Procesory graficzne w urządzeniach mobilnych zapewniają już taką grafikę, jaką jeszcze kilka lat temu mogliśmy spotkać w grach komputerowych. Obecnie najwydajniejeszy jest Adreno 330, który możemy spotkać między innymi w Galaxy Note 3, ale wysoką wydajność zapewnia też jego poprzednik – Adreno 320, który siedzi chociażby w Galaxy S 4. Firma Qualcomm, producent wspomnianych układów szykuje dla nas kolejnego „potwora”, którym ma być Adreno 400.

Adreno 400 będzie bezpośrednim następcą procesora Adreno 330 i prawpodobnie spotkamy go w najnowszym układzie Snapdragon. Jego premiera zbliża się wielkimi krokami i bardzo możliwe, że Qualcomm zaprezentuje nowy chip na targach CES w Las Vegas – tam gdzie swoją premierę miały dotychczasowe jednostki obliczeniowe.

qualcomm-snapdragon
Qualcomm Snapdragon [źródło: Qualcomm]

W chwili obecnej specyfikacja nowego procesora graficznego nie jest znana, ale wiadomo, że Adreno 400 nie będzie wspierał bibliotek OpenCL. Możemy się jedynie domyślać, że układ będzie oferował znacznie lepszą grafikę i wydajność od 330-tki, gdzie liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę będzie wynosić nie mniej niż 130 FLOPS (Adreno 330 miał 129,6 FLOPS).

Na razie nic pewnego, bo te informacje nie zostały potwierdzone przez producenta. Patrząc jednak na rozwój sytuacji, możemy spodziewać się niespotykanej jak dotąd mocy i mieć pewność, że gry na smrtfonach i tabletach w przyszłym roku będą wyglądać obłędnie.

źródło: GSMArena przez tabletowo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *