W Windows 11 Insider Preview pojawiła się ważna zmiana, ponieważ w kompilacji 25197 dokonano optymalizacji paska zadań w trybie tabletu, aktualizacji zasobnika systemowego oraz dodano nowe animacje w Ustawieniach. Podobna optymalizacja dotycząca paska zadań pojawiła się już w lutym tego roku, stąd widać, że firma wytrwale pracuje nad tym rozwiązaniem.

Pasek zadań przeznaczony do tabletów został wprowadzony w lutym tego roku wyłącznie dla testerów, jednakże z powodu licznych błędów szybko został wycofany, aby firma mogła zająć się wewnętrznymi testami. Obecnie wraz z nową aktualizacją użytkownicy niejawnego programu testów systemu ponownie mogą cieszyć się jego możliwościami.

Czym jest pasek zadań w Windows 11 przeznaczony do tabletów?

Pasek jest przeznaczony jedynie dla urządzeń 2 w 1 wyłącznie w trybie tabletu i pojawia się, gdy klawiatura zostanie odłączona lub odchylona do tyłu. Po jej ponownym podłączeniu lub odchyleniu do przodu pasek automatycznie przestawia się w tryb standardowy. Dlatego też nie uświadczą go użytkownicy klasycznych laptopów lub komputerów stacjonarnych.

Mechanika działania paska pozostała ta sama, a więc można go używać w stanie zwiniętym lub rozwiniętym, w zależności od potrzeb, co ma na celu danie użytkownikowi więcej przestrzeni i swobody. Aby przełączać się między trybami należy wykonywać gest przeciągania w kierunku od lub do dolnej krawędzi ekranu.

Pasek zadań dla tabletów w Windows 11 / fot. Microsoft
Pasek zadań dla tabletów w Windows 11 / fot. Microsoft

Całość ma być w większym stopniu dostosowana do paneli dotykowych, a co za tym idzie, pasek ma nie przeszkadzać, kiedy nie jest potrzebny. Gdy jest zwinięty pokazuje jedynie najważniejsze informacje, takie jak aktualna godzina i stopień naładowania baterii. Z kolei przyciski zaprojektowane są w taki sposób, aby bardziej nadawały się do pracy dotykowej.

Zmiany w kompilacji 25197

Najnowsza optymalizacja dotyczy poprawienia niektórych błędów, jakie wcześniej pojawiały się przy przejściu do trybu tabletu. Jednym z nich było miganie paska zadań, które miało miejsce w wyniku zmian w zasobniku systemowym w scenariuszach bez optymalizacji. Kolejny błąd dotyczył zacinania się niektórych elementów paska podczas zmian motywów jasnego i ciemnego. Występował również problem z blokowaniem się daty i godziny na pasku zadań.

Pasek zadań do tabletów w Windows 11 wreszcie będzie nadawać się do użycia

Nie jest to nowe rozwiązanie, ponieważ Microsoft, już od czasów Windowsa 8, pracował nad zoptymalizowaniem swojego systemy pod kątem ekranów dotykowych. Pewne rozwiązania skierowane do tej grupy urządzeń pojawiły się też w Windows 10, jednakże wszystkie one w różnym stopniu odbiegały od ideału i ostatecznie nie przypadły użytkownikom do gustu.

Obecnie wszystko wydaje się być na dobrej drodze, ponieważ aktualne rozwiązanie zostało pozbawione dręczących je błędów, natomiast przedstawiciele firmy zapowiadają kolejne poprawki. Pojawia się pytanie, czy najnowsze poprawki przekonają większą ilość użytkowników do korzystania z urządzeń dotykowych. Niestety, znaczna część aplikacji w dalszym ciągu nie jest dostosowana do takiego trybu pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *