Multimedia i GPS

Galaxy Note 3 ze względu na duży wyświetlacz świetnie sprawdza się podczas konsumpcji wszelkiego rodzaju treści multimedialnych, wliczając w to przede wszystkim strony internetowe, muzykę i filmy. Większość domyślnych programów została udoskonalona, posiada mnóstwo opcji i ustawień, ale najważniejsze jest to, że działa w trybie pełnoekranowym, wykorzystując całą przestrzeń 5,7-calowego ekranu. Praca na takiej przestrzeni roboczej to czysta przyjemność, a obsługa systemu i aplikacji dzięki rysikowi S-Pen jest bardziej komfortowa. Śmiało można powiedzieć, że Galaxy Note 3 jest w stanie zastąpić dwa urządzenia w jednym, czyli mocny smartfon i 7-calowy tablet.

Samsung Galaxy Note 3  [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 [źródło: 2po2.pl]

Domyślna przeglądarka internetowa poprawnie otwiera strony internetowe i jak już wspomniałem na pełnym ekranie, ale nie obsługuje elementów Flash. Problem ten jest jednak znany w androidowym świecie i na całe szczęście większość serwisów przeszła na HTML5 albo ma dedykowane aplikacje na system Android. Nie zmienia to jednak faktu, że przeglądarka działa całkiem sprawnie i szybko otwiera strony WWW. W teście HTML5 uzyskała 475 punktów na 555 możliwych, co jest bardzo dobrym wynikiem, plasując ją w czołówce mobilnych przeglądarek internetowych.

Samsung Galaxy Note 3 - Test HTML5 [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Test HTML5 [źródło: 2po2.pl]

Przeglądarka ma bardzo dużo opcji, gdzie możemy między innymi włączyć tryb incognito, wyświetlić stronę w widoku komputerowym, wydrukować specjalnie przygotowaną zawartość strony, zarządzać prywatnością czy też synchronizować zakładki i ustawienia przeglądarki z kontem Samsung. Mnie nic w niej nie brakuje, choć ze względu na przeglądarkę używaną na domowym pececie i laptopie, obok tej domyślnej mam zainstalowaną Maxthon Cloud Browser.

[nggallery id=252]

Pre-instalowana galeria, odtwarzacz muzyki i odtwarzacz wideo też przeszły niemały lifting. Nie będę zagłębiał się bardzo w szczegóły, ale skupię się na tych najważniejszych zmianach i opcjach, które według mnie zasługują na uwagę. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione aplikacje otwierają się na pełnym ekranie, a ich interfejs został mocno odświeżony. Najbardziej widać to w odtwarzaczu filmów, gdzie pliki domyślnie wyświetlają się w formie miniatur z podglądem na żywo, co nie tylko fajnie wygląda, ale pozwala szybko podejrzeć co znajduje się w danym filmie.

Samsung Galaxy Note 3 - Odtwarzacz wideo  [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Odtwarzacz wideo [źródło: 2po2.pl]

[nggallery id=253]

Podobnie jest z przeglądarką zdjęć, gdzie pliki posegregowane są w katalogach, więc panuje tam porządek, a my od razu wiemy, które zdjęcia pochodzą z aparatu, które należą do zrzutów ekranu, a które zostały przesłane z Galaxy Gear. W tym miejscu nie mogę pominąć dwóch przydatnych funkcji, które pozwalają nam stworzyć ze zdjęć nasze małe dzieła sztuki. Mowa tutaj o kolażu i wideoklipie, gdzie szybko połączymy kilka zdjęć, dodając do tego jeszcze miły podkład dźwiękowy.

[nggallery id=254]


Test plików wideo

Samsung Galaxy Note 3 odtwarza większość popularnych formatów wideo, ale wielką moc pokazuje dopiero wtedy, gdy zarzucimy mu plik w rozdzielczości 4K. Skoro potrafi nagrywać w takiej jakości, to bez problemu jest w stanie później to odtworzyć. A plik jest nie byle jaki, bo bitrate sięga 47 Mbit/s. Jednak z niektórymi formatami domyślny odtwarzacz ma problemy, przykładowo odtwarzając sam obraz bez dźwięku. W szczegóły możecie wdrożyć się przeglądając poniższą tabelę.

Cringe (sample)
MKV H.264 720P (1280x720px), AC3 2.0 Stereo 48kHz
odtwarza sam obraz
nieobsługiwany kodek audio
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (sample)
AVI XVID (1280x544px), Audio 640 kb/s 48kHz
odtwarza
nieobsługiwany kodek audio
Niesamowity Spider-Man (Trailer)
MP4 720P (1280x720px), Audio 152kb/s Stereo 44kHz
odtwarza
Niesamowity Spider-Man (Trailer)
MP4 1080P (1920x1080px), Audio 152kb/s Stereo 44kHz
odtwarza
Toy Story 3 (sample)
FLV H.264 480P (854x480px), AAC 2.0 129 kb/s Stereo 44kHz
odtwarza


Test plików audio

24bit ALACnieobsługiwany kodek audio
24bit FLACodtwarza
16bit ALAC (CD)nieobsługiwany kodek audio
16bit FLAC (CD)odtwarza
320kb/s MP3odtwarza
24bit 192kHz ALACnieobsługiwany kodek audio
24bit 192kHz FLACodtwarza
24bit 88.2kHz 5.1 Surround FLACnieobsługiwany kodek audio

Testowe pliki audio zostały pobrane ze strony LINN Records

Trochę lepiej jest z plikami dźwiękowymi, bo oprócz formatu ALAC nie trafiłem na żaden inny, który nie byłby obsługiwany. Samsung podczas konferencji UNPACKED zaznaczył, że Galaxy Note 3 wspiera wysokiej jakości, 24-bitowe pliki audio o częstotliwości 192 kHz. Sprawdziłem i mogę z czystym sercem napisać, że domyślny program bez problemu je odtwarza. Niektóre osoby pytały mnie czy Galaxy Note 3 nagrywa w jakości 24bit 192 kHz i od razu odpowiadam, że nie, co z resztą (chyba) z fizycznego punktu widzenia nie byłoby możliwe.

GPS

W dodatku smartfon wraz z odpowiednim oprogramowaniem (a tego w Google Play jest pełno) może śmiało zastąpić urządzenie nawigacyjne. Wystarczy zainstalować aplikację do nawigacji, włączyć WiFi, umieścić telefon w uchwycie i ruszać w trasę. GPS na trasie w kilka sekund łapie tzw. „fix’a”, a po chwili w polu widzenia są niemal wszystkie satelity.

Samsung Galaxy Note 3 - GPS  [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – GPS [źródło: 2po2.pl]


SPIS TREŚCI:

  1. Wstęp, premiera, specyfikacja i wymiary
  2. Opakowanie i zawartość zestawu
  3. Wygląd i wykonanie
  4. Ekran
  5. Oprogramowanie (Programy, S Note, Wiele Okien, WatchON)
  6. Rysik S-Pen
  7. Air View, Air Gesture i funkcje Smart
  8. Aparat
  9. Wydajność
  10. Bateria i ładowanie
  11. Multimedia i GPS
  12. Podsumowanie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 replies on “Recenzja Samsung Galaxy Note 3 – najbardziej funkcjonalny smartfon po raz trzeci”

  • AdamR
    14 lutego 2014 at 13:31

    Dobre, mam N3 od samej premiery i dokładnie tak samo myślę jest zajebiście wszechstronny

  • rafalddd
    14 lutego 2014 at 19:10

    Witam,

    1. Gdzie znaleźć opcję oglądania obrazu z TV na telefonie za pomocą WatchON ?
    Mam SGS IV i tam chyba nie ma…

    2. Po co włączać wi-fi podczas nawigacji?

    Dzięki z góry za odpowiedź 🙂
    Super recenzja.

  • Majk
    14 lutego 2014 at 19:55

    AD 2
    dlatego, że WiFi skanuje mac adresy w okolicy routerów i ustala szybko twoją lokalizację. Jakoś tak 😉

    Recenzja super, dzięki niej dowiedziałem się kilku nowych rzeczy mimo, że telefon mam od premiery. Moim zdaniem amelinium z boku jest super i w mojej ocenie wygląda bardzo elegancko :). Aparat faktycznie robi ładne zdjęcia ale tylko w przypadku w którym nie korzysta z tej inteligentnej stabilizacji i jest jasno (czyli tylko w dzień i na dworze). Niby jest jaśniej ale jakość zdjęcia przy użyciu tej opcji jest po prostu beznadziejna. Autor dobrze napisał, że zdjęcia robione generalnie w pomieszczeniach gdzie jest słabsze oświetlenie wygląda jak namalowane akwarelą. Moim zdaniem Note 1 w warunkach niedostatecznego oświetlenia robił lepsze zdjęcia. Piszę to z autopsji ponieważ zdjęcia te później „wywołuję”.
    W mojej ocenie Note 1 miał wygodniejszy rysik i lepszy design niż Note 2. Note 3 przebija oba te telefony i wygląda rewelacyjnie, jest również wygodniejszy I wszystko działa sprawnie. Telefon bez dwóch zdań bardzo wygodny, intuicyjny, wydajny a do tego z długim czasem działania. Fajna zabawka i śmiało można ją polecić.

  • rexia
    15 lutego 2014 at 11:50

    Fajny tekst. Mam note 3 od listopada i zgadzam sie ze to dobry sprzet. Bez wahania wybralbym go jeszcze raz. Opcja funkcji i figur geometrycznych znana z n2 jest i w nowym notki. Ale lekko schowana. Napisz w notatce jakies liczby potem zaznacz calosc i w opcjach pojawi sie przestawienie na funkcje matematyczna lub rysowanie kolek i trojkatow.
    Btw. Nadal siedze na 4.3 xeo i mam w antutu 36000 pkt. Skad tak malo na Twoim?

    • Mariusz
      15 lutego 2014 at 17:54

      nie przejmuj się wynikami Antutu:) one mało mówią o płynności działania interfejsu, przekonałem się o tym wielokrotnie używając poprzednich Note’ów kręcąc zegary do 1900 mhz z myślą że coś to poprawi.. i poprawiło, tylko wynik w Antutu:)

    • Damian
      16 lutego 2014 at 08:22

      To nie da się tak po prostu narysować kółka czy kwadratu, żeby program prerobił to na figurę (tak jak np. w Note 8.0)?
      A czy da się narysować w Note 3 tzw. schematy, czyli np. 3 kwadraty połączone kreskami i program je wtedy poprawia do równych kształtów?

      • Krzysztof Nawrot
        16 lutego 2014 at 10:53

        Jest to trochę inaczej zrobione niż Note II czy Note 8.0. Tak jak napisał rexia, najpierw trzeba coś napisać/narysować, a potem dopiero wszystko zaznaczyć i wybrać z menu, które się pokaże opcję „Przekształć w”.

        • Damian
          18 lutego 2014 at 19:44

          Dzięki 🙂

  • rexia
    15 lutego 2014 at 20:08

    Wiem wiem. Ale zaraz jakis trollek zobaczy Twoj test i zacznie sie puszyc ze jego z1 to miazdzy notka w antutu 🙂

  • Platt88
    18 lutego 2014 at 11:44

    @Krzysztof – przy okazji pytanie do Ciebie jako eksperta od Note 3 i Samsungów at all. Mam Note 3 i niedawno zakupiłem telewizor UE40F6400. Zależało mi na screeen mirroringu. Testowałem po zakupie i wszystko śmigało, bez większych opóźnień. No może poza wymagającymi grami typu Dead Trigger 2, ale to zrozumiałem.
    Kilka dni temu okazało się, że w screen mirroringu mam 2-sekundowe opóźnienie na wszystkim – ruszając ekranem, klikając na cokolwiek, opóźnienie jest bardzo duże. Mało tego, już nawet filmiku z telefonu nie za bardzo da się puścić, bo dźwięk i obraz nie idą razem, tylko 2 sekundy od siebie. Romu w Note 3 nie zmieniałem, cały czas siedzę na 4.3. xeo, tv od początku ma najnowszy soft.

    O co chodzi??? 🙂

    • Krzysztof Nawrot
      18 lutego 2014 at 11:58

      A czemu nadal używasz 4.3 skoro jest już oficjalny 4.4? Spróbuj jeszcze raz połączyć ze sobą urządzenia „od zera”, bo rzeczywiście, takiego dużego opóźnienia nie powinno być nawet w grach.

  • Platt88
    18 lutego 2014 at 15:25

    Z kilku powodów siedzę na 4.3. Ponieważ śmiga bdb, bateria trzyma znakomicie, nie chce mi się bawić w ustawianie pulpitów i szkoda mi save’ów z gier, a nie mam czasu na backupy. Pewnie prędzej czy później wskoczę na 4.4. Póki co mam zachowany stary bootloader i otwartą opcję roota bez flagi.

    • Majk
      20 lutego 2014 at 14:22

      Ja updatowalem przez odina i nic nie straciłem. Generalnie nigdy sie nic nie traci przy aktualizacji (od Note 1 N-7000 akutalizowałem wszystko i nigdy nic nie straciłem, a sporo czasu to juz trwa ;))

  • herbatnik
    8 marca 2014 at 10:36

    WatchOn nie działał mi ze starym turbodekoderem i ultradekoderem nc+ które oddawałem juz 4 razy ten badziew. Przy piątej reklamacji zmieniłem na mediabox i to na czym mi bardzo zależało zaczęło hulać. Super sprawa zwłaszcza ze domownicy podkradają mi fajniejsze piloty. Co do szkła w note dzięki za cyne, ze jednak nie ma co pozbawiać mojego phabletu z otterboxa poza weekendem, bo kusi gdy robi się taki nagusienki bez defendera. Bateria rzeczywiście wpienia. Optykę mam nastawiona na zerolemon, ale note będzie wtedy czołgiem w moich kieszeniach. Używam Note’a często do przeglądania opasłych instrukcji w pdf’ach i tak właśnie ma działać moja przenośna biblioteka szybko i wyraźnie. Na treningach na pace prowadzę dziennik w Snote a trzymam phablet w kieszeni spodenek – żaden problem.

    • herbatnik
      16 marca 2014 at 08:14

      Jeszcze tv musze nabyć bo z UE40… nie ma możliwości podejrzeć w WC obrazu. Serie H / smart view 2.

  • Kuba
    15 marca 2014 at 23:27

    „Oznacza to nie mniej nie więcej, że za pomocą programu można przesłać bezprzewodowo obraz z telewizora na smartfon bądź tablet”
    Mmm, mógłbym się dowiedzieć gdzie jest ta opcja? Bo samemu testując na własnym S4 i na Note 3 w saturnie nie widziałem takiej opcji, w guglach też nie ma :O
    Jeżeli jeszcze Autorze zaglądasz na stare posty, to prosiłbym o pomoc 🙂
    Pozdro

    • herbatnik
      16 marca 2014 at 01:51

      Samsung smart view

      • Kuba
        16 marca 2014 at 16:39

        Dzięki, szkoda ze tylko Smart tv.;/

  • 19 marca 2014 at 15:24

    Jeśli ktoś potrzebuje funkcjonalnego i czytelnego smartfona to Note 3 jest idealnym rozwiązaniem. Z resztą, specyfikacja przemawia sama za siebie – smartfon daje ogrom możliwości przy zachowaniu wysokiej jakości.

  • Greg
    15 kwietnia 2014 at 18:43

    Czesc mam pytanie, czy do funkcji „okna rysika” gdzie jest kilka applikacji mozna dodac jakas inna np z sklepu play?

  • batrycjuszek
    23 czerwca 2014 at 15:16

    spoko kupujesz telefon za 3 tys zl i pasy pojawiaja sie na ekranie przy wlaczonym aparacie! lub inne zakłócenia z modułu wifi badz 4G ! zal!! plastikowy szajs od samsunga! zle spasowana obudowa . brud dostajacy sie w szczeliny! nie dziekuje