Podsumowanie

Seria Galaxy A to nowy rozdział w smartfonach Samsunga. Skupiając się jedynie na aspekcie wyglądu, urządzenia są piękne. Nie można odmówić Galaxy A3 i Galaxy A5 świetnego wykonania, cienkiej obudowy oraz lekkości. To niebywały plus całej rodziny, która przełąmuje stereotyp, że koreański producent potrafi zrobić dobrze wyglądające i solidnie wykonane urządzenia.

Bardzo cieszy fakt, że pomimo braku dostępu do baterii Samsung nie zapomniał o możliwości rozbudowy urządzeń o pamięć microSD. Wyciągane tacki nie rażą i nie niszczą wizerunku urządzeń. Typowe rozłożenie przycisków i komponentów na obudowie przełamuje złącze na słuchawki na dolnej krawędzi telefonu, czyli obok złącza ładowania. Takie z pozoru niewinne rozwiązanie okazuje się bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu.

Galaxy A3 i Galaxy A5 / fot. 2po2.pl
Galaxy A3 i Galaxy A5 / fot. 2po2.pl

 

Oczywiście pojawiają się obawy odnośnie obudów obu urządzeń biorąc pod uwagę aluminium, które niestety łatwo się rysuje. W przypadku modelów testowych nie pojawiły się żadne rysy, nawet na srebrnych fazowaniach, które niestety po kilku miesiącach użytkowania mogą być nieco odrapane. Specyfikacja obu urządzeń plasuje te telefony w kategorii „średniaków” i tak faktycznie jest. Urządzenia radzą sobie z codziennymi zadaniami bez problemu.

Mnie osobiście bardziej do gustu przypadła Galaxy A5 z kilku powodów. Po pierwsze ekran 720p to absolutne minimum i nawet przy 5 calach prezentuje się lepiej niż qHD przy 4,5 cala w przypadku Galaxy A3. Słabszy 8 Mpix aparat w mniejszym bracie to podstawowa matryca, która w przy dobrym oświetleniu zrobi poprawne fotki, ale nic więcej. 13 MPix w Galaxy A5 to już aparat pokroju Galaxy Alpha i tutaj faktycznie możemy ładnie rozmyć tło, a zdjęcia w nocy mają mniej szumu. W moim przypadku funkcja wielu okien to jedna z najważniejszych funkcji urządzenia i w tym wypadku tylko Galaxy A5 pozwala pracować na kilku aplikacjach naraz. Niewątpliwie lepiej sprawdzająca się bateria w Galaxy A5 również sumarycznie daje więcej punktów A5.

Przygoda z serią Galaxy A kończy się tam gdzie musimy zastanowić się, czy cena jaką proponuje producent jest adekwatna. Otóż nie jest. Niecałe 1200 złotych za Galaxy A3 i 1600 za Galaxy A5 to trochę za dużo. Rozumiem zmiany, które zaszły w obu modelach względem plastikowych urządzeń z zeszłego roku, ale niestety konkurencja ma również sporo do zaoferowania, a nie wszystkich stać, żeby dopłacić do aluminiowej obudowy. W przypadku obu urządzeń cena o około 200 złotych niższa byłaby wielką szansą na porwanie tłumów i zgarnięcia większości tortu ze średniego segmentu. Wszystko jest oczywiście możliwe, wystarczy trochę poczekać, a może już na Wielkanoc ceny zrobią się trochę bardziej atrakcyjne.

Plusy Samsunga Galaxy A3:

plus-iconŚwietny design, aluminiowa obudowa, smukła i lekka konstrukcja
plus-iconNieźle spisujące się aparaty do selfie (5 Mpix)
plus-iconPłynny interfejs
plus-iconNiezła wydajność
plus-iconTryb zmiany motywów, chociaż bez możliwości dodania kolejnych schematów
plus-iconPort na słuchawki z tej samej strony, co ładowania

Minusy Samsunga Galaxy A3:

minus-iconNieco za wysoka cena (200-300 złotych mniej byłoby idealne)
minus-iconPrzeciętny aparat 8 Mpix do podstawowych zdjęć
minus-iconPrzeciętna bateria
minus-iconWystający aparat z tyłu narażony na rysowania
minus-iconSłaba rozdzielczość qHD mimo 4,5-calowego wyświetlacza

 

Plusy Samsunga Galaxy A5:

plus-iconŚwietny design, aluminiowa obudowa, smukła i lekka konstrukcja
plus-iconNieźle spisujący się aparat do selfie (5 Mpix)
plus-iconDobrej jakości główny aparat 13 Mpix
plus-iconPłynny interfejs
plus-iconNiezła wydajność
plus-iconTryb zmiany motywów, chociaż bez możliwości dodania kolejnych schematów
plus-iconFunkcja wielu okien i inne
plus-iconPort na słuchawki z tej samej strony co ładowania
plus-iconDobra bateria pozwalająca na 4 godziny pracy na ekranie

Minusy Samsunga Galaxy A5:

minus-iconNieco za wysoka cena (200-300 zł mniej byłoby idealne)
minus-iconWystający aparat z tyłu (narażony na rysowania)

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 replies on “Recenzja smartfonów Samsung Galaxy A3 i Galaxy A5 – dwa dowody na to, że smartfony Samsunga mogą być ładne”

  • Mariusz
    23 marca 2015 at 14:42

    Czy Galaxy A5 ma możliwość ładowania indukcyjnego ?

    • Bartosz
      7 września 2016 at 17:33

      NIe

  • maciej
    20 czerwca 2015 at 14:54

    Witam, współczesne smartfony zastanawiają mnie pod względem jakości wykonania i designu. Z jednej strony piękne, smukłe aluminiowe obudowy a z drugiej wystające aparaty foto podatne na uszkodzenia, gdzie bez etui się nie obejdzie jeśli chcemy zminimalizować skutki upadku bądź zarysowań. Biorę pod uwagę samsunga A5 i moje pytanie jest takie czy mieliście do czynienia z oryginalnym etui proctiver cover kolor brązowy do tego modelu i jakie jest wasze zdanie czy warto go kupować?

  • Wiesław
    7 lipca 2015 at 01:18

    Witam
    Dotyczy Ekranu blokady – jak uaktualnić wyświetlaną treść pogody – u mnie owszem pory dnia (słoneczko w dzień i księżyc w nocy są OK) ale temperatura zawsze i niezmiennie to 13 stopni – jak to uaktualnić ???
    Czekam na wskazówki.
    Pozdrawiam wszystkich. 🙂

  • Ewelina
    16 września 2015 at 09:26

    Witam, a jak mam problem ze zmianą koloru motywu np w konatktach jest ustawiony zielony i nie wiem jak to zmienić? proszę o pomoc. Pozdrawiam