MGCOOL Band 2 w akcji
MGCOOL Band 2 komunikuje się ze smartfonem za pośrednictwem technologii Bluetooth 4.0. Do prawidłowego działania opaski wymagane jest pobranie i zainstalowanie aplikacji, która dostępna jest zarówno w AppStore w przypadku urządzeń Apple z systemem iOS 7 wzwyż, jak i w Sklepie Play w przypadku urządzeń z Androidem minimum w wersji 4.4 KitKat.
Aplikacja dedykowana do tego urządzenia nosi jakże nieprzewidywalną nazwę MGCOOL Band 2. Warto wspomnieć, że nie występuje ona w języku polskim, więc kilka podstawowych zwrotów po angielsku znać trzeba. Test do tej recenzji odbywał się w połączeniu z iPhonem 6s i w przypadku aplikacji na iOS 10 żadne błędy w tłumaczeniu nie występowały, aczkolwiek spotkałem się z sygnałami, że w Androidzie czasami wyskakiwały znienacka chińskie „krzaczki”.
Poza tym aplikacja należy raczej do tych prostych i nie daje nam zbyt wielu możliwości. Za jej pomocą synchronizujemy dane o aktywności zgromadzone przez opaskę, jednak przejrzystość tych danych i możliwość analizy jest praktycznie żadna. To ogromny minus dla osób, które od tego urządzenia oczekują nie tyle powiadomień, a śledzenia aktywności. Dla sprecyzowania, aplikacja przedstawia nam dane takie jak ilość kroków pokonanych spacerem, ilość kroków pokonanych biegiem, dystans, spalone kalorie oraz czas i jakość snu. Dane te są przedstawione w formie mało czytelnych wykresów i nie mamy możliwości wybrać okresu jaki chcemy przeanalizować. Widzimy tylko bieżący dzień, tydzień, miesiąc i rok. Ale porównać dzisiaj z wczoraj już się nie da. Ba… nawet nie możemy podejrzeć danych z wczoraj, a co dopiero porównać. Pod względem aktywności fizycznej aplikacja po prostu leży.
MGCOOL Band 2 broni się natomiast pulsometrem. Tak, dobrze przeczytaliście, opaska aktywności za lekko ponad 20 dolarów posiada wbudowany pulsometr. Mało tego, ten pulsometr działa i to całkiem nieźle. Ha… mało tego, mamy wgląd do historii wszystkich dokonanych pomiarów z poziomu aplikacji, w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych wykresów aktywności. To zdecydowanie ogromny plus tego produktu, o którym należy powiedzieć.
Ostatnią opcją, jaką opaska oferuje osobom prowadzącym aktywny tryb życia jest możliwość zaprogramowania cyklicznych powiadomień przypominających o nawodnieniu organizmu. Nie muszę nikomu mówić jak ważne jest nawodnienie organizmu i jak wpływa chociażby na nasze samopoczucie.
Dzięki uruchomieniu w aplikacji systemu Anti-lost opaska wibruje za każdym razem, gdy straci połączenie z telefonem. Jeśli zostawimy telefon w pokoju i przeniesiemy się do innego pomieszczenia oddalonego o około 10 metrów nasz nadgarstek zaczyna dynamicznie wibrować. Nie towarzyszy temu żaden komunikat na wyświetlaczu opaski, ale to wystarczy, aby nie zostawić telefonu w żadnym miejscu publicznym. Pochodną tej opcji jest funkcja Znajdź mój telefon. Wzbudzamy ją przytrzymując guzik funkcyjny na opasce na ekranie Bluetooth. Po chwili w telefonie zaczyna wyć syrena, dokładnie taka jak podczas próby ucieczki więźnia z zakładu karnego.
Możemy również ustawić alarm z poziomu aplikacji. Wówczas opaska wibruje 7-krotnie o wyznaczonej porze, jednak po tym czasie milknie. Chyba właśnie dlatego nazwano tę funkcję Alarm, a nie Budzik bo wątpliwym jest, aby kogokolwiek udało się w ten sposób obudzić.
Kolejną funkcją, jaką oferuje MGCOOL Band 2 są powiadomienia. Opaska powiadamia nas m.in. o przychodzących połączeniach i wiadomościach sms, a także o wiadomościach z komunikatorów takich jak np. Messenger, czy WhatsApp. I tutaj Android nieco wyprzedza iOS. W przypadku smartfonów z systemem Android na wyświetlaczu opaski pojawia nam się słuchawka lub koperta, ale pod spodem również nazwa kontaktu zapisanego w urządzeniu bądź numer telefonu osoby dzwoniącej lub piszącej do nas wiadomość, jeśli jest to obcy numer. W iOS opaska nie ma dostępu do listy kontaktów i numer wyświetla się tylko pod słuchawką i tylko wtedy gdy jest to numer obcy. Jeśli chodzi o komunikatory to powiadomienie na opasce zawiera jedynie nazwę aplikacji z której pochodzi.
Wisienką na torcie jest obsługa z poziomu opaski aparatu fotograficznego oraz odtwarzacza muzyki. Tutaj również działa to niezawodnie w Androidzie, ale w iOS już nie do końca. Przytrzymanie guzika funkcyjnego na ekranie z ikonką aparatu powoduje włączenie aparatu fotograficznego w smartfonie, następnie zrobienie zdjęcia. Analogicznie sprawa wygląda z odtwarzaczem muzyki. Po uruchomieniu tej funkcji na opasce pojawia się pilot pozwalający na wznowienie i wstrzymanie utworu oraz przechodzenie pomiędzy piosenkami na liście odtwarzania. W przypadku iOS aparat dało się tylko uruchomić z poziomu aplikacji i dopiero wówczas możliwe było robienie zdjęć, natomiast obsługa odtwarzacza muzyki nie działa w ogóle bo jako takiego odtwarzacza po prostu nie ma. Ja osobiście miałem zainstalowanego jedynie Tidala i nie dało się nim sterować.
SPIS TREŚCI:
2 replies on “Recenzja MGCOOL Band 2. Tania opaska aktywności z pulsometrem”
Ta bransoletka wygląda bardzo dobrze. Dzięki za przegląd
Jasne, jest całkiem spoko jak na swoją cenę.