Monitor wspiera technologię MHL, więc możemy bez problemu podłączyć do niego smartfona (który jednocześnie będzie się ładował) i wyświetlić jego ekran, ale trzeba pamiętać o specjalnym przewodzie. Ciekawszy jest jednak tryb MultiView, który pozwala wyświetlić obraz z dwóch źródeł. Obsługiwane są dwa tryby, czyli popularny PIP (Picture in Picture), gdzie obraz z drugiego źródła wyświetla się w mniejszym oknie i jest nałożony na obraz z pierwszego źródła lub PbP (Picture by Picture), w którym dwa obrazy były jednakowej wielkości i wyświetlały się obok siebie na podzielonym na pół ekranie. Na monitorze o tak dużej rozdzielczości wszystko ładnie się mieściło, ale mimo tego, że to jedna z kluczowych funkcji, nie działała tak jak tego chciałem. Monitor miałem podłączony do peceta przez DisplayPort, a pod HDMI (drugie źródło) podpiąłem laptopa. W trybie PIP działało to dobrze, choć obraz w oknie był nienaturalnie ściśnięty. Dobrze chociaż, że możemy zmienić wielkość okna lub ustawić je przy dolnej albo górnej krawędzi. Z trybu PbP niestety nie udało się skorzystać, bo cały ekran był czarny.

Wartałoby teraz podsumować ten monitor, odpowiadając sobie na kilka kluczowych pytań. Standardowo – Dla kogo? Jak już wspomniałem trochę wyżej, sprzęt jest dedykowany dla profesjonalistów, którzy wiedzą co taki monitor potrafi, wiedzą jak i gdzie wykorzystać jego możliwości, a koło nogi mają stacjonarkę przynajmniej trzy razy droższą niż sam monitor. Do czego? Monitor będzie idealny do edycji wideo, pół czy w pełni profesjonalnego czy obróbki grafiki, bo ma ogromną przestrzeń roboczą. W grach też się odnajdzie, o ile jednostka centralna jest na tyle mocna, by uciągnąć najnowsze gry w rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. Przyznam szczerze, że ja na dłuższą metę raczej nie mógłbym go używać, no chyba że jako drugi monitor tylko do tych zastosowań, które wymieniłem w poprzednich zdaniach. Jednak przekątna robi swoje i bez odpowiedniego miejsca pracy i pewnego rodzaju „adaptacji” raczej się nie obejdzie.

Philips BDM3470UP ma rewelacyjną matrycę i to mu trzeba przyznać, że właśnie za to w tym modelu płacimy ponad 3 tysiące złotych. Jeśli ktoś chce mieć ogromną rozdzielczość, ale przede wszystkim pewne kolory to to jest dobry wybór. To samo z kątami widzenia, do których nie można mieć zastrzeżeń. Ja jednak muszę trochę ponarzekać na jakość wykonania, szczególnie ramki, bo mogłaby być lepiej spasowana. W sumie to w telewizorach prawie o połowę tańszych można znaleźć aluminiową ramkę.

I klasyczne – Czy warto? Jeśli jesteś grafikiem, montażystą filmów lub jednym i drugim to warto, oj warto, bo od razu będziesz w stanie dostrzec wszystkie atuty monitora. Jeśli graczem to tutaj bym się zastanowił, bo grać się da, ale są lepsze i tańsze monitory do tego.

Plusy:

plus-iconŚwietna jakość matrycy AH-IPS
plus-iconOgromna przestrzeń robocza
plus-iconSzerokie kąty widzenia
plus-iconSporo przewodów w zestawie
plus-iconSzeroki zakres regulacji w pionie, poziomie i na boki
plus-iconKilka trybów pracy i wysoka jakość 
plus-iconPivot
plus-iconCena adekwatna do możliwości, ale…

Minusy:

minus-icon… zbyt wysoka dla przeciętnego użytkownika
minus-iconJakość wykonania mogłaby być lepsza
minus-iconMaksymalne odświeżanie 60Hz tylko przez DisplayPort
minus-iconProblematyczny tryb MultiView

 


SPIS TREŚCI:

  1. ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA | WYGLĄD, WYKONANIE, STYLISTYKA
  2. REGULACJA, ZŁĄCZA I PORTY, JAKOŚĆ OBRAZU
  3. KOMFORT PRACY, ZASTOSOWANIE, MONITOR W GRACH
  4. MULTIVIEW | PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *