Nie od dzisiaj wiadomo, że Huawei to nie tylko smartfony, tablety czy komputery. Można stwierdzić, że znali się na urządzeniach sieciowych już wtedy, gdy nikt tam w firmie nawet nie myślał o tym, że kiedyś będą robić smartfony. Sporo firm opiera swoją infrastrukturę sieciową na huaweiowych rozwiązaniach. Teraz Huawei chce też być w naszym domu, a wszystko za sprawą nowego routera Huawei WiFi AX3. Trzeba przyznać, że pojawił się mocno interesujący sprzęt.

Najważniejszą informacją tego tekstu wcale nie jest to, że router jest już oficjalnie dostępny w Polsce. Ważne jest to, że mamy już ten router i zaczynamy go testować w domowo-biurowych warunkach. Od razu trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dobrze. Jest nowoczesny i „legancki”, ma cztery płaskie, pionowe i rozkładane anteny, a do tego nie zajmuje pół biurka i nie wygląda jak „elektroniczny pająk”, który za chwilę miałby zamienić się w jakiegoś deceptikona.

Router Huawei WiFi AX3
Router Huawei WiFi AX3 / fot. Huawei

Z czysto specyfikacyjnego punktu widzenia, można stwierdzić, że Huawei WiFi AX3 ma przynajmniej trzy mocne cechy. To pierwszy router na świecie (a przynajmniej tak w notce prasowej twierdzi Huawei) z obsługą najnowszego WiFi 6 Plus. Ma być szybciej, lepiej i stabilniej, nawet jak do routera podłączymy naście urządzeń, które potrzebują dostępu do sieci. To też pierwsze urządzenie z autorskim systemem Harmony OS i zabezpieczeniem Huawei HomeSec. Szczerze powiedziawszy, to właśnie te rzeczy chcę jak najdokładniej sprawdzić w trakcie testów.

Router Huawei WiFi AX3
Router Huawei WiFi AX3 / fot. Huawei

Ceny routera Huawei WiFi AX3 zaczynają się od 249 złotych.

Dlaczego tak? A dlatego, że w sprzedaży są dwie wersje. Pierwsza, czyli ta tańsza za 249 złotych ma dwurdzeniowy procesor i brakuje jej kilku funkcji. W tym droższym, wycenionym na 399 złotych i napisałbym, że prawilnym wariancie mamy cztery rdzenie, ale też 4 wzmacniacze sygnału oraz między innymi technologie Huawei Share i Huawei HomeSec. Jednak, niezależnie od wersji, którą wybierzemy w ramach przedsprzedaży, dostaniemy dwa „złotówkowe” gratisy – opaskę Huawei Band 3e i powerbank Huawei CP11QC o pojemności 10000 mAh. Gdybyśmy chcieli obydwa akcesoria kupić bez promocji to trzeba byłoby na nie wydać prawie 200 złotych.

Router Huawei WiFi AX3 w przedsprzedaży
Router Huawei WiFi AX3 w przedsprzedaży / fot. Huawei

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, czegoś konkretnego o tytułowym routerze Huawei, to zostawcie pytania w komentarzach. Możemy go porównać do znacznie droższego Synology, ale też dwóch podobnie wycenionych routerów Tenda, bo akurat takie też mamy w testach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Router Huawei WiFi AX3 trafia dzisiaj do Polski, a my już go testujemy”

 • 18 lipca 2020 at 15:07

  Mam router 4G z kartą sim i no limit z T-Mobile. Niestety, z siłą sygnału WiFi szału nie ma, są martwe strefy. Czy dałoby się podłączyć AX3 kablem do routera z 4G i sprawić, aby to AX3 rozgłaszał sieć po całym domu?

  • 19 lipca 2020 at 15:08

   Sprawdzę to i dam znać. Przez pewien czas miałem podobną sytuację i też korzystałem z mobilnego internetu, ale trochę inaczej miałem to spięte. Mam mobilny router z kartą SIM, który podłączyłem przez USB do routera Synology i to właśnie ten drugi „robił całą robotę”.

 • 18 lipca 2020 at 15:07

  Mam router 4G z kartą sim i no limit z T-Mobile. Niestety, z siłą sygnału WiFi szału nie ma, są martwe strefy. Czy dałoby się podłączyć AX3 kablem do routera z 4G i sprawić, aby to AX3 rozgłaszał sieć po całym domu?