Dzisiejsze smartfony przebierają już całkiem spore rozmiary. Oprócz zwykłych modeli Samsunga mamy jeszcze serię Galaxy Grand i Galaxy Mega. Te ostatnie to już faktycznie potwory pod względem wielkości, ale prezentowany model Galaxy Grand 2 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, którzy niekoniecznie potrzebują flagowca, a rozmiar ma jednak dla nich znaczenie. Pomimo tego, że nie miałem okazji testować bezpośredniego poprzednika tego modelu, to nastawiałem się raczej sceptycznie biorąc pod uwagę, że jeszcze parę dni temu trzymałem w dłoni potężnego Samsung Galaxy Note 4, a do codziennych zadań wykorzystuję Galaxy S5. Jakże miło się rozczarowałem swoimi wcześniejszymi obawami. Samsung Galaxy Grand 2, którego otrzymaliśmy do testu od sklepu X-KOM, zaskoczył mnie bardzo pozytywnie.

Premiera w Polsce

Smartfon został zaprezentowany pod koniec listopada 2013 roku. Jak przystało na średniaka, nie towarzyszyła temu wydarzeniu żadna konferencja. Dopiero na MWC w Barelonie w 2014 roku mogliśmy fizycznie zobaczyć urządzenie. Wersja LTE w sprzedaży w Polsce pojawiła się dopiero w czerwcu bieżącego roku.

Specyfikacja Samsung Galaxy Grand 2:

Nazwa:Samsung Galaxy Grand 2 LTE
Oznaczenie:SM-G7105
Ekran:5,25″ TFT LCD HD 1280×720 pikseli, 280 ppi
Procesor:Qualcomm Snapdragon 400
4-rdzeniowy 1,2 GHz (Cortex-A7)
GPU:Adreno 305
RAM:1,5 GB LPDDR3
Bateria:Li-Ion 2600 mAh
Pamięć wbudowana:8 GB (możliwość rozbudowy kartami microSD do 64 GB)
System:Android 4.3 Jelly Bean
Aparat:8 Mpix
nagrywanie wideo w Full HD przy 30 kl./s
Aparat przedni:1,9 Mpix
nagrywanie wideo w HD
 Łączność:Bluetooth 4.0 WiFi 802.11b/g/n (2,4 & 5 GHz)
Hotspot WiFi
WiFi Direct
GPS (z obsługą A-GPS i GLONASS)
DLNA
Czujniki:Przyspieszeniomierz
Zbliżeniowy
Cyfrowy kompas
Złącza:microUSB 2.0 mini jack 3,5 mm
microSD (max. 64 GB)
Standard karty SIM:microSIM
Wymiary:146,8 x 75,3 x 8,9 mm
Waga:163 g

Opakowanie i zawartość zestawu

Pudełka od pewnego czasu nie zmieniają się poza jednym małym szczegółem. Samsung przyzwyczaił Nas, że flagowce są pakowane w taki sposób, że pudełka otwieramy od góry, dzieląc kartonik na dwie części, a wszystkie niższe modele wysuwamy z boku po otwarciu górnej lub dolnej części. Nie zmienia to jednak faktu, że samo pudełko zostało wykonane z ekologicznego materiału, a wszystkie grafiki i napisy wytworzono za pomocą tuszu na bazie soi.

To co naprawdę istotne to zawartość pudełka. Oprócz telefony w zestawie standardowo znajdziemy ładowarkę modułową składającą się z kabla, który służy jednocześnie do przesyłania danych na komputer oraz adaptera o natężeniu 1A i napięciu 5V, co daje 5W mocy. Dołączono oczywiście słuchawki, ale niestety nic dobrego nie można o nich powiedzieć. Nie uraczymy się tutaj modelem, który spotykamy w wyższych modelach z wymiennymi gumowymi wkładkami, a najprostszy model, który niestety nie prezentuje się efektownie. Pozostańmy przy tym, że słuchawki umożliwiają słuchanie muzyki. Tyle. Sam telefon oczywiście z przodu i z tyłu został oklejony foliami zabezpieczającymi z dodatkowymi informacji. Podobnie z tyłu pudełka znajdziemy część specyfikacji Samsung Galaxy Grand 2. Nie zapomniano oczywiście o skróconej instrukcji obsługi i karcie gwarancyjnej.

Niestety, ale niezależnie od wersji kolorystycznej urządzenia akcesoria w pudełku są białe. Takie podejścia producenta jest pójściem na łatwiznę, ale

Wygląd i wykonanie

Samsung Galaxy Grand 2 z wyglądu jest połączeniem kilku urządzeń. Dwie rzeczy, które najbardziej zwracają na siebie uwagę to ramka oraz tylna klapka. Pierwszy element mogliśmy poznać w pewnym stopniu przy Samsungu Galaxy Core, natomiast tylną klapkę imitującą skórę widzieliśmy już w Galaxy Note 3 Neo. Ma ona zdecydowanie mniej odznaczające się przeszycia na rantach, dlatego bliżej jej właśnie do wersji Neo, a nie pełnowartościowego Note 3.

Z przodu znajdziemy klasyczny układ czujników wraz z logiem producenta. To co zasługuje na uwagę to delikatnie niebieskie podświetlenie przycisków oraz fakt, że nadal posiadamy tu stary ich układ czyli „lewy dotykowy” jest przyciskiem menu, a nie ostatnich aplikacji jak w nowszych modelach. Ekran o przekątnej 5,25 cala jest podobny pod względem wielkości do Samsunga Galaxy S5. Urządzenia tego typu są kompromisem między małymi urządzeniami poniżej 5 cali oraz phabletami jak seria Note. Należy jednak zaznaczyć, że osoby z małymi dłońmi mogą mieć problemy z dosięgnięciem do wszystkich zakamarków ekranu. Samo urządzenie pewnie leży w dłoni, a wspomniana wcześniej faktura sprawia miłe wrażenia.

Warto wspomnieć co dokładnie znajduje się na przednim panelu. Standardowo u góry znajdziemy kamerę do wideorozmów 1.9 MPix o rozdzielczości HD, a obok szereg czujników. Centralnie umieszczono logo producenta i głośnik, który jest w kolorze srebrnym. Przycisk home na pod ekranem, który oczywiście jest umieszczony między przyciskami dotykowymi wystaje nieco bardziej niż chociażby Samsungu Galaxy S5 czy Note 3. Cieszy fakt, że posiada on również srebrną ramkę na brzegach co pozytywnie wpływa na wygląd całego przedniego panelu. Pod szklanym panelem nie uświadczymy żadnych dodatkowych wzorów i również w tej kwestii Grand 2 jest podobny do Note 3 Neo. Ramka okalająca urządzenie wystaje nieco ponad ekran co może dodatkowo chronić go przed zarysowaniem. Jeśli chodzi o samą boczną ramkę urządzenie wygląda przeciętnie i niczym szczególnym się nie odznacza. Na lewej krawędzi znajdziemy przycisk głośności, a na prawej power. Wykonane są z plastiku i imitują aluminium. Takie samo rozwiązanie zastosowano już w Samsungu Galaxy S4 i od tego czasu nic nie zmieniło się w tej kwestii.

Z tyłu Grand 2 znajdziemy klasyczny układ, który spotkaliśmy chociażby w Samsungu Galaxy S III. Tak, takie rozwiązanie pojawiło się już ponad 2 lata temu. Centralnie umieszczonemu aparatowi (8 Mpix) towarzyszy dioda LED po lewej stronie i głośnik po prawej. Prezentowana wersja w kolorze czarnym bardzo dobrze znosi kontakt z twardym podłożem, trudno dostrzec na tylnej klapce jakiekolwiek rysy czy zadrapania. Takie rozwiązanie sprawdza się na prawdę idealnie. Żaden z testowanych przeze mnie smartfonów czy nawet Note 3, którego mam już rok nie nosi śladów użytkowania na tej pseudoskórzanej fakturze.

Ramka niestety nie jest najbardziej szczęśliwa, gdyż gładki lakierowany plastik szybko zbiera rysy, które niestety mocno widać. Dodatkowo u góry urządzenia znajduje się port na słuchawki 3,5 mm, a na dole port ładowania micro USB 2.0 oraz pojedynczy mikrofon.

Pod zdjęciu tylnej klapki urządzenia ujrzymy również klasyczny wygląd. Na pierwszym planie zobaczymy sporą baterię o pojemności 2600 mAh z NFC. nieco pod głośnikiem znajduje się port na microSIM oraz microSD z obsługą kart do 64 GB. Umieszczenie tych złącz jednego na drugim jest bardzo wygodne dla użytkownika i oszczędza wiele miejsca pod klapką. Samsung Galaxy Grand 2 nie zachwyca wyglądem – nie prezentuje nic nowego, ale z drugiej strony zastosowano w nim dobrze znane rozwiązania. Na pochwałę zasługuje szczególnie tylna klapka, która może się podobać, a co najważniejsze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Urządzenie czasami może wydawać się odrobinę zbyt śliskie, ale i tak jest lepiej niż w typowo plastikowej obudowie, którą Samsung stosował w poprzednich modelach.

Ekran

W pierwszej chwili, stosunek rozmiaru ekranu do rozdzielczości może nie napawać optymizmem. Musimy mieć na uwadze, że jest to urządzenie klasy średniej i nie możemy oczekiwać tutaj najwyższych parametrów bo przekłada się to bezpośrednio na cenę. W takich momentach producent na ogół obcina rozdzielczość ekranu danego urządzenia i tak właśnie jest w tym przypadku. Niestety nie sama rozdzielczość rozczarowuje, ale o tym za chwilę.

Samsung Galaxy Grand 2 - ekran
Samsung Galaxy Grand 2 – ekran / fot. galaktyczny

 

Samsung Galaxy Grand 2 posiada ekran TFT LCD o przekątnej 5,25 cala o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Taka kombinacja daje nam zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 280 ppi. Jest lepiej niż Note 3 Neo, co powinno Nas cieszyć. Niestety pomimo tego, że matryca odwzorowuje 16 mln kolorów to jej jasność nie należy do najlepszych. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do ekranów AMOLED, które mają zdecydowanie lepszą reprodukcję kolorów to ekran Was niestety zawiedzie. Kolory są nieco wyblakłe, ale nie musi to być dla Was wadą. W końcu to AMOLED jest zbyt nasycony, prawda? Ekran PenTile ma tutaj również swój udział. Przy normalnym korzystaniu z urządzenia nie będziemy widzieć pojedynczych pikseli, ale zbliżając oko do ekranu zobaczymy poszarpane krawędzie.

Samsung Galaxy Grand 2 - ekran
Samsung Galaxy Grand 2 – ekran / fot. galaktyczny

 

Kąty widzenia to zupełnie inna bajka. Tutaj Grand 2 radzi sobie bardzo dobrze i szczególnie w ciemnych sceneriach niezależnie jak obrócimy urządzenie czerwony jest czerwony, a żółty wygląda jak żółty. Jak dobrze wiemy matryce TFT cechują się dobrym odwzorowaniem koloru białego, ale z czarny faktycznie jest delikatnie szary. Najgorzej niestety jest w słoneczne dni. Ekran faktycznie nie daje rady i dużo rzeczy będziemy robić na ślepo. Galaxy Grand 2 nie figuruje na liście urządzeń, które mają ekran pokryty szkłem Gorilla Glass, więc musimy uważać, bo o rysy niezwykle łatwo.

Oprogramowanie, funkcje i technologie

Nie będzie niespodzianką jeśli napiszę, że Galaxy Grand 2 posiada nakładkę producenta – TouchWiz. Tak zupełnie poważnie to w urządzeniu znajdziemy Androida w wersji 4.3 Jelly Bean. Często zdarza się, że „średniaki” są ubogie w funkcje,a koreański producent znany z wielu ciekawych rozwiązań usuwa je na siłę. W Grand 2 nie jest tak źle. Znajdziemy tu wiele ciekawych rozwiązań, o których opowiem później. Znajdziemy tu klasyczny interfejs z menu aplikacji, widgetami i ustawieniami w postaci kart i zakładek. Belka ściągana od góry posiada wszystkie najważniejsze przełączniki. Dodatkowo obok przycisku ustawień mamy możliwość dodatkowego rozwinięcia panelu powiadomień, dzięki czemu możemy przegrupować przełączniki tak, by mieć pod ręką te najważniejsze dla Nas. Odpowiadając na najważniejsze pytanie – Czy Samsung Galaxy Grand 2 dostanie nowszego Android i nowy wygląd interfejsu z Samsunga Galaxy S5? Android 4.4.2 KitKat nie pojawi się w pierwszej kolejności na Galaxy Grand 2, ale podejrzewam, że w końcu ujrzy światło dzienne. Odnośnie nowszej nakładki muszę Was rozczarować, ale urządzenia które nie dostały jej seryjnie nie mają nawet co liczyć na zmianę wyglądu interfejsu.

Najważniejsze funkcje w Samsungu Galaxy Grand 2 to niezwykle przydatny Multiwindow czyli trub Wiele Okien, który pozwala na uruchomieniu dwóch aplikacji jednocześnie. Cieszy fakt, że znalazł się tutaj nowy interfejs tego udogodnienia. Pozwala on na tworzenie par aplikacji, które będziemy mogli otwierać za pomocą jednego kliknięcia. Lista dostępnych programów, które mogą skorzystać z Multiwindow jest oczywiście ograniczona, ale te najważniejsze są dostępne.

Miło, że w średniaku nie zapomniano o NFC do parowania urządzeń między sobą. Przypominam jednocześnie, że samo NFC nie wysyła plików, a umożliwia synchronizację obu urządzeń i w zależności od dostępnej technologii przesyła pliki za pomocą Bluetooth lub WiFi Direct. Z Grand 2 możemy również zrobić router WiFi, Bluetooth lub bezpośrednio za pomocą przewodu USB.

Z ciekawszych funkcji, które zaimplementowano w urządzeniu to tryb ułatwiania, który jest niezwykle przydatne dla osób początkujących. Za pomocą jednego przycisku tworzymy prosty interfejs bazujący na kilku prostych ikonach zawierających podstawowe funkcje. Nie zapomniano o niezbędnej w mojej ocenie funkcji trybu blokowania. Pozwala ona na automatyczne odrzucanie połączeń od konkretnych numerów i wyłączeniu powiadomień w danym przedziale czasowym.

Samsung zawsze stawiał na interakcje z urządzeniem za pomocą ruchu. Również Galaxy Grand 2 posiada kilka rozwiązań ułatwiających korzystanie z urządzenia bez jego dotykania. Niestety, ale te rozwiązania zostały okrojone do zbędnego minimum. W przypadku ruchów i gestów możemy jedynie wyciszać połączenia i muzykę na urządzeniu przez obrócenie smartfona lub dotknięcie ekranu. Również inteligentny ekran pozwala jedynie na utrzymanie podświetlenia ekranu w momencie kiedy patrzymy na urządzenie. Warto wspomnieć o funkcji zapoczątkowanej przez serię Note. Obsługa jedną ręką przy większych ekranach rzeczywiście się sprawdza, szczególnie wtedy kiedy nie jesteśmy wstanie sobie poradzić z osiągnięciem wszystkich zakątków ekranu. Takie rozwiązanie pozwala na przesuwanie odpowiednich elementów interfejsu jak dialer, kalkulator czy klawiatura do jednej z krawędzi ekranu. Zajmuje ona mniej miejsca i zostaje przyklejona do miejsca w którym znajduje się nasza dłoń podczas trzymania urządzenia. Można również cały ekran zmniejszyć do ekranu okna i umieścić go w dowolnym miejscu ekranu podstawowego.

Aparat

Samsung Galaxy Grand 2 nie posiada żadnych nowatorskich rozwiązań. Sprawdzona matryca 8 Mpix pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 3264×2448 pikseli i kręcenia filmów w jakości Full HD (1920×1080 pikseli). Takie rozwiązanie mamy już od czasów Samsunga Galaxy S III i większości przypadków do zdjęć w jasnych sceneriach wystarczy.

Oprogramowanie aparatu wygląda klasycznie i miło powrócić do starszego interfejsu przełączania trybów. Rozwiązanie prezentowane w postaci rolki zaraz obok spustu migawki sprawdza się i jest intuicyjne. Warto odnotować, że pamiętano tutaj o większości funkcjach takich jak najlepsze zdjęcie, dźwięk i obraz czy chociażby upiększanie twarzy. Tryb HDR jest jednym z trybów i nie możemy włączyć go na stałe jak w nowych modelach. Z dolnej belki wysuwamy pasek, który odpowiada za efekty zdjęć, które możemy podejrzeć na żywo przed zrobieniem zdjęcia.

Apartat z przodu ma 1,9 Mpix i nagrywa jedynie w HD.

Wydajność

Tegoroczne średniaki wypadają na prawdę całkiem nieźle. W tej kwestii nie ma się czego wstydzić również Galaxy Grand 2. Urządzenie napędza jednostka firmy Qualcomm. Czterordzeniowy Snapdragon 400 (MSM8226) o taktowaniu 1,2 GHz jest całkiem wydajnym procesorem, który niestety bardzo lubi oddawać ciepło, które wytworzy podczas wymagających zadań. W zestawie pracuje z nim grafika Andreno 305 i 1,5 GB pamięci RAM. Dostępna pamięć dla użytkownika to 1,33 GB, co sprawdza się całkiem nieźle podczas normalnego korzystania. Karty w przeglądarce nie zamykają się tak szybko w tle, a do aplikacji możemy powrócić bez ponownego ich ładowania. Taki stan rzeczy ma miejsce przez niższą rozdzielczość ekranu, dzięki czemu grafiki nie zajmują, aż tak dużo pamięci. Oczywiście sporo brakuje do ideału i Grand 2 wypadłby sporo lepiej przy 2 GB. Prezentowane urządzenie radzi sobie nienagannie nawet z bardziej wymagającymi grami, ale musimy mieć świadomość faktu, że to wspomniana wcześniej rozdzielczość HD pozwala Snapdragonowi 400 zapewnić komfort płynnych aplikacji. W przypadku matrycy Full HD nie byłoby tak kolorowo. W większości przypadków cały interfejs chodzi płynnie, pomijając delikatny lag przy kontaktach i galerii. Należy jednak wspomnieć, że podczas aktualizacji aplikacji z Google Play, a dokładnie przy ich instalowaniu urządzenie potrafi mocno zwolnić, do tego poziomu że musimy kilka sekund poczekać na reakcję.

Galaxy Grand 2 - pamięć RAM
Galaxy Grand 2 – pamięć RAM / fot. galaktyczny

 

Są jednak osoby, które zdecydowanie bardziej preferują cyferki jakie wyrzucają aplikacje do testów syntetycznych. Sam nie jestem zwolennikiem oceniania urządzeń w ten sposób, ale warto zaprezentować wyniki, które uzyskałem w trzech podstawowych programach. Ogólne wrażenia z użytkowania urządzenia zarówno w grach i interfejsie możecie zobaczyć na poniższym filmie. Same wyniki nie są imponujące, ale uwierzcie mi na słowo, że w codziennym użytkowaniu Samsung Galaxy Grand 2 robi naprawdę przyzwoite wrażenie i działa płynnie.

Czy Samsung Galaxy Grand 2 działa podobnie jak smartfony starsze, ale z wyższej półki? Faktycznie wydajność prezentowanego urządzenia plasuje się gdzieś między Samsungiem Galaxy S III, a Note II. W podstawowych zadaniach nie ma problemu z wydajnością, ale jeśli uruchomimy kilka aplikacji naraz, urządzenie będzie renderować rozbudowane strony to faktycznie złapie zadyszki.

Bateria i ładowanie

Bateria w Galaxy Grand 2 jest niezwykle dziwnym zjawiskiem. Z jednej strony, wtedy kiedy intensywnie używamy smartfona radzi sobie całkiem nieźle i potrafimy osiągnąć przwoite wyniki, z drugiej zaś w trakcie uśpienia, kiedy nie korzystamy z telefonu bateria ucieka w zastraszającym tempie. Urządzenie wygląda klasycznie. Nie jest przesadnie grube, więc i bateria o pojemności 2600 mAh nie jest jakimś wielkim rozczarowaniem. Akumulatory tej wielkości spotykamy w podobnym gabarytowo Samsungu Galaxy S5. Ilość amperogodzin jest ciut mniejsza jednak bateria wygląda zupełnie inaczej, nie jest tak długa i wąska jak w „Es Piątce”. Urządzenie bez problemu osiąga wyniki ciut gorsze od Samsung Galaxy S5 (bez używania dodatkowych trybów). 4-5 godzin na ekranie przy 18-20 godzinach od odłączenia od ładowarki to przyzwoity wynik. Oczywiście czas skróci się jeśli będziemy nieustannie grać w gry, a wydłuży podczas oglądania filmu.

Ogólne wrażenia związane z baterią są bardzo pozytywne i trzeba przyznać, że w przypadku wielu urządzeń ze średniej półki ten podzespół często rozczarowuje.

Multimedia i łączność

Samsung Galaxy Grand 2 to urządzenie, w którym standardowo znajdziemy 8 GB wbudowanej pamięci, z czego użytkownik ma do dyspozycji trochę ponad 5 GB. Nie jest to jakimś wielkim problemem biorąc pod uwagę fakt, że możemy rozszerzyć pamięć wewnętrzną naszego urządzenia, dzięki karcie microSD. Slot jest w stanie obsłużyć te do pojemności 64 GB, więc nawet najwięksi fani fotografii czy audiofile pomieszczą wszystkie swoje pliki.

Wydajność Grand 2 spokojnie pozwala na oglądanie materiałów w rozdzielczości Full HD, grania w miarę komfortowo w nowe tytuły czy wykonywać kilka aplikacji na sporej wielkości ekranie. Urządzenia Samsung znane są z tego, że potrafią odtworzyć dużą liczbę formatów nawet w stockowym odtwarzaczu. W razie potrzeby darmowa aplikacja MX Player z Google Play rozwiąże wszystkie napotkane problemy. Samsungi, nawet te z najwyższej półki posiadają tylko jeden głośnik i o ile nie można mieć pretensji do głośności, którą emituje głośnik to jakość audio już w dużej mierze zależy od urządzenia. Grand 2 może nie gra tak głośno jak seria Galaxy Note, ale nie ma się on czego wstydzić w porównaniu z Galaxy S5.

Galaxy Grand 2 posiada wszystkie niezbędne standardy do komunikacji z innymi smartfonami czy urządzeniami RTV w naszym domu. Został on wyposażony Bluetooth 4.0 LE, NFC i WiFi v802.11a/b/g/n z funkcją hot-spotu WiFi. Nie zabrakło też modułu GPS z obsługą A-GPS i GLONASS. Nie uświadczymy tu jednak portu podczerwieni, aby sterować naszym smartfonem jak pilotem.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Grand 2 to bardzo ciekawe urządzenie. Z jednej strony mamy smartfon ze średniej półki produktów koreańskiego producenta, z drugiej całkiem niezłą specyfikację, dużą liczbę funkcji czy nienaganną baterię. Oczywiście nie jest super idealnie, bo przecież Snapdragon 400 nie jest demonem wydajności, przydałoby się 2 GB pamięci zamiast 1,5 GB, a ekran przy przekątnej 5,25 to już prosi się o FullHD.

Nie zmienia to jednak faktu, że Samsung Grand 2 jest ciekawą ofertą dla osób, które nie chcą wydać majątku na smartfona. Urządzenie popularne wśród operatorów nie ma wygórowanej ceny, a pozwala już na całkiem sporo. Największy zarzut kierowałby w stronę aparatu. 8 Mpix matryca słabo radzi sobie w ciemnych sceneriach. Podsumowując wszystkie plusy i minusy Galaxy Grand 2 to przyzwoity smartfon, który wystarczy do większości czynności. Cieszy fakt kilku funkcji, które do tej pory nie zawsze miały miejsce u średniaków jak np. funkcja Wiele Okien. Należy pamiętać, że jest to urządzenie ze średniej półki i przekłada się to na cenę jak i technologię zastosowaną w tym modelu.

Plusy:

plus-iconPseudo-skórzana klapka z tyłu (nie zbiera zabrudzeń, nie rysuje się)
plus-iconNieźle spasowane elementy obudowy
plus-iconDuża liczba funkcji jak na „średniaka”
plus-iconAtrakcyjna cena
plus-iconProsty interfejs dzięki Trybowi Ułatwiania

Minusy:

minus-iconSłaba jakość odtwarzanych dźwięków
minus-iconPrzeciętny aparat
minus-iconBateria, która nie zaskakuje mimo dużej pojemności
minus-iconPrzestarzały procesor Snapdragon 400

Sprzęt do testu dostarczył sklep X-KOM

x-kom-logo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *