Po wielu plotkach i spekulacjach, czy budżetowy smartfon z systemem Tizen zostanie zaprezentowany przez Samsunga już za nami. Dlaczego? Dzisiaj Koreańczycy oficjalnie zaprezentowali Samsunga Z1 w Indiach.

Tak jak wcześniej spekulowano, smartfon miał zostać pokazany w styczniu i tak też się stało. Jak sugerowały plotki miał być to osiemnasty dzień stycznia, a budżetowca z Tizenem poznaliśmy cztery dni wcześniej. Samsung Z1 jest pierwszym smartfonem z tym systemem, który został wydany dla konsumentów. Każdy chyba przypomina sobie sytuację jak było w przypadku Samsunga Z, który był, ale tak jakby go nie było.

Budżetowiec Z1 kierowany jest w tej chwili do użytkowników mieszkających w Indiach, gdzie też został zaprezentowany. Koreański producent chce zachęcić przyszłych nabywców między innymi aplikacjami rozrywkowymi i prostym interfejsem użytkownika. Tizen w Samsungu Z1 reklamowany jest jako lekka platforma, pokazując szybkość surfowania w internecie, szybszy czas ładowania się systemu oraz szybki dostęp do aplikacji. Jestem ciekaw, czy tak rzeczywiście będzie.

Specyfikacja tego modelu się potwierdziła. Samsung Z1 został wyposażony w 4-calowy wyświetlacz PLS TFT w rozdzielczości WVGA (800 × 480 pikseli), który wsparcie otrzymał ze strony dwurdzeniowego procesora taktowanego zegarem 1,2 GHz oraz 768 MB pamięci operacyjnej RAM. Specyfikacja bardzo podstawowa, ale wydaje się, że dla Tizena wystarczająca. Na przechowanie plików oddane zostało 4 GB pamięci wewnętrznej, ale na szczęście mamy wejście na kartę pamięci, dzięki czemu rozszerzymy pamięć telefonu do 64 GB. Smartfon posiada także 3,1megapikselowy aparat z tyłu i aparat w rozdzielczości VGA z przodu. Z1 jest w wersji dual SIM, za komunikację odpowiada Wi-Fi w standardzie n, Bluetooth 4.0, GPS oraz łączność 3G. Urządzeniu energii dostarczy bateria 1500 mAh. Tutaj warto dodać, że Samsung w Z1 dodał Tryb bardzo niskiego zużycia energii, co przyczyni się na wydłużenie pracy na baterii. Duże brawa dla Samsunga, że umieścił taką funkcję w budżetowym smartfonie.

Samsung Z1
Samsung Z1 / fot. SamsungTomorrow

Jeśli chodzi o system Tizen, to posiada on kilka ciekawych funkcji. Nabywcy Z1 będą mogli szybko dotrzeć do pomocy w sytuacji awaryjnej oraz słuchać najnowszą indyjską muzykę z Hungama.com. System operacyjny od Samsunga także skanuje automatycznie aplikacje w poszukiwaniu wirusów, gdy te są pobierane – podobnie jak ma to miejsce w Androidzie. Poza tym smartfon oferuje bezpłatny pakiet rozrywkowy, który da użytkownikom bezpłatny dostęp do treści premium w Club Samsung, w tym ponad 270 tysięcy piosenek, filmów i 80 programów telewizyjnych nadawanych na żywo.

Samsung Z1
Samsung Z1 / fot. SamsungTomorrow

Samsung Z1 wyceniony został na Rs. 5700, co daje nam około 335 złotych i będzie dostępny w Indiach jeszcze dzisiaj. Niestety nie wiemy czy, kiedy i za ile smartfon będzie w Polsce. Samsung Z1 występuje w trzech kolorach – białym, czarnym i czerwonym.

Samsung Z1
Samsung Z1 / fot. SamsungTomorrow

źródło: SamsungTomorrow przez SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *