Root pozwala na wprowadzanie wielu modyfikacji do naszego telefonu, ale często się zdarza tak, że jakaś modyfikacja uszkodzi coś w systemie i będzie trzeba wszystko instalować od nowa. Tutaj przychodzi z pomocą Xposed Framework, który pozwala na wprowadzanie wielu zmian w systemie bez większych obaw o jego stabilność. W tym Galaktycznym Poradniku, przyjrzymy się bliżej tej „aplikacji” i dowiemy się jak z niej korzystać.

Co to jest Xposed Framework?

Xposed Framework jest czymś w rodzaju szkieletu dla różnych modułów, które pracują pod jego kontrolą. Moduły te pozwalają na znaczne zmiany w systemie jak i w aplikacjach bez bezpośredniej ingerencji w ich komponenty. Dlatego też, działanie całego framework’u i jego modułów bardzo łatwo odwrócić, bez szkody dla samego systemu. Powstanie Xposed zawdzięczamy dwóm deweloperom z XDA Developers – rovo89 i Tungstwenty.

Jak zainstalować Xposed Framework?

Aby rozpocząć zabawę z Xposed Framework będziemy musieli zainstalować aplikację Xposed Installer, która posłuży jako instalator dla framework’u i miejsce zarządzania wszelkimi modułami. Najnowszę wersję Xposed Installer można pobrać z tego linku (klikamy na nazwę pliku apk znajdującego się przy Download). Narzędzie instalujemy jak każdą aplikacje w formacie .apk, wybierając ją z poziomu menadżera plików. Może się zdarzyć tak, że w urządzeniu będzie zablokowana możliwość instalacji aplikacji z zewnętrznych źródeł. Wtedy też pojawi się odpowiedni komunikat z prośbą zmiany tego parametru – zostaniemy przekierowani do odpowiedniej sekcji w Ustawieniach. Do instalacji Xposed Framework wymagany jest root urządzenia. 

Po uruchomieniu aplikacji Xposed Installer ukaże nam takie okno:

Xposed Installer - Menu główne
Xposed Installer – Menu główne

Wybieramy opcję Framework, następnie klikamy na Zainstaluj lub uaktualnij, zgadzamy się na dostęp do praw root’a i czekamy chwilę.

Xposed Installer - Sekcja Framework
Xposed Installer – Sekcja Framework

 

Komunikat Xposed Installer wyświetlany po wybraniu "Zainstaluj lub uaktualnij" i zezwoleniu na dostęp do praw roota
Komunikat Xposed Installer wyświetlany po wybraniu „Zainstaluj lub uaktualnij” i zezwoleniu na dostęp do praw roota.

Postępujemy zgodnie z zaleceniami z komunikatu i uruchamiamy ponownie nasz telefon. Po restarcie Xposed Framework będzie już zainstalowany.

Jak zainstalować moduły?

Moduły możemy instalować bezpośrednio z aplikacji Xposed Installer z poziomu sekcji Pobierz lub z oficjalnej strony framework’u. W poradniku zajmiemy się tym pierwszym sposobem.

Po wybraniu opcji Pobierz wyskoczy lista wszystkich dostępnych modułów.

Sekcja "Pobierz" aplikacji Xposed Installer
Sekcja Pobierz aplikacji Xposed Installer

Wystarczy, że znajdziemy moduł, który nas interesuje i go wybierzemy. Aplikacja przejdzie do następnego ekranu ze szczegółowym opisem modułu i z przyciskiem umożliwiającym jego pobranie.

Opis modułu i przycisk "Pobierz"
Opis modułu i przycisk Pobierz

Po wybraniu opcji Pobierz, plik .apk modułu zostanie pobrany na urządzenie, a następnie zostaniemy proszeni o jego zainstalowanie (instaluje się jak każda aplikacja na system Android). Na koniec pojawi się powiadomienie o znalezionym nowym module. Teraz wystarczy go aktywować. Po naciśnięciu na powiadomienie, zostaniemy przekierowani do sekcji Moduły aplikacji Xposed Installer. Zaznaczymy nasz moduł, uruchamiamy ponownie telefon i gotowe.

Sekcja "Moduły" aplikacji Xposed Installer
Sekcja „Moduły” aplikacji Xposed Installer


Jakie moduły warto zainstalować?

Ze względu na bardzo dużą bazę modułów, nie będziemy w stanie opisać wszystkich, dlatego też, wybrałem dla Was 3 moduły, które są według mnie najbardziej warte uwagi.


1. Wanam Xposed (Android 4.2+)

Swego czasu, pojawił się na naszym blogu artykuł dotyczący tego modułu. Moduł działa tylko na telefonach Samsunga pracujących pod kontrolą systemu Android w wersji 4.2 lub nowszej. Umożliwia zmianę wielu elementów naszego systemu na lepsze i dodaniu nowych funkcji. Do tych najważniejszych i najbardziej przydatnych można zaliczyć:

 • zmiana kolorów oraz funkcji  paska powiadomień i jego elementów
 • uruchomienie latarki przy wyłaczonym ekranie
 • zmiana paru elementów ekranu blokady
 • wyłączenie komunikatów o stanie baterii
 • wykonanie zdjęć przy niskim stanie baterii (poniżej 5%)
 • uruchomienie funkcji nagrywania rozmów
 • wyświetlenie 4 opcji podczas wybrania opcji Ponownego uruchomienia telefonu: normalny restart, szybki restart, restart do trybu Recovery, restart do trybu Download
 • uruchomienie rotacji ekranu we wszystkich kierunkach
 • wybranie dowolnych aplikacji wyświetlanych w trybie Wiele okien (Multi-Window)
Wanam Exposed [źródło: Google Play]
Wanam Exposed [źródło: Google Play]
wanam-xposed-01
Wanam Xposed – Pasek powiadomień po modyfikacji [źródło: Google Play]
wanam-xposed-02
Wanam Xposed – Nagrywanie rozmów
[źródło: Google Play]

 Moduł Wanam Xposed jest do pobrania z Google Play lub z poziomu Xposed Installer.

google-play-pobierz


2. App Settings

App Settings to bardzo przydatny moduł, który umożliwia zmianę sposobu w jaki aplikacje się zachowują i wyświetlają. Zaraz po zainstalowaniu i uruchomieniu wyświetlana jest lista wszystkich aplikacji, które są zainstalowane w urządzeniu.

App Settings - Menu główne
App Settings – Menu główne [źródło: 2po2.pl]

Po wybraniu dowolnej aplikacji i przesunięciu przełącznika na górze wyświetli się nam poniższy ekran, gdzie można określić różne opcje dla wybranej aplikacji.

Edycja ustawień aplikacji - App Settings
Edycja ustawień aplikacji – App Settings [źródło: 2po2.pl]
 • DPI (Dots Per Inch): Mówiąc inaczej to po prostu wielkość interfejsu aplikacji. W przypadku gdy ta ostatnia posiada tryb tabletowy, to po zmianie DPI na stricte tabletowe, interfejs aplikacji się zmieni. Poniżej są przykładowe wartości DPI dla poszczególnych interfejsów (można je spokojnie delikatnie modyfikować by powiększyć, pomniejszyć interfejs):
  • 320: DPI dla telefonów
  • 213: DPI dla średniej wielkości tabletów.
  • 170: DPI dla dużych tabletów
 • Font Scale: Wielkość czcionki w procentach. Standardowa wartość to oczywiście 100.
 • Screen (dp): Rozdzielczość ekranu podczas działania aplikacji. Ustawienie rozdzielczości ze złymi proporcjami ekranu (nie takimi jak fabryczne) spowoduje zniekształcenie elementów interfejsu aplikacji.
 • xlarge res: Powiększenie obrazków w aplikacji.
 • Locale: Język aplikacji.
 • Fullscreen: Wyświetlanie aplikacji w trybie pełnoekranowym (ukrycie paska powiadomień).
 • No title: Usunięcie paska tytułowego aplikacji.
 • Keep screen on: Pozostawia ekran włączony, gdy aplikacja jest uruchomiona.
 • Show when locked: Wyświetla aplikację nawet jeśli telefon jest zablokowany (oczywiście aplikacja musi zostać wcześniej uruchomiona).
 • Resident (in memory): Aplikacja będzie przetrzymywana w pamięci RAM urządzenia. Jest to dobre rozwiązanie na słynny lag dialer’a, kontaktów i wiadomości. (Możliwe zwiększenie poboru pamięci RAM).
 • Orientation: Domyślna orientacja aplikacji. Za pomocą tej opcji można wymusić np. wyświetlanie jakiejś aplikacji w orientacji poziomej.
 • Insistent notifications: Po zaznaczeniu, dźwięk powiadomienia danej aplikacji będzie powtarzany w nieskończoność, aż do chwili usunięcia powiadomienia z paska powiadomień (poprzez kliknięcie na nie lub wyczyszczenie wszystkich powiadomień).
 • No big notifications: Ta opcja zapobiega wyświetlaniu rozszerzonych powiadomień danej aplikacji i uniemożliwia ich rozszerzenia. Przykładowo, jak dostaniemy normalnie notyfikacje o odebraniu nowej wiadomości SMS, to na pasku powiadomień pod tekstem wiadomości wyświetlą się przyciski takie jak Odpowiedz czy Usuń. Po włączeniu tej opcji przycisków nie będzie ani nie będzie można ich wyświetlić podczas rozwijania powiadomienia.
 • Revoke permissions: Zarządzanie uprawnieniami aplikacji. Jakakolwiek zmiana tutaj może skutkować zawieszaniem się tej aplikacji.

Moduł ten możecie pobrać z poziomu Xposed Installer lub stąd.

3. Xposed Recent Tasks RAM

Jest to najprostszy moduł z dzisiejszego zestawienia. Jego działanie ogranicza się do wyświetlania ilości zużytej pamięci RAM po przytrzymaniu przycisku Home (ekran ostatnich aplikacji).

Xposed Recent Tasks RAM
Xposed Recent Tasks RAM [źródło: 2po2.pl]

Moduł ten możecie standardowo pobrać z poziomu Xposed Installer lub stąd.

Jak odinstalować Xposed Framework?

Istnieją dwa sposoby usuwania Xposed Framework. Pierwszy z nich jest standardowy przez Xposed Installer, a drugi awaryjny przez custom recovery (np. CWM). Obydwie możliwości zostały opisane poniżej.

Metoda 1 – Standardowa

1. Wchodzimy do Xposed Installer i przechodzimy do sekcji Framework.

2. Wybieramy opcję Odinstaluj i przywróć systemowe procesy

Xposed Installer - Sekcja Framework
Xposed Installer – Sekcja Framework [źródło: 2po2.pl]

3. Czekamy chwilę, aż pojawi się stosowny komunikat.

4. Uruchamiamy ponownie telefon i gotowe.

Metoda 2 – Awaryjna (w razie problemów z uruchomieniem telefonu)

1. Uruchamiamy tryb recovery (Głośniej + Home + Zasilanie).

Uwaga! Musimy posiadać niestandardowy tryb Recovery np. CWM lub TWRP. W innym wypadku ten sposób nie będzie działać.

2. Wybieramy opcję install zip, następnie install zip from internal sdcard (ten krok może się delikatnie różnić w zależności od aktualnie wgranego trybu recovery)

3. Wybieramy plik Xposed-Disabler-Recovery.zip

4. Potwierdzamy chęć wgrania pliku zip

5. Po wgraniu uruchamiamy ponownie telefon. Powinno już wszystko działać bez problemu, a Xposed Framework został pomyślnie usunięty. Gdyby jednak zaszłą w przyszłości potrzeba ponownego wgrania Xposed Framework, to nie można zapomnieć o odhaczeniu z listy aktywnych modułów tego, który powodował konflikt z system i uniemożliwiał uruchomienie urządzenia.

To by było już wszystko. Mamy nadzieje, że powyższy poradnik okazał się dla Was pomocny. Dajcie nam znać co sądzicie o Xposed Framework i  jego modułach i co byście chcieli zobaczyć w siódmej odsłonie Galaktycznego Poradnika.

Masz pytanie lub chcesz się dowiedzieć więcej na temat Xposed Framework lub jego modułów? Zapraszamy na nasze forum!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 replies on “Galaktyczny Poradnik #6: Xposed Framework – mała rzecz, potężne możliwości”

 • GAdam40
  11 listopada 2013 at 18:04

  W siódmej części mogło by być ściąganie simlocka.

 • Radosław W.
  12 listopada 2013 at 18:06

  Mam pytanie wiem że już wiele razy to pisałem ale w polsce kiedy update s3

  • Bartosz Hadrich
   12 listopada 2013 at 19:03

   Samsung nigdy nie udostępniał dokładnych dat aktualizacji swojego sprzętu i nigdy udostępniać nie będzie, więc takie pytania jak Twoje sensu nie mają. Nikt Ci nie jest w stanie powiedzieć kiedy będzie takowa aktualizacja.
   Sam update pojawił się już w niektórych krajach, więc pewnie niedługo będzie też w Polsce.

 • Radosław W.
  12 listopada 2013 at 20:59

  Wiem że pytania nie mają sensu więc nie będe pytał