Mamy początek grudnia, więc tradycyjnie możemy zapoznać się z najnowszymi statystykami systemu Android. Google jak co miesiąc udostępnia dane na temat aktywności poszczególnych wersji swojego systemu, a te najbardziej aktualne dotyczą okresu 7 dni, kończącego się 2. grudnia. Zaskoczenia nie ma – Jelly Bean coraz bardziej się umacnia, a w zestawieniu po raz pierwszy pojawił się Android 4.4 KitKat.

Android [źródło: The Verge]
Android [źródło: The Verge]

Już od kilku miesięcy w rankingu rządzi Android Jelly Bean, który w październiku przekroczył magiczną granicę 50 procent. Oznacza to, że aż połowa urządzeń z mobilnym systemem od Google pracuje pod kontrolą „żelki”. Jak trafnie stwierdziłem w poprzednim zestawieniu, Jelly Bean stopniowo będzie rósł w siłę, a najwiękwszy wzrost zanotuje wersja, którą możemy spotkać między innymi w Galaxy Note 3. Tak też się stało, bo Jelly Bean jest już obecny na 54,5% urządzeń z Androidem, a ostatnia jego odsłona – 4.3 Jelly Bean z 2,3% wskoczyła na 4,2%.

Nie zabrakło spadków, które głównie dotyczą wersji Gingerbread i Ice Cream Sandwich. Pierwsza zanotowała 2,2-punktowy spadek i występuje obecnie na 24,1%, a wpływy drugiej zmalały do 18,6% (obniżenie o 1,2 punktów procentowych względem zeszłego zestawienia). Archaiczna wręcz wersja o nazwie Froyo jest na 1,6% urządzeń, 0,1% tortu należy do Honeycomb’a, a wszystkie wersje, poniżej 0,1% nie były brane pod uwagę.

Android - listopad 2013 [źródło: Google]
Android – listopad 2013 [źródło: Google]

Po raz pierwszy w zestawieniu pojawił się najnowszy system giganta z Mountain View – Android 4.4 KitKat. Co prawda obecnie przez tą wersję obsługiwanych jest tylko 1,1% smartfonów i tabletów, ale z pewnością ich ilość z każdym kolejnym tygodniem będzie rosnąć. I tego też powinniśmy spodziewać się w kolejnym rankingu – wzrost wersji KitKat i Jelly Bean oraz spadek pozostałych, starszych dystrybucji.

A Wy z jakiej wersji systemu Android korzystacie? Poprzednio dodaliśmy do wpisu ankietę, z której wynika, że 52% użytkowników ma na swoim urządzeniu wersję 4.1.x Jelly Bean. Jak będzie tym razem? Zachęcam do oddania głosu w poniższej ankiecie.

[poll id=”6″]

źródło: Android

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *