Seria ThinkBooków od zawsze podążała własną ścieżką, zupełnie inną niż normalne laptopy. W ubiegłym roku na CES pojawił się laptop z wielkim ekranem e-ink na obudowie. W tym roku na CES 2022 Lenovo oficjalnie pokazało półtora laptopa. Tego laptopa, który wziął i wyciekł na początku listopada. Nazywa się Lenovo ThinkBook Plus Gen 3.

Pierwszy taki ThinkBook Plus

Trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że to pierwszy i jak na razie jedyny laptop z ultra-szerokim 17,3-calowym ekranem w proporcjach 21:10. To trochę tak jakby do normalnego notebooka dołożyć sobie jeszcze pół ekranu. Poza większą szerokością ekran charakteryzuje się rozdzielczością 3072 x 1440 pikseli i odświeżaniem na poziomie 120 Hz. Przyznam, nie spodziewałem się, że w takim iście niegamingowym sprzęcie będzie coś więcej niż 60 Hz. A tu proszę, niespodzianka.

Drugi ekran, czyli ten obok klawiatury jest dotykowy i ma 8 cali. Rozdzielczość nie powala, bo jest tylko 1280 x 800 pikseli, ale jest za to obsługa rysika. Główny to solidny IPS, ten dodatkowy to LCD.

Lenovo ThinkBook Plus Gen 3
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 / fot. Lenovo

ThinkBook Plus Gen 3 nie wygląda jak gamingowe Legiony i może i dobrze, bo to sprzęt z bardziej stonowanym designem. Sprzęt przede wszystkim skierowany do grafików, edytorów wideo, analityków czy po prostu użytkowników potrzebujących szerszej wielozadaniowości i przestrzenie roboczej. Na dodatkowym ekranie można umieścić często uruchamiane aplikacje, wyświetlić kalkulator, można go wykorzystać do edycji zdjęć za pomocą rysika albo jako notatnik. Można też przenieść przybornik ze wspieranych aplikacji tak, by zobaczyć więcej na ekranie głównym.

Lenovo ThinkBook Plus Gen 3
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 / fot. Lenovo

Laptop jest bardzo wydajny, bo ma 12. generację procesorów Intel, do 32 GB pamięci RAM DDR5 i maksymalnie 2 TB przestrzeni na dane. Nie ma dedykowanej grafiki, więc trzeba zadowolić się intelowskim układem Iris Xe. Jest Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.1, czytnik biometryczny w przycisku zasilania i wspomniany już rysik ze swoim miejscem w obudowie. Imponuje bateria, która ma 69 Wh. Mnie z kolei podoba się to, że większość portów mamy z tyłu obudowy. Znajdziemy tam dwa USB-A, HDMI i USB-C. Z lewej strony z kolei jest mini jack i jeszcze jedno USB-C. Aaa i jest Windows 11 Pro jakby ktoś pytał oraz głośniki z Dolby Atmos.

Cena ThinkBooka Plus Gen 3

Laptop ma trafić do sprzedaży gdzieś w połowie 2022 roku. Mówi się o maju. Cena w Polsce jeszcze nie jest znana, ale gdzieś na zagranicznych serwisach przewinęło mi się 1399 dolarów za podstawowy model.

W artykule pojawiły się linki w ramach kampanii Ceneo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *