Do tej pory byłem przekonany, że Galaxy Gear działa tylko z kilkoma urządzeniami Galaxy, które pracują pod kontrolą systemu Android 4.3 Jelly Bean i obsługują Bluetooth 4.0 Low Energy. Mam tu na myśli Galaxy Note 3 i tablet Galaxy Note 10.1 2014 Edition, które zaliczyły premierę razem z zegarkiem, ale też Galaxy S 4 po aktualizacji z 4. listopada i od ubiegłego wtorku Galaxy Note II, który też otrzymał nowszą wersję systemu. Jak się jednak okazuje, urządzeń może być więcej i niekoniecznie muszą spełniać wspomniane wyżej wymagania.

Galaxy S 4 mini i Galaxy Gear [źródło: 2po2.pl]
Galaxy S 4 mini i Galaxy Gear [źródło: 2po2.pl]

Firma Samsung od czasu premiery Galaxy Gear i Galaxy Note 3 zapewniała nas, że gadżet w postaci inteligentnego zegarka jest kompatybilny tylko z urządzeniami Galaxy, które mają system Android 4.3 Jelly Bean i Bluetooth 4.0 LE (Low Energy, zużywające mniej energii podczas połączenia). Tak też przez dłuższy czas było, bo do chwili aż Galaxy S 4 czy Galaxy Note II nie otrzymały aktualizacji do najnowszego Jelly Bean’a nie miały możliwości połączenia się z zegarkiem Galaxy Gear. Teraz jednak zauważyłem, że Samsung chyba nieco odszedł od tej zasady, bo taki Galaxy S 4 mini razem z najnowszą aktualizacją otrzymał wsparcie dla Galaxy Gear… a przecież wciąż pracuje w oparciu o system Android 4.2.2 Jelly Bean.

Galaxy S 4 mini - aktualizacja [źródło: 2po2.pl]
Galaxy S 4 mini – aktualizacja [źródło: 2po2.pl]

Tej kwestii pewnie w ogóle bym nie poruszył, gdyby nie nowy telefon mojej dziewczyny. Tak się stało, że w jej ręce wpadł biały egzemplarz Samsunga Galaxy S 4 mini, który od razu po włączeniu wykrył 3 albo 4 aktualizacje pod rząd. Miały różny rozmiar od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu megabajtów i z reguły wprowadzały poprawę stabilności systemu, który cały czas był oznaczony jako 4.2.2 Jelly Bean. Zaskoczyła mnie jednak ostatnia aktualizacja (21,37 MB), gdzie w szczegółach oprócz oczywistej poprawy stabilności pojawiła się informacja o wprowadzeniu kompatybilności z modelem Galaxy Gear. Chyba nie muszę pisać, że od razu zabrałem się za testowanie?

Galaxy S 4 mini - Gear Manager [źródło: 2po2.pl]
Galaxy S 4 mini – Gear Manager [źródło: 2po2.pl]

Rzeczywiście Galaxy Gear z Galaxy S 4 mini działa bez żadnych problemów, a sam proces łączenia (parowania) wygląda identycznie jak w przypadku Galaxy Note 3 i innych urządzeń, które obsługują zegarek. Potrzebujemy do tego stację dokującą od zegarka, którą przykładamy do tyłu smartfonu i po chwili wyświetla się informacja o możliwości pobrania aplikacji Gear Manager. Kolejne kroki już pewnie znacie, choćby z tego filmiku. Jedyne co mi się nie spodobało to fakt, że za każdym razem kiedy chcemy połączyć Galaxy Gear z innym smartfonem, trzeba przywrócić w nim ustawienia fabrycznie. Na całe szczęście, trochę całą sytuację ratuje opcja przywrócenia ustawień i danych z backup’u.

[nggallery id=166]

Nie mniej jednak Galaxy Gear działa, mimo tego, że smartfon nie posiada Androida w wersji 4.3 Jelly Bean. Myślę, że Samsung specjalnie udostępnił małe aktualizacje dla niektórych swoich smartfonów, by rozszerzyć kompatybilność zegarka i tym samym zwiększyć jego sprzedaż. Takową łatkę dostał już Galaxy S 4 mini, ale pewnie podobna trafi też do chociażby Galaxy S 4 zoom, bo w sieci już jakiś czas temu widziałem zestaw, gdzie właśnie Galaxy S 4 zoom był sprzedawany razem z Gear’em.

Czy ktoś z czytelników posiada Galaxy S 4 mini i planuje zakup Galaxy Gear? A może już taki zestaw posiadacie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Samsung Galaxy S 4 mini, Android 4.2.2 Jelly Bean i Galaxy Gear – działa!”

 • Kwarc
  19 grudnia 2013 at 11:38

  Na panelu powiadomień naprawdę jest „Samsung Inteligentne Watch”? o_O Kto to tłumaczył? 😛

  • esuba94
   19 grudnia 2013 at 12:52

   No wlasnie na starych filmach widac „polaczono z zegarkiem gear” a teraz jest po angielsku

  • Krzysztof Nawrot
   19 grudnia 2013 at 14:16

   Tak jest, zarówno w Note 3 jak i S 4 mini