Rynek telewizorów przez ostatnie kilkadziesiąt lat bardzo się zmienił. Ludzkość, aby osiągnąć to, co ma teraz (kolorowy obraz, 4K, smukłe telewizory, Smart TV itp.), musiała przejść między innymi przez produkcję telewizorów, które wyświetlały czarno-biały obraz, czy przez telewizory, które przed obejrzeniem programu, musiały się po prostu rozgrzać. W dzisiejszych czasach może wydawać się to śmieszne, ale tak kiedyś było. Obecne telewizory to naprawdę bardzo zaawansowana technologia. Wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4k, czy w 3D, smukłość i zakrzywione telewizory robią ogromne wrażenie. Ale takie nowoczesne rozwiązania to nie wszystko. Dużo zależy także od systemu operacyjnego jaki znajdziemy w telewizorach. Dzisiaj firma Samsung poinformowała, że ich telewizory Smart TV na rok 2015 będą posiadać nową platformę opartą na systemie operacyjnym Tizen.

 

Firma Samsung poinformowała, że wszystkie odbiorniki Smart TV oferowane przez nią w 2015 r. będą wyposażone w nową platformę opartą na systemie operacyjnym Tizen. Umożliwi ona programistom łatwe tworzenie aplikacji, a użytkownikom zapewni dostęp do nieograniczonych zasobów rozrywki.

Jak powiedział Won Jin Lee, wiceprezes działu Visual Display Business w firmie Samsung Electronics, system operacyjny Tizen jest decydującym krokiem, aby nadać początek jeszcze bardziej inteligentnego i zintegrowanego ekosystemu oraz że Tizen da użytkownikom miłe doznania podczas oglądania telewizji.

Rozwijanie platformy Smart wokół systemu Tizen jest przełomowym krokiem w kierunku stworzenia dużo bardziej inteligentnego i zintegrowanego ekosystemu. Tizen nie tylko wzbogaci doznania związane z odbiorem rozrywki przez obecnych użytkowników, ale także otwiera ogromny potencjał dla rozwoju domowej rozrywki w przyszłości.

– Won Jin Lee

Tizen ma być prosty i łatwy w udostępnianiu treści na telewizorze z innych urządzeń. Zmieniony interfejs Smart Hub jest wyświetlany na jednym ekranie, co ułatwi nawigację i przyspiesza dotarcie do poszczególnych funkcji. Atutem nowego interfejsu jest szybkość i łatwy dostęp do treści. Na ekranie wyświetlane są elementy, z których użytkownik korzystał ostatnio, oraz indywidualnie dobrane rekomendacje kolejnych opcji rozrywki. Zoptymalizowano także system nawigacji w Smart Hub – jest jeszcze bardziej atrakcyjny estetycznie i umożliwia czterokierunkowe sterowanie.

Jakby tego było mało w nowym systemie Tizen będzie można jeszcze łatwiej synchronizować telewizor z innymi urządzeniami dzięki funkcji Wi-Fi Direct. Jak zaznacza producent, teraz wystarczy jedno kliknięcie, aby udostępnić treść ze smartfona na telewizor i odwrotnie. Dzięki modułowi Bluetooth Low Energy w Samsung Smart TV następuje automatyczne wyszukiwanie urządzeń mobilnych Samsunga, a następnie następuje samoistne parowanie.

W nowym Tizenie pojawi się kilka ciekawych aplikacji. Pierwszą z nich jest Samsung Sports Live, dzięki której będzie można oglądać transmisje sportowe i zobaczyć wyniki poszczególnych drużyn. Dzięki PlayStation Now będzie można grać w gry dostępne (w chmurze) na PlayStation 3 bez posiadania samej konsoli. Wystarczy podłączyć kontroler do TV. Niestety ta opcja jest dostępna tylko dla użytkowników mieszkających w Ameryce Północnej.

W telewizorach z Tizenem znajdziemy także grę Just Dance Now, która będzie dostępna dla każdego oraz grę Bingo HOME: Race to Earth. Jak pierwsze słowo wskazuje jest to gra typu bingo, a grać w nią będzie można za pomocą innych inteligentnych urządzeń. Na koniec została aplikacja Milk Video, która oferuje dostęp do najpopularniejszych i najciekawszych wideoklipów publikowanych w Internecie oraz płatnych treści.

źródło: Samsung (informacja prasowa)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 replies on “Od teraz kolejne telewizory Samsung Smart TV będą z systemem Tizen”

 • Gregoire
  2 stycznia 2015 at 17:05

  Czy starsze modele dostaną aktualizacje albo chociaż dostaną z modułem Evolution Kit?

  • 2 stycznia 2015 at 17:14

   Niestety nie ma żadnych informacji o takiej aktualizacji.

 • 3 stycznia 2015 at 02:06

  A jak z androidowym API? Bo podono tizen obsługuje apk androida i już na zegarkach jest problem bo nawet po zrootowaniu dalej tej obsługi nie ma.

  • Bartosz H.
   3 stycznia 2015 at 09:35

   Kompatybilność z Androidem jest przewidziana tylko na telefonach i tabletach.

   • 3 stycznia 2015 at 19:34

    Czyli czekamy na magików z XDA-dev