Już jutro, bo 28 marca 2022 w Polsce rozpocznie się proces wdrażania nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2 z kodowaniem HEVC H.265.

Przejście na DVB-T HEVC H.265 podzielono na cztery etapy w całym kraju:

 • Etap I – 28 marca – województwa: lubuskie, dolnośląskie
 • Etap II – 25 kwietnia – województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
 • Etap III – 23 maja – województwa: łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie
 • Etap IV – 27 czerwca – województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie

Po co ta zmiana?

Obecnie cyfrowa telewizja naziemna nadawana jest w systemie DVB-T oraz kodowaniu MPEG-4 H.264, który już w momencie jego implementacji w naszym kraju był przestarzały. DVB-T2 ze względu na inny sposób transmisji pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie pasma, czyli na zmieszczenie jeszcze większej liczby kanałów w tym samym zakresie. Ponadto dzięki nowemu systemowi kompresji danych HEVC H.265 będą one wyższej jakości. Będziemy cieszyć się między innymi wyższą liczbą klatek na sekundę, czyli lepszą płynnością obrazu oraz wyższą rozdzielczością. Uzyskamy zatem więcej kanałów w HD, być może w końcu w prawdziwym Full HD (nie tylko interpolacja), a nawet UHD. Oprócz bardziej efektywnego wykorzystania pasma i wzrostu jakości obrazu nowy standard zwalnia obecnie zajmowane przez telewizję naziemną częstotliwości, które przeznaczono na rozwój szybkiego Internetu mobilnego 5G.

Czy muszę zmieniać sprzęt?

Jeżeli jesteś klientem operatora telewizji kablowej, satelitarnej lub streamingowej kwestią DVB-T2 HEVC H.265 nie powinieneś zaprzątać sobie głowy. Powyższe formy dostarczana telewizji korzystają z innych metod przekazu sygnału, tak więc możesz spać spokojnie.

Jeżeli jednak odbierasz telewizję za pośrednictwem anteny naziemnej musisz sprawdzić swój sprzęt.

UWAGA! Nie ma czegoś takiego jak “cyfrowa antena DVB-T2 HEVC H.265”! Nowy standard nie wymaga wymiany anteny. Nie daj się nabrać na marketingowy napis na pudełku lub sprzedawcę naciągacza.

Jeżeli swój telewizor nabyłeś w 2015 roku lub później istnieje duża szansa, że jest on już dostosowany do odbioru nowo wdrażanego standardu. Jak zatem sprawdzić czy Twój telewizor obsługuje DVB-T2 HEVC H.265?

Telewizor, DVB-T2
Telewizor, DVB-T2 / fot. pxfuel

Najpierw musisz ustalić jaki model telewizora posiadasz. Informacje tą znajdziesz na naklejce z tyłu telewizora, w instrukcji, na paragonie, kartonie, a także w menu telewizora Ustawienia > O telewizorze (lub analogiczne). Administracja państwowa przygotowała specjalną stronę, na której można sprawdzić zgodność swojego telewizora z DVB-T2 HEVC H.265 wpisując właśnie jego model. Jednak najpewniej będzie odwiedzić stronę producenta sprzętu i tam sprawdzić jego specyfikację.

Jeżeli Twój telewizor obsługuje nowo wdrażany standard to wszystko w porządku. Jedyne co będziesz musiał zrobić po zmianie to wyszukać od nowa kanały w menu odbiornika. Warto też sprawdzić czy telewizor nie ma aktualizacji firmware, w której być może zmieniono zakres częstotliwości wyszukiwania kanałów i dokonano innych istotnych poprawek.

Co, jeżeli mój telewizor ma tuner z głowicą DVB-T2, ale nie obsługuje HEVC H.265? Czy da się go wgrać?

NIE. Odpowiedź jest prosta i brzmi „Nie”. W 99,9% przypadków nie da się wgrać nowego kodeku. W pozostałej 0.01% jest to zwyczajnie gra niewarta świeczki wymagająca bardzo wysokich umiejętności technicznych, odpowiedniego sprzętu i zagrożona uszkodzeniem telewizora.

Co, jeżeli mój telewizor nie obsługuje DVB-T2 HEVC H.265?

Tutaj mamy kilka opcji:

Rezygnacja z telewizji a przynajmniej detox od niej. 😉

Warto odwiedzić strony internetowe lokalnych operatorów telewizji kablowych. Być może niektóre firmy przygotowały atrakcyjne oferty wybiegające poza to co będzie oferować odbiór naziemny. Decydując się na kablówkę wymiana sprzętu oczywiście nie będzie potrzebna.

Wymiana telewizora na nowy – a to wcale nie jest takie proste jak może się wydawać. Zakup nowego sprzętu motywowany samym tunerem DVB-T2 HEVC H.265 i tym, że „ma 4K” to chybiony pomysł. Telewizory bowiem różnią się od siebie jakością ekranu, mocą świecenia, matrycami, kolorami i wieloma innymi istotnymi parametrami technicznymi. Na temat wyboru odpowiedniej jakości telewizora Ultra HD napisano już liczne i doskonałe poradniki. Im lepszy ekran tym wyższa cena telewizora. Można się zdziwić, gdy kupując pierwszy lepszy Ultra HD będziemy rozczarowani w stosunku do tego co oferował nam nasz stary ekran Full HD.

Hisense 55A9G
Hisense 55A9G

Ponadto naziemna transmisja DVB-T2 HEVC H.265 będzie i tak dostarczać kanały prawdopodobnie tylko w rozdzielczości Full HD.

Zatem jeżeli nie jesteś konsumentem usług streamingowych oferujących treści 4K lub nie posiadasz konsoli do grania najnowszej generacji, a twoim głównym wykorzystaniem telewizora jest właśnie odbiór telewizji naziemnej to ekran Ultra HD raczej nie ma sensu, gdyż zwyczajnie nie wykorzystasz w pełni jego potencjału. Kanały w Full HD będą lepiej wyglądać na starych telewizorach, gdyż nie będą rozciągane (ang. upscaling) do wyższej rozdzielczości UHD. Przymierzając się do zakupu nowego telewizora nie zapomnij sprawdzić innych parametrów niż tylko DVB-T2 HEVC H.265 i rozdzielczość matrycy.

Przystawka DVB-T2 HEVC H.265, czyli osobne urządzenie – dekoder podpinany do telewizora za pomocą przewodu HDMI lub TV Scart (EURO). To właśnie to urządzenie pozwoli nam na odbiór wdrażanego standardu. Do niego podepniemy przewód antenowy i wyszukamy kanały, aby cieszyć się z odbioru nowego sygnału. Oczywiście przystawki poza odbiorem DVB-T2 HEVC H.265 mogą się różnić od siebie kilka istotnymi funkcjami. Niektóre z nich mogę oferować dodatkowo tuner satelitarny DVB-S2, tuner cyfrowej telewizji kablowej DVB-C, a także inne ciekawe funkcje jak Smart TV i obsługę Internetu. Warto przejrzeć dostępne oferty w sklepach i dopytać swojego sprzedawcę.

Dekoder TV
Dekoder TV / fot. commons.wikimedia.org

Ciekawostką jest to, że przygotowano specjalną ustawę dofinansowującą zakup sprzętu do odbioru DVB-T2 HEVC H.265. Dofinansowanie waha się od 100 złotych w przypadku przystawki (dekodera) i 250 złotych w przypadku telewizora, a jego przyznanie uzależnione jest od kryterium dochodowego danego gospodarstwa domowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Warto pamiętać, że skorzystanie z takiego dofinansowania może w niektórych przypadkach w przyszłości stanowić podstawę do ściągania państwowego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Nowy standard nadawania telewizji naziemnej już od 28 marca. Co trzeba wiedzieć o DVB-T2 HEVC H.265?”

 • 17 sierpnia 2022 at 08:00

  Ja to chyba za stary jestem na takie zmiany. Nie rozumiem w takim razie – te anteny będą potrzebne teraz, czy już nie? Pytam, bo muszę wymienić uchwyty do anten i zastanawiam się, czy to robić, skoro uruchamiają tę nową telewizję. Podpowie ktoś? 🙂

  • Maciej Opasiński
   17 sierpnia 2022 at 12:28

   1. Do odbioru telewizji naziemnej potrzeba jest antena. 2. Jeżeli ktoś posiada już takową nie musi jej wymieniać na nową.