Po raz pierwszy o systemie Tizen usłyszeliśmy w 2011 roku. Od tej zapowiedzi minęło już trzy lata i poznaliśmy dotychczas tylko aparaty oraz sprzęt RTV będące pod jego kontrolą. Oczywiście Samsung zaprezentował już światu model Z, aczkolwiek z niewiadomych względów nie trafi on w ogóle do sprzedaży. Jednak całą sytuację może odmienić nadchodzący telefon z niższej półki, oznaczony kodem SM-Z130.

Dotychczas premiera wszystkich urządzeń mobilnych, pracujących w oparciu o system tworzony głównie przez Intela oraz Samsunga, była wielokrotnie przekładana. Mimo to, już w listopadzie ma wejść na rynek nowy gracz, który ma stanowić alternatywę dla smartfonów z serii Android One (tanie telefony za mniej niż $120, mające dostawać aktualizacje równo z Nexusami). Początkowo ma być dostępny tylko w Indiach, ale to z pewnością szybko ulegnie zmianie. Według ostatnich doniesień, cena tego Samsunga ma wynieść około 200 dolarów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje wynik około 650 złotych. Za te pieniądze, najpewniej dostaniemy smartfon z 5 Mpix aparatem głównym, wyświetlaczem 4-4,5″ TFT LCD, 256-1024 MB pamięci operacyjnej oraz dwu- lub czterordzeniowy układem (obstawiam Snapdragona 200 lub 400). Na dane zapewne zostanie przeznaczona pamięć 4/8 GB.

Zresztą ponad miesiąc temu, informowaliśmy Was o tym, iż Tizen ma być przeznaczony głównie dla low-endów. Niestey, wciąż nie wiadomo na zastosowanie, której wersji systemu (pełna czy Lite), zdecyduje się Samsung. Według mnie, taki smartfon w tej cenie byłby w stanie zawojować rynek. Jednak nadal pojawia się pytanie – Czy model SM-Z130 nie skończy tak, jak jego poprzednicy? Mam nadzieję, że tym razem poniekąd następca MeeGo oraz bady trafi na rynek.

Samsung Z / fot. Samsung
Samsung Z / fot. Samsung

 

Bardzo prawdopodobne jest, iż nowy model dostanie zupełnie nową nazwę – raczej modele Trend czy mini nie zachwycają płynnością. Uważam, że taka polityka Samsunga może okazać się bardzo trafna. Droższe modele wciąż będą bazować na Androidzie, podczas gdy tańsze smartfony, otrzymają zarówno system od Google, jak i Tizena, który w połączeniu z TouchWizem powinien zapewnić bardzo sprawną pracę. Pozostaje nam tylko wyczekiwać, kolejnych informacji o SM-Z130 i pozostałych urządzeniach z tej serii.

źródło: Phone Arena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *