Urządzenia typu Chromebook zaprojektowane przez Google i wspierane przez ich system oparty na Linuksie liczą sobie już ponad dekadę. Problem polega na tym, że firma wydała swojego ostatniego laptopa w 2019 roku. Był to flagowy Pixelbook Go, który jednak nie podbił naszego rodzimego rynku. Okazuje się, że planowana była nowa wersja, która miała ukazać się w 2023 roku, jednakże projekt został porzucony.

Miał być nowy Pixelbook, ale nie będzie…

Informacje na ten temat przekazał serwis The Verge, zgodnie z którym najnowszy laptop od Google był jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i wstępnie miał zadebiutować dopiero w 2023 roku. Jak się jednak okazało, zespół odpowiedzialny za jego tworzenie został rozwiązany, natomiast pracownicy poprzenoszeni do innych działów. Rick Osterloh potwierdził, że firma nadal zamierza tworzyć Pixelbooki w przyszłości. Plany prawdopodobnie częściowo zostały pokrzyżowane przez pandemię, ponieważ gigant z Mountain View ograniczył w tym czasie zatrudnienie i nieco zwolnił pracę nad pewnymi projektami.

Google Pixelbook
Google Pixelbook / fot. Google

Sprzedaż Chromebooków napędzona przez pandemię

Z drugiej strony w okresie pandemii Chromebooki sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, ponieważ z jednej strony są to urządzenia tanie, a z drugiej charakteryzują się wydajnością adekwatną do ceny. Gdy jednak koronawirus zaczął odchodzić w zapomnienie, a uczniowie powrócili do szkół, boom na te urządzenia również się zakończył.

Do tego dochodzi również fakt, że Pixelbook z założenia miał być produktem flagowym wśród Chromebooków oraz konkurencją dla ultrabooków Apple. Ale swojemu konkurentowi dorównał jedynie wysoką ceną. Jakość w wielu aspektach pozostawiała wiele do życzenia, chociażby słabej jakości głośniki czy brak sensu używania ekranu dotykowego, jeśli klawiatura nie jest odchylana do tyłu.

Jeśli więc należysz do nielicznego w naszym kraju grona fanów laptopów od Google i czekasz na premierę nowego modelu, powinieneś uzbroić się w cierpliwość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *