Marki Plextor raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Mnie kojarzy się przede wszystkim z dyskami SSD, ale jeśli kiedyś przewinęły wam się nagrywarki DVD to bardzo dobrze, to też robią. Najnowsze informacje mówią o tym, że Plextor wprowadził właśnie na rynek dwa nowe nośniki SSD – Plextor M8V Plus. Czym się charakteryzują?

Pisząc tego newsa patrzę na swoją stacjonarkę w której jeden z dysków SSD to Plextor PX-128M5S. Dysk, który ma raptem 128 GB, ale jest przeznaczony przede wszystkim na system i programy. Dysk, który kupiłem kilka lat temu za brazylion pieniędzy. Działa do dzisiaj i aktualnie ma prawie 3000 cykli i 125 dni ciągłej pracy według POH. Pracuje zatem bez zająknięcia już dłuższy czas, więc już to świadczy o wysokiej bezawaryjności.

Plextor M8V Plus
Plextor M8V Plus / fot. Plextor

Nowe dyski Plextor M8V Plus to dyski SSD z interfejsem SATA, ale w dwóch wersjach. Pierwszy z nich to M8VC Plus, czyli klasyczna 2,5-calowa wersja ze złączem SATA. Drugi to z kolei M8VG Plus i takie oznaczenie ma dysk w formie kości M.2 2280. Możemy więc wybrać gdzie i w jaki sposób chcemy go podłączyć, bo wpasuje się „po kabelku”, ale też bezpośrednio na płycie głównej, niezależnie czy to stacjonarka czy laptop.

W porównaniu do poprzedniej generacji zmieniono pamięci na 96-warstwowe kości pamięci flash 3D NAND KIOXIA, co ma mieć pozytywny wpływ na wydajność i bezproblemowe działanie dysków. Nie zmieniono kontrolera i ponownie zdecydowano się na SMI SM2258.

Plextor M8VG Plus
Plextor M8VG Plus / fot. Plextor

Obydwa dyski mają interfejs SATA i wykorzystują go praktycznie do technicznych granic możliwości. Sekwencyjny zapis dochodzi do 520 MB/s, a odczyt do 560 MB/s. Zapis jest nieco niższy przy nośnikach z 128 i 256 GB pamięci. W przypadku losowego odczytu i zapisu jest to odpowiednio do 90 000 i 88 000 IOPS. Ważnym parametrem dysków SSD jest TBW i dla nowych Plextorów wynosi od 70 do 560 w zależności od pojemności. A pojemności są cztery: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Plextor daje 3-letnią gwarancję. Jak na razie nie ma informacji o cenach, ale biorąc pod uwagę, że jest to raczej podstawowa, konsumencka seria, nie powinno być drogo. Aktualnie za starszy model M8VC o pojemności 512 GB trzeba zapłacić około 260 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Plextor M8V Plus – dwa nowe dyski SSD w dwóch wersjach”

 • azer
  3 grudnia 2020 at 19:05

  Porównywanie

  Plextor PX-128M5S,który jest dyskiem mlc do M8VC to jakaś pomyłka

  • 3 grudnia 2020 at 20:54

   Zależy jak trafisz, znam przypadki, że i MLC padały po kilku miesiącach. Miałem na myśli przede wszystkim to, że takiej marki jak Plextor nie trzeba się bać 🙂