Jeszcze kilka lat temu pokonanie granicy jednego kilograma w przypadku laptopów było nie małym osiągnięciem. Aktualnie jest już kilka jak nie kilkanaście modeli, gdzie wagę podaje się w gramach, a nie kilogramach, by pokazać jak bardzo są lekkie. Pierwszy z brzegu (i z nazwy) ostatnio debiutujący na polskim rynku LG Gram. Kilka dni temu pojawiło się coś znacznie ciekawszego. Laptop z 13,3-calowym wyświetlaczem, który waży grubo poniżej 900 gramów. Mówią na niego Sharp Dynabook albo inaczej… Portege X30L-G.

Sytuacja z nazwą tego modelu może u niektórych zainteresowanych wywołać lekką konsternację. Chodzi o to, że Dynabook to seria laptopów, a Portege X30L-G to nazwa laptopa, która jednoznacznie może kojarzyć się z Toshibą. Nawet w sklepach nadal są dostępne wcześniejsze generacje laptopów Portege X30, które w nazwie mają Toshiba, a nie Dynabook czy Sharp. Jest to związane z tym, że w połowie 2018 roku Sharp wykupił dział komputerów osobistych Toshiby i teraz to ta japońska korporacja pociąga za sznurki. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że będzie ciągnąć w odpowiednim kierunku, żeby niczego nie popsuć.

Portege X30L-G to ewidentnie laptop biznesowy, który ma być super-lekki i wydajny. Waży zaledwie 860 gramów, więc jest o około 200 gramów lżejszy niż wcześniejsza generacja. Portege X30 z 8. generacją procesorów Intela ważył 1,06 kg. Zastanawiam się co jeszcze pozmieniano w środku, że udało się osiągnąć taki wynik. Nie sądzę, by szczególny wpływ na to miała 10. generacja układów.

Toshiba Portege X30L-G
Toshiba Portege X30L-G

Laptop ma 13,3-calowy wyświetlacz w technologii IGZO o jasności aż 470 nitów. Tym samym jest najlżejszym laptopem z taką przekątną ekranu. Obudowa z zewnątrz niewiele się zmieniła, ale widać, że trochę namieszano w portach. Mocno na plus, bo na bokach można znaleźć między innymi pełnowymiarowe HDMI, jedno USB-C, dwa USB-A czy nawet RJ-45. Rzadko zdarza się, że tak smukły laptop ma aż tyle przemyślanych portów.

Cena? Ciężko przełyka się ślinę patrząc na 1600 dolarów. Tyle ma właśnie kosztować Portege X30L-G, ale nie wiadomo jeszcze w jakiej dokładnie konfiguracji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *