Jeżeli tak bardzo chcesz mieć nowego Maca Pro, ale tak bardzo nie masz na niego pieniędzy, to możesz kupić obudowę Dune Pro i przerzucić tam swoje obecne pecetowe podzespoły. Już niedługo na Kickstarterze wystartuje kampania z tą obudową i coś wyczuwam lewą dziurką od nosa, że będzie sukces.
Można naśmiewać się z Apple i ich absurdalnie wycenianych urządzeń, ich polityki czy wszechobecnego „emejzingu” na każdej konferencji, ale jedno jest pewnie – jak już zrobią jakieś urządzenie to jest dopracowane jak żadne inne i po prostu działa. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę komputery. Wystarczy zerknąć w głąb obudowy, by przekonać się z jaką starannością jest tam wszystko wykonane, poukładane i dopieszczone. Tak jak od zawsze chciał Jobs. Niezależnie od tego czy jest to 15-letni blaszak czy Mac Pro, który miał premierę w czerwcu 2019 roku. Najświeższy Mac Pro ma konstrukcję, którą ciężko jest zapomnieć, a firma Dune postanowiła to wykorzystać.
Stworzyli obudowę do komputera, która wygląda niemal identycznie jak ta od Maca Pro. Ze stali nierdzewnej, prosta, na błyszczących nóżkach i z charakterystycznym przednim panelem, który często w memach był porównywany do kuchennej tarki. To znaczy, w standardowej wersji będzie obudowa z „dziurkowanym” przodem (zdjęcie poniżej), ale za dodatkową opłatą będzie można zamówić panel w stylu Dice Y (zdjęcie wyżej). Wtedy to już „kopiuj-wklej” Mac Pro.
Ciężko jest stwierdzić po zdjęciach prasowych jak obudowa sprawdzi się przy budowie komputera czy przerzucaniu podzespołów ze swojej wcześniejszej stacji, ale widać, że producent postawił na proste rozwiązania i modułową budowę. W zestawie oprócz elementów zewnętrznych mamy też mocowania do dysków i wentylatorów, koszyki do dysków HDD, element umożliwiający przymocowanie większej płyty głównej czy przewody do wyprowadzenia USB na obudowę.
Do Dune Pro wsadzimy najnowsze karty graficzne (jak np. RTX 2080 TI), bo jest tam aż 380 mm na długości i praktycznie każdy format płyty głównej. Można też zamontować chłodzenie wodne albo wentylatory pod przednim panelem. Szkoda tylko, że nie ma chociaż jednego w zestawie.
Ile kosztuje obudowa Dune Pro? To było jeden z pierwszych pytań jakie sobie zadałem i na odpowiedź trzeba poczekać jeszcze kilka dni – dokładnie do 21 października. W tym dniu ruszy wspomniana na początku crowdfundingowa akcja, gdzie z pewnością poznamy więcej szczegółów.
No, mnie się podoba!
No Comments