. Ogólnie jeśli miałbym podsumować swoje doświadczenia z Ressurection Remix:
  Plusy:
  + świetna, nieporównywalna wręcz ze stockiem płynność działania telefonu
  + bardzo rozbudowane funkcje personalizacji interfejsu
  + aktualizacje OTA
  + Menadżer DSP z CM, melomani będą z pewnością usatysfakcjonowani miękkim basem 😉
  + lepsze zarządzanie pamięcią RAM, efektywniejsze działanie multitaskingu
  + najnowsza wersja Androida
  + brak wielu zbędnych samsungowych aplikacji
  Minusy:
  – niezbyt rozbudowana aplikacja aparatu, nieco gorsze zdjęcia niż w stockowej appce
  – co najwyżej przeciętny czas pracy na baterii, jeżeli ktoś nie przepada za codziennym ładowaniem można spróbować innych kerneli
  – konieczność rozstania się z niektórymi wygodnymi funkcjami od Samsunga

  Moja ocena końcowa to 8,75/10, pamiętajmy jednak że soft jest cały czas rozwijany. Testowane przeze mnie wersje to 5.06/07/08.
  Przy wgrywaniu softu radzę wykonać całkowity wipe, łącznie z Dalvik Cache i BatteryStats, bo wpływa to gruntownie na późniejsze doświadczenia z softem. Recovery jakiego używałem do wgrywania to PhilzTouch 6.

  • Bartosz H.
   1 czerwca 2014 at 16:08

   Kiedyś czytałem, że rom może zachowywać się różnie na różnych egzemplarzach urządzenia. Może w tej kwestii jest ziarnko prawdy 🙂
   Rom, w celu testów, był przeze mnie używany przez jakiś tydzień. Zainstalowałem na nim wszystkie aplikacje, które miałem poprzednio na stocku, żeby porównanie było jak najbardziej wiarygodne, bo wszyscy dobrze wiemy, że każdy nowo zainstalowany soft działa bardzo szybko 🙂
   Battery drain był u mnie widoczny przez cały okres testowania. Owszem, po tych paru dniach wyniki były ciut lepsze, lecz wciąż sporo gorsze niż na stocku.
   Co do pamięci RAM, to tak jak wspomniałem, wgrałem sporo aplikacji, które ją obciążają, w celu porównania faktycznej różnicy między stockiem a tym romem. Niestety, różnica w moim odczuciu w ogóle nie była widoczna, mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że nawet było trochę gorzej.
   Tak czy owak, to moja subiektywna opinia i nie każdy musi być z nią zgodny 😉
   Btw, przepraszam za dwumiesięczne spóźnienie z odpowiedzią.

 • Marcin
  17 kwietnia 2014 at 10:08

  Już nie wartro bo dzisiaj wyszedł android 4.4 na sgs3 i można go już pobrać w kies3 (w OTA wyskakuje komunikat mówiący o tym, że jest za dużo porań czy jakoś tak i, żeby próbować przez kies)

  • Piotr Kozaczka
   19 maja 2014 at 21:10

   sgs 3 niedostał kitkata więc co kręcisz ,niedostał oficjalnego , tylko custom romy

  • Bartosz H.
   1 czerwca 2014 at 16:09

   Nie chodzi Ci przypadkiem o Galaxy S III LTE GT-i9305? Bo GT-i9300 takiej aktualizacji nigdy nie dostanie.

 • Tomi
  1 maja 2014 at 21:15

  RR nowy w wersji 5.0.5 jest bardzo dobry – z Samsunga Ace 2 zrobił normalnie działający telefon.

 • Adi
  8 sierpnia 2014 at 00:39

  Uważam że nie powinno się porównywać takich romów do stockowych, jak już chcesz porównywać nieoryginalne systemy to wykorzystaj te które działają na bazach kitkata ale samsungowych, nie tych AOKP itp, jest pełno w sieci takich romów, przykładowe robione na wzór s5, który działa o wiele lepiej niż AOKP, a nawet lepiej niż stockowy rom, o wiele dłużej wytrzymuje na baterii, zwiększona jest wydajnosć telefonu itd.

  pozdro

 • Renia Kręcioła
  13 kwietnia 2015 at 22:50

  http://chomikuj.pl/wwwftp/ANDROID+Samsung+Galaxy+i+inne+!+!+Firmware+Rom/SAMSUNG/Galaxy+S3+i9300/4.3+KitKat/2014-10-16+XEO+I9300XXUGNG3+I9300XEOGNG1
  na chomiku „wwwftp” do pobrania najnowsza wersja ROM dla Samsung Galaxy s3 Android Jelly Bean 4.3 ;oficjalny pobrany ze strony SamMobile. 100% bezpieczny, zapraszam !
  Nazwa pliku: I9300XXUGNG3_I9300XEOGNG1_XEO.zip
  Wersja Polska niebrandowany