SJCAM SJ8 Pro jest już na rynku od 2018 roku i nadal uważam, że jest to jedna z ciekawszych kamerek sportowych jakie kiedykolwiek się pojawiły. Mimo tego, że w sprzedaży jest już seria SJ10. W przypadku tego typu urządzeń też jest ważna aktualizacja oprogramowania. W tym krótkim poradniku pokażę wam jak to zrobić.

Nie śledziłem tematu i przyznam szczerze, że wchodząc na oficjalną stronę SJCAM nie sądziłem, że zobaczę tam nową serię SJ10. Jakoś premiera najnowszych kamerek mnie ominęła, ale fajnie, że firma nadal coś robi i się rozwija. Problem w tym, że wcale nie uważam 10. serii za coś rewolucyjnego w porównaniu do SJ8 Pro, którą mam. Sensor ten sam, chipset ten sam, nagrywanie w 4K i 60 klatkach też. Dorzucili wodooszczelną obudowę, trochę większą baterię i ponoć świetną stabilizację, ale pozbyli się jakże przydatnego małego ekranu z przodu. Szkoda.

SJCAM SJ10 Pro
SJCAM SJ10 Pro / fot. sjcam

Szkoda, ale artykuł jest nie o tym, a o aktualizacji oprogramowania w SJCAM SJ8 Pro i innych kamerach z serii SJ8. Zatem, jak to zrobić, co potrzebujemy i ile to trwa? Odpowiedzi poniżej.

Aktualizacja oprogramowanie w SJCAM SJ8 Pro

Aktualizacja firmware w kamerce nie jest niczym trudnym i potrzebujemy na to dosłownie kilka minut. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, by zrobić to bez problemów.

Co potrzebujemy? 

 • kamera SJ8 Pro/SJ8 Plus/SJ8 Air
 • karta pamięci microSD
 • plik z oprogramowaniem (firmware)

1. Pobierz firmware z oficjalnej strony producenta.

Firmware pobieramy ze strony SJCAM. W chwili publikacji tego poradnika najnowsza wersja oprogramowania była oznaczona numerem 1.3.2 i była z 4. sierpnia 2020 roku. Firmware jest w formie archiwum RAR, więc trzeba go rozpakować na dysku komputera. Będą dwa pliki z rozszerzeniem ch i bin.

UWAGA: Pobieramy firmware dla konkretnego modelu kamerki – oprogramowanie dla Pro nie będzie działać dla Plus czy Air i odwrotnie.

2. Podłącz kartę microSD do komputera i zgraj pliki z oprogramowaniem. 

Rozpakowane pliki ważą niecałe 50 MB, więc karta pamięci nie musi być pojemna, ale trzeba pamiętać o tym, by była wystarczająco szybka. Według zaleceń karta microSD powinna mieć oznaczenie U3 (V30). Oznacza to kartę o minimalnej sekwencyjnej prędkości zapisu danych na poziomie 30 MB/s.

3. Wsadź kartę pamięci do kamerki i włącz kamerkę. 

Bateria w kamerze powinna mieć minimum 50% przed rozpoczęciem aktualizacji. Wyłącz kamerkę i włóż do niej kartę microSD z oprogramowaniem. Włącz SJCAM i poczekaj aż aktualizacja zostanie wykonana. Pojawi się komunikat o sprawdzeniu sumy kontrolnej. Po aktualizacji nastąpi restart kamery i uruchomienie z nową wersją firmware.

4. Wyjmij kartę pamięci z kamery i usuń pliki firmware z karty.

Po pomyślnej aktualizacji wyjmij kartę pamięci i usuń z niej pliki oprogramowania. Drugą opcją jest przeprowadzenie formatowania karty pamięci z pozycji kamerki, jeżeli karta, którą użyliśmy do aktualizacji będzie docelowym nośnikiem na nagrania.

5. Sprawdź wersję firmware kamery.

Na koniec można zweryfikować czy wersja oprogramowania po aktualizacji jest poprawna (najnowsza). W tym celu wchodzimy do Ustawień (zębatka w prawym rogu) i przesuwamy na sam dół do pozycji Wersja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Poradnik: Aktualizacja oprogramowania w kamerze SJCAM SJ8 Pro”

 • wojtek
  26 maja 2021 at 01:12

  świetni nowe oprogramowanie ma ma języka polskiego

  • 26 maja 2021 at 01:13

   Bzdura, nawet przed chwilą sprawdzałem. Po aktualizacji do 1.3.2 mam język polski. Jeśli u ciebie jest inaczej to sprawdź w ustawieniach jaki język jest ustawiony.