It’s alive! Tak można zacząć ten tekst i myślę, że do samego Wear OS jak i smartwatchy z tym systemem idealnie to pasuje. Nie kojarzę żadnego smartwatcha z Wear OS, który miał swoją premierę w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a na moim Huawei Watch 2 Classic nie było aktualizacji odkąd pamiętam. Strach to w ogóle pisać, ale poziom zabezpieczeń Androida jest z października 2018 roku. Okazuje się jednak, że Google chce ożywić Wear OS jedną nadchodzącą aktualizacją.

Przyznam szczerze, że wspomniany Watch 2 Classic od kilku miesięcy leży w szufladzie. Powody są dwa. Pierwszy to taki, że przez te miesiące używałem Xiaomi Mi Watch. Drugi dotyczy już smartwatcha Huawei, który po prostu z czasem zaczął działać strasznie wolno. Nawet teraz, gdy chciałem sprawdzić wersję oprogramowania (nadal wisi na Androidzie 8.0) to przez chwilę przestał reagować. I niech mi ktoś powie, że Android po czasie nie zwalnia, bo widzę to nawet na przykładzie smartwatcha.

Wiemy już co aktualizacja Wear OS ma wprowadzić do zegarków. Mnie najbardziej interesuje wszystko co dotyczy „performance”. Tutaj ma być lepiej, bo aktualizacja ma sprawić, że smartwatch ma szybciej reagować na to co od niego chcemy i ma szybciej uruchamiać aplikacje. Ciekawe, bardzo ciekawe. To czemu nie mogli tego zrobić do tej pory? Sam proces parowania zegarków z Wear OS ma być szybszy i mniej zagmatwany, a interfejs użytkownika ma być bardziej intuicyjny – przede wszystkim przy obsłudze trybów aktywności.

Wear OS - mycie rąk
Wear OS – mycie rąk / fot. gizmochina

To co widzicie powyżej na animacji to nic innego jak „kowidowy pomocnik mycia rąk”. Ma tez pojawić się zupełnie nowa aplikacja pogodowa z odświeżonymi i prostymi komunikatami. Będzie pokazywać aktualną pogodę, ale też poinformuje nas, gdy w naszej lokalizacji będą jakieś zawirowania pogodowe.

I teraz najlepsze – nie wiadomo dokładnie kiedy aktualizacja Wear OS wskoczy na wspierane smartwatche, ale jak podaje serwis źródłowy, nowa pogodynka ma pojawić się dopiero w 2021 roku. Poważnie? Przecież zanim się pojawi to każdy już zapomni o tym, że w ogóle miała być jakaś aktualizacja. Kolejna informacja wskazuje na to, że całe API systemu Wear OS zostanie zmienione i zaktualizowane do wersji Android 11. Kiedy? Też ciężko to stwierdzić, ale nie wydaje mi się, by pokryło się to z premierą Androida 11 dla smartfonów.

Mimo wszystko czekam, choć bez żadnego entuzjazmu. Będzie, to będzie. Nie będzie, to też się nic nie stanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Google ma w planach dużą aktualizację Wear OS. Co się zmieni?”

  • T.
    4 września 2020 at 11:45

    Smartwatcha z Wear OS nie ma sensu kupowac wczesniej, az Google wypusci swoj pierwszy produkt. Skoro producent systemu nie wierzy, ze da sie zrobic sensownie dzialajacy sprzet dla tego systemu, czemu jakikolwiek uzytkownik mialby w to wierzyc ?

  • Jakub Pająk
    21 grudnia 2020 at 12:47

    To niech mi ktoś powie jak zaktualizować huawei watch 2 bo ja mam zabezpieczenia z maja 2017 android 7 i google wear 2.3