Jeżeli tak bardzo chcesz mieć nowego Maca Pro, ale tak bardzo nie masz na niego pieniędzy, to możesz kupić obudowę Dune Pro i przerzucić tam swoje obecne pecetowe podzespoły. Już niedługo na Kickstarterze wystartuje kampania z tą obudową i coś wyczuwam lewą dziurką od nosa, że będzie sukces.

Można naśmiewać się z Apple i ich absurdalnie wycenianych urządzeń, ich polityki czy wszechobecnego „emejzingu” na każdej konferencji, ale jedno jest pewnie – jak już zrobią jakieś urządzenie to jest dopracowane jak żadne inne i po prostu działa. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę komputery. Wystarczy zerknąć w głąb obudowy, by przekonać się z jaką starannością jest tam wszystko wykonane, poukładane i dopieszczone. Tak jak od zawsze chciał Jobs. Niezależnie od tego czy jest to 15-letni blaszak czy Mac Pro, który miał premierę w czerwcu 2019 roku. Najświeższy Mac Pro ma konstrukcję, którą ciężko jest zapomnieć, a firma Dune postanowiła to wykorzystać.

Dune Pro
Dune Pro / fot. Dune

Stworzyli obudowę do komputera, która wygląda niemal identycznie jak ta od Maca Pro. Ze stali nierdzewnej, prosta, na błyszczących nóżkach i z charakterystycznym przednim panelem, który często w memach był porównywany do kuchennej tarki. To znaczy, w standardowej wersji będzie obudowa z „dziurkowanym” przodem (zdjęcie poniżej), ale za dodatkową opłatą będzie można zamówić panel w stylu Dice Y (zdjęcie wyżej). Wtedy to już „kopiuj-wklej” Mac Pro.

Dune Pro
Dune Pro / fot. Dune

Ciężko jest stwierdzić po zdjęciach prasowych jak obudowa sprawdzi się przy budowie komputera czy przerzucaniu podzespołów ze swojej wcześniejszej stacji, ale widać, że producent postawił na proste rozwiązania i modułową budowę. W zestawie oprócz elementów zewnętrznych mamy też mocowania do dysków i wentylatorów, koszyki do dysków HDD, element umożliwiający przymocowanie większej płyty głównej czy przewody do wyprowadzenia USB na obudowę.

Dune Pro
Dune Pro / fot. Dune

Do Dune Pro wsadzimy najnowsze karty graficzne (jak np. RTX 2080 TI), bo jest tam aż 380 mm na długości i praktycznie każdy format płyty głównej. Można też zamontować chłodzenie wodne albo wentylatory pod przednim panelem. Szkoda tylko, że nie ma chociaż jednego w zestawie.

Dune Pro - GeForce RTX
Dune Pro – GeForce RTX / fot. Dune

Ile kosztuje obudowa Dune Pro? To było jeden z pierwszych pytań jakie sobie zadałem i na odpowiedź trzeba poczekać jeszcze kilka dni – dokładnie do 21 października. W tym dniu ruszy wspomniana na początku crowdfundingowa akcja, gdzie z pewnością poznamy więcej szczegółów. 

No, mnie się podoba!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *