Jak każde urządzenie, tak też Samsung Galaxy S 5 nie jest wolny od wad. Dziś postaramy się Wam wypunktować nasze wszystkie za i przeciw tego urządzenia. Dodatkowo chcemy zebrać wszystkie pytania w jednym miejscu i systematycznie na nie odpowiadać, stąd też pojawiło się Q&A w temacie. Nowy koreański flagowiec skrywa wiele ciekawych funkcji i chcemy Wam pomóc je odkryć. Może Wy byście wskazali inne plusy i minusy? Dajcie znać czego Wam brakuje w porównaniu do poprzedników czy konkurencji.


 
 
 
 
 
 
 
 

Zacznijmy od tego co łatwe i przyjemne. Zalety Samsunga Galaxy S 5 i dlaczego warto go kupić.

1. IP67. Telefon specjalnie nie ucierpiał na wyglądzie i nie sprawia wrażenia pancernego, choć w porównaniu do poprzednika jest nieco większy i o 15 gramów cięższy. Norma IP67 zapewnia ochronę przed zamoczeniem i nawet jeśli nie zamierzamy się z nim kąpać, to strugi deszczu nie są mu straszne. Nawet jeśli telefon nam się zabrudzi, wystarczy przemyć go wodą (oczywiście pamiętając o tym, by zakryć zaślepkę złącza ładowania). To spory krok Samsunga, bo Galaxy S 5 jest pierwszym smartfonem z całej serii, który ma certyfikat IP. 

 

2. Wygląd interfejsu w stylu flat. TouchWiz nabrał dojrzałości i wprowadził sporo minimalizmu. Stonowane kolory, płaskie ikony i elementy interfejsu zdecydowanie lepiej się prezentują w nowym smartfonie. Tylko czekać, aż reszta urządzeń go dostanie. 

 

3. Tylna klapka. Wbrew pozorom jest to lepsze rozwiązanie niż w poprzednich modelach, nawet jeśli komuś nie podoba się zastosowana faktura. Dzięki matowej powierzchni nie ma mowy o żadnych zarysowaniach, a odciski palców są prawie niewidoczne. Poza tym smartfon pewniej trzyma się w dłoni i powiedzmy sobie szczerze, o wiele lepiej się prezentuje. 

 

4. Ekran. Jest niezwykle jasny, a po spojrzeniu nawet z bardzo bliska nie widać pojedynczych pikseli. Wpływa na to 5,1-calowa przekątna ekranu i rozdzielczość FullHD, co daje niemal 432 piksele na cal. Ostrość stoi na bardzo wysokim poziomie dzięki czemu zarówno zdjęcia jak i filmy wyglądają na bardzo dokładne. Ekran z ustawioną maksymalną jasnością jest dobrze widoczny w słońcu (jest o 22% jaśniejszy niż ekran w Galaxy S4). 

 

5. Jakość rozmów. Już w Galaxy Note 3 stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Dźwięk dobiegający ze słuchawki Samsunga Galaxy S5 jest jeszcze bardziej czysty i ciężko wyobrazić sobie lepszą jakość połączenia.

 

6. Bateria i tryb bardzo niskiego zużycia energii. Pomimo tego, że dla wielu 5 godzin na ekranie nie jest jakimś niesamowitym wynikiem to w połączeniu z trybem, który przełącza interfejs w monochromatyczny układ telefon faktycznie potrafi wytrzymać kilka dni. Owszem, po uruchomieniu trybu funkcjonalność telefonu jest znacznie ograniczona, ale jeśli znajdziemy się w miejscu, gdzie nie ma prądu, z Galaxy S 5 i trybem Ultra Power Saving Mode „przeżyjemy” kilka dni, nie tracąc kontaktu ze światem 😉

 

Nie obyło się również bez wad. Kilka rzeczy można było zrobić lepiej, a na pewno nie psuć w porównaniu do poprzedników.

1. Ramka. W porównaniu do Samsunga Galaxy S4 wygląda bardziej sztucznie i mniej poważnie. Błyszcząca faktura kiepsko imituje aluminium. Pokusiłbym się też o stwierdzenie, że niepotrzebnie zmieniano wygląd ramki. Znacznie lepiej wyglądała ona w Galaxy Note 3 gdzie były widoczne prążkowane wyżłobienia.

 

2. Dostęp do poszczególnych funkcji został utrudniony. Osoby, które przyzwyczaiły się do zakamarków Samsungowego TouchWiza mogą się rozczarować. Część funkcji przeniesiono, a inne ukryto jeszcze głębiej, stąd po przesiadce na Galaxy S5 niektórzy użytkownicy będą potrzebowali więcej czasu, by się odnaleźć.

 

3. Skaner odcisków palców. Działa dobrze pod warunkiem, że palec przesunięty po przycisku Home będzie prostopadle. Eliminuje to praktycznie użycie tej funkcji jedną ręką, co niestety rozczarowuje. Trzeba przyznać, ze konkurencja nieco lepiej sobie poradziła z tą funkcją, przez co np. odblokowanie telefonu trzymają go w jednej ręce jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne.

 

4. Pamięć RAM. 2 GB pamięci to dużo, ale nie jest to ilość, która pozwoli na swobodne przechowywanie wielu aplikacji w tle. Karty w przeglądarce niestety odświeżają się samoczynnie. Pomimo tego, że interfejs został odchudzony to niestety nie rekompensuje to braku dodatkowego 1 GB. 3 GB jak w Galaxy Note 3 byłyby idealne.

 

5. Audio. Dźwięk, który wydobywa się z Samsunga Galaxy S5 jest wyraźny i na akceptowalnym poziomie, jednak samo urządzenie mogłoby grać trochę głośniej.

 

Na samym końcu to co najważniejsze – Czekamy na Wasze pytania dotyczące Samsunga Galaxy S 5. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nie będziemy w stanie sprawdzić wszystkich zewnętrznych aplikacji i gier, ale biorąc pod uwagę specyfikację tego urządzenia zapewne będą działały płynnie i bez „lagów”. Dajcie znać czy chcecie zobaczyć więcej przykładowych zdjęć w jakiś określonych warunkach. Czekamy na Wasze komentarze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

37 replies on “Zalety i wady Samsunga Galaxy S 5 (Q&A)”

  • OjciecModerator
    19 kwietnia 2014 at 20:53

    Jest sposób na obsługę jedną ręką skanera, zdarza się że nie odczyta za
    pierwszym razem ale jest do ogarnięcia. Z całą resztą zgadzam z Robertem.

    • Sebastian Życzkowski
      21 kwietnia 2014 at 21:10

      Dokładnie, sam zeskanowałem kciuka trzymając w tym samym ręku telefon.
      Skanowałem kciuk pod kątem dokładnie tak jak daje radę przeciągnąć go po skanerze trzymając w ręku telefon.
      Odblokowanie telefonu działa bez problemu.
      Szkoda, że można zeskanować tylko 3 palce.

  • Hubert
    19 kwietnia 2014 at 21:38

    Do minusów: Wciśnięcie na siłę pulsometru. Lepiej by było gdyby była podwójna lampa doświetlająca. Pulsometr wpakowali przecież do Gearów, do tego ten w telefonie jest gorszy, bo trzeba zachować ciszę.

    • 19 kwietnia 2014 at 22:13

      Wtedy zmuszaliby kogoś do zakupu zegarka. Tak czy siak pojedyncza dioda ładnie doświetla zdjęcia

      • Hubert
        19 kwietnia 2014 at 22:17

        Ale to nie jest zmuszanie. Tak naprawdę to tylko bajer na doczepkę. Nie wszystkim jest to potrzebne a mogliby te miejsce wykorzystać na coś innego np. trochę lepszy skaner palca 🙂

        • 19 kwietnia 2014 at 22:58

          Możliwe. Tak czy siak częście z pulsometru korzystam na zegarku 🙂

          • zibi
            20 kwietnia 2014 at 00:10

            Co wy z tym pulsometrem. Wystarczy dotknąć np. palcem (kciukiem) prawej ręki nadgarstek lewej przez 10 sek. , pomnożyć i wszystko na ten temat i telefon do tego w ogóle nie jest potrzebny .

          • 20 kwietnia 2014 at 21:22

            Ahh ta nowa technologia.

          • Gość
            28 kwietnia 2014 at 15:18

            Nie powinno się mierzyć pulsu kciukiem 😉

  • ry37
    19 kwietnia 2014 at 21:42

    Robert jak uważasz, te 2GB RAM znacząco wpływają na pogorszenie wydajności? Czy te braki mocno będą się dawać odczuć? Sam jestem posiadaczem S5 i troszkę jestem zawiedziony tymi 2GB, dodatkowo w androbenchu testy pamięci wypadają gorzej niż w Note 3. Szkoda, że nie wykorzystali tych układów zastosowanych w Note 3.

    • 19 kwietnia 2014 at 22:57

      Urządzenie działa płynnie. Nie ma z tym problemu. Jedyny właściwie minus tego rozwiązania to zamykanie przeglądarki z kartami, która może przy kilku otwartych stronach sporo RAM zabierać.

      • Lukasz
        29 maja 2014 at 11:20

        Macie moze problemy z pisaniem? Ja mam efekt mulenia podczas szybkiego pisania musze czekac az sie literki wstukaja ;/

  • Antek
    19 kwietnia 2014 at 21:48

    Ramka nie ma za zadania imitacji aluminium, a jedynie imitacje stali chromowanej czy niklowanej co uważam za plus. Osobiście mi to odpowiada bo idealnie łączy się z fakturą klapki. Razem tworzy to elegancki produkt klasy premium !(nie mam przez premium na myśli super telefonu, a jedynie odniesienie do produktów klasy premium). Jedynie cena 3 tys za telefon jest dla mnie przesadzona. Za te pieniądze mam dobrego laptopa, ale za rok kto wie 😉

    • 19 kwietnia 2014 at 22:11

      Teraz już znacznie taniej S5 można dostać. Rozumiem i oczywiście ok że Tobie się podoba. Ja bym wolał tą co w S4 🙂

  • Michaś Koszczeszyn
    19 kwietnia 2014 at 21:51

    Hay Robert, Chcialbym zadać Tobie kilka pytań:P
    1) Czy Jestes zadowolony z S5?
    2) Po uzytkowaniu gear 2 co bys wybral gear 2 czy fit
    3) Czy oplacalny jest zakup S5? w Pazdzierniku poniewaz dopiero zamierzam to zrobic, czy lepiej poczekac 4 miesiace do nastepnej wersji ?
    4) Czy oplacalny jest zakup telefonu samsung co rok?

    Czekam na Odpowiedz;p

    • 19 kwietnia 2014 at 22:10

      Hej.
      1. Tak bardzo 🙂
      2. Gear Fit jeszcze nie używałem ale jakoś brak aparatu ciężko mi przeżyć
      3. Październik .. cena będzie już niska. Z drugiej strony do kolejnej będzie ok pół roku, a od września na rynku będzie Note 4.
      4. Jeśli odsprzedajesz to jeszcze zależy kiedy kupujesz.

      • Michaś Koszczeszyn
        21 kwietnia 2014 at 08:07

        Posiadam jeszcze kilka pytań co do gear 2.
        1.Dlaczego nie wybrałes np wersji brown-gold lub wild orange ?
        2.Czy korzystales juz zegarek do biegania i czy możesz nagrać filmik gdy Jesteś na zewnątrz domu,aby moc zobaczyć jak zachowuje się wyświetlacz na dworze i jak samo urządzenie wygląda na Świetle dziennym?
        3.Czy korzystałes z funkcji monitor snu>?
        4.Czy mozliwe jest funkcjonowanie gear’a 2 po jednym polaczeniu z telefonem,bez nastepnego laczenia, aby zegarek funkcjonowal bez polaczenia z bt.I pelnil role normalnego zegarka,lub urzadzenia typu”Fitbit”?
        5.Czy posiadasz wiadomosci na temat zmiennych pasków?

        Dziękuję bardzo jak odpowiesz na Pytania i Zycze wam Wesołych Świąt,i mile spędzonego czasu z rodzinna jak i z urządzeniami samsunga 😛

  • Diabeł
    20 kwietnia 2014 at 10:56

    Całej redakcji ,,galaktyczny”szczególnie Krzysztofowi,Bartoszowi i Robertowi życzę wesołych i radosnych świąt wielkiej nocy i oblewanego(polewanego)smingusa-dyngusa.

    • Julia O. (JullietteKai)
      20 kwietnia 2014 at 12:03

      Dziękuje, bo też jestem częścią galaktycznego :).

    • 20 kwietnia 2014 at 15:07

      Dziękuję serdecznie. Tobie życzę Galaktycznych Świąt 😉

  • 20 kwietnia 2014 at 21:23

    Aluminium nie musi być ale faktura jest zbyt błyszcząca.

  • VS
    20 kwietnia 2014 at 23:12

    Jak zrobiłeś, żeby ustawienia miały taki układ jak w S4 ?

    • 21 kwietnia 2014 at 00:39

      Gdy wejdziesz w ustawienia, w menu można wybrać układ siatki lub listy.

  • allan
    21 kwietnia 2014 at 22:11

    Dla mnie te wady (poza punktem czwartym) są pozorne. 1.Ramka. Zakładam eleganckie etui SGP Spigen Neo Hybrid i problem rozwiązany. 2.Utrudniony dostęp do funkcji. Trochę zabawy z telefonem i problem jest nieaktualny.3.Skaner. Nie włączam. Z PayPal korzystam przez laptopa i to tylko dla autoryzacji nowej subskrypcji lub przy wyłączaniu starej.4. RAM. Tu się zgadzam. Jego nigdy nie za wiele.5.Audio. W moim Galaxy S5 dźwięk jest bardzo głośny. Musiałem zmniejszać głośność. Dla mnie jest ważne, że w porównaniu do HTC One (M8) ma wymienną baterię, której pojemność po dwóch latach użytkowania może się obniżyć 25%-50% (wg artykułu w dawnym Mobile&Internet) a ponadto nie jest zmniejszona przekątna wyświetlacza przyciskami ekranowymi. W nowym HTC One zmniejszają one przekątną do 4,7″.

  • konrado97
    21 kwietnia 2014 at 23:09

    Jak spisuje się chip muzyczny odpowiedzialny za jakość dżwięku ?

    • 22 kwietnia 2014 at 19:17

      Nie jestem audiofilem, ale dźwięk jest czysty i nie ma żadnych zniekształceń.

  • allan
    22 kwietnia 2014 at 23:59

    Poważna wada? Jest jedna! Brak radia FM! Flagship powinien być kompletny! Płaci się duże pieniądze! Radio internetowe uwiązuje do Wi-Fi i szybko wyczerpuje pakiet na transfer danych! HTC One (M8) i Sony Xperia Z2 mają radio FM.

    • 4 maja 2014 at 11:46

      No niestety. Samsung poszedł w mobilne radia co nie jest najlepszy rozwiązaniem.

  • allan
    23 kwietnia 2014 at 00:02

    Co do RAM 3GB. Szybciej wyczerpuje się bateria.

  • ry37
    23 kwietnia 2014 at 20:18

    Robert czy w Twojej S5 też występuje problem z lampa błyskową? Mianowicie gaśnie zanim aparat zdąży zrobić zdjęcie :/

    • 4 maja 2014 at 11:47

      Nie mam u siebie takiego problemu. Zdjęcia są prawidłowo doświetlone.

  • piotr
    24 kwietnia 2014 at 12:07

    ok

  • Etosone
    24 kwietnia 2014 at 20:22

    Witam wszystkich

    Od kilku dni czytam i czytam i czytam…. i końca nie ma jedno zasadnicze pytanie Note 3 czy S5 hmm.. a może poczekać na Note 4 powiedz mi Robert tak szczerze co byś wybrał mając na uwadze to że masz bądź miałeś te telefony przez dłuższy czas

    • 4 maja 2014 at 11:48

      Dużo zależy od tego jaki rozmiar preferujemy. Jeśli nie przeszkadza nam 5,7 cala to spokojnie brałbym Note 3. Brakuje tu jednak kilku ficzerów z S5 więc to sztuka kompromisu.

  • Łukasz
    29 maja 2014 at 10:42

    Mam denerwujacy problem w swoim S5. Podczas pisania literki wskakuja z opóźnieniem, nie wspomne o propozycjach słów zanim cos przycisne to musze czekac az poprzednie sie zakonczy. Masakra jakaś! Tez tak macie? Próbowałem powylanczac takie funkcje jak wibracja podczas pisania i dzwieki itd ale to nic nie dalo 🙁 pomoze ktos?

  • ami
    8 lipca 2015 at 14:44

    witam otóż mam taki problem wsadzilam s5 pod wode kilka cm i na kilka sekund i po tym czasie jak rozmawiam przez tel kazdy kto ze mna rozmawia telefonicznie mowi ze mnie prawie nie slychac co zrobic w takim przypadku? wczesniej mnie slychac bylo idealnie

  • ssff
    5 lutego 2017 at 07:05

    Dźwięk należy do jednych z lepszych w telefonach z tamtych czasów. To że coś nie zalewa nas ogromem hałasu nie oznacza że gra słabo