Rysik S-Pen

Rysik S-Pen to charakterystyczny element każdego urządzenia z rodziny Galaxy Note, czy to smartfonu czy tabletu. Z każdą kolejną generacją tabletofonu rysik zmieniał swój wygląd i nie inaczej jest w Galaxy Note 3, gdzie S-Pen przeszedł sporą metamorfozę. Jest lżejszy, smuklejszy, bardziej elegancki oraz podobnie wykończony co ramka okalająca smartfon. Gdy po raz pierwszy wziąłem go do ręki (jeszcze na targach IFA) miałem mieszane uczucia, bo rysik wydawał się po prostu tandetny, a na pewno gorzej wykonany niż ten z Galaxy Note II. Po dłuższym użytkowaniu zdążyłem się już przyzwyczaić, ale nie wyzbyłem się wszystkich uprzedzeń do nowego „piórka”.

Samsung Galaxy Note 3 - Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 - Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]

Nowy S-Pen obsługuje 1024 poziomy nacisku (podobnie jak w Note II, 256 było w Galaxy Note), co w połączeniu z dużą rozdzielczością ekranu znacznie wpływa na komfort obsługi urządzenia. Rysik jest bardzo precyzyjny, dobrze wykrywa nacisk z jakim piszemy po ekranie i wreszcie umożliwia komfortowe pisanie pod naturalnym kątem (podobnie jak podczas używania zwykłego pisaka i kartki). Nie ma już opóźnienia, które można było dostrzec w poprzedniej generacji, szczególnie przy szybkich szkicach, a także poprawiono funkcję rozpoznawania położenia rysika nad ekranem, który teraz jest wykrywany z około 1,5 centymetra. Na plus trzeba też zaliczyć końcówkę rysika, która nie dość, że jest wymienialna (w zestawie mamy 5 wkładów i specjalne szczypce) to znacznie lepiej trzyma się ekranu i zapobiega niepowołanym poślizgom. W dodatku przy czarnym Galaxy Note 3 S-Pen ma ciemne zakończenie, przez co nie zbiera zabrudzeń.

[nggallery id=241]

Muszę się jednak doczepić do przycisku na obudowie rysika, którego bardzo często podczas tworzenia notatek zdarzało mi się nacisnąć, co skutkowało niechcianym wywołaniem funkcji Polecenia wskazywanego. Jest to trochę irytujące i wymusza używanie rysika w innej, nie do końca naturalnej pozycji, tak by kciuk nie znajdował się bezpośrednio nad przyciskiem.

Samsung Galaxy Note 3 - Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]

W Galaxy Note 3, a tym samym w rysiku wreszcie zniwelowano dwa braki, które występowały w poprzedniej generacji. Po pierwsze, S-Pen wreszcie reaguje z dotykowymi przyciskami pod ekranem (Uff!) przez co nie musimy co chwilę używać palca, by wyjść z jakiejś aplikacji, uruchomić podręczne menu czy po prostu zrobić krok wstecz. Druga kwestia dotyczy kształtu rysika, który ma teraz bardziej prostokątny i regularny kształt, przez co możemy włożyć go do obudowy w dwóch pozycjach. W Galaxy Note II nie było to możliwie i czasami trzeba było się postarać, by odłożyć go na miejsce.

Samsung Galaxy Note 3 - Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 - Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Rysik S Pen [źródło: 2po2.pl]

[nggallery id=242]

Rysik teoretycznie byłby bezużyteczny gdyby nie przystosowane pod jego obsługę oprogramowanie. Dotyczy to nie tylko interfejsu użytkownika, gdzie podczas przytrzymania rysika nad danym elementem wyświetlają się podpowiedzi, ale też aplikacji i funkcji, których jest naprawdę sporo. Dzięki nim obsługa urządzenia staje się łatwiejsza, bardziej komfortowa, a większość zadań możemy wykonać po prostu szybciej.


Polecenie Wskazywane
Air Command

Polecenie Wskazywane to flagowca funkcja z jaką został zaprezentowany Galaxy Note 3. Jest to zbiór pięciu najbardziej przydatnych funkcji, które obsługujemy rysikiem S-Pen i do których mamy szybki dostęp praktycznie z każdego miejsca na smartfonie. Wystarczy umieścić stylus w dowolnym miejscu nad wyświetlaczem i nacisnąć znajdujący się na nim przycisk, by pojawiło się „księżycowe” menu z pięcioma użytecznymi opcjami – Notatka z akcji, Album z wycinkami, Pisanie po ekranie, S Szukacz i Okno rysika.

Samsung Galaxy Note 3 - Polecenie wskazywane [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Polecenie wskazywane [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 - Polecenie wskazywane [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Polecenie wskazywane [źródło: 2po2.pl]

Notatka z akcji to sposób na to jak szybko zanotować informacje, a potem jeszcze szybciej wejść z nimi w interakcję. Po wybraniu tej opcji na ekranie wyświetla się miejsce na notatkę, gdzie możemy zanotować odręcznie dowolne informacje, a potem stworzyć z nich aktywny link powiązany z kilkoma przydatnymi funkcjami. Przykładowo po zapisaniu numeru telefonu możemy od razu pod niego zadzwonić lub dodać do kontaktów, a podczas zanotowania adresu, wyświetlić mapę ze wskazówkami dojazdu. Pozostałe opcje umożliwiają wysłanie wiadomości SMS lub e-mail, wyszukanie zapisanej informacji w sieci Web lub stworzenie z niej zadania w kalendarzu.

Samsung Galaxy Note 3 - Notatka z akcji [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Notatka z akcji [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 - Notatka z akcji [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Notatka z akcji [źródło: 2po2.pl]

Podczas korzystania z Action Memo równocześnie mamy dostęp do innych funkcji telefonu. Wystarczy tylko w pewnym sensie zminimalizować notatkę, która będzie wyświetlała się zawsze na wierzchu w formie małego, kwadratowego widgetu. W każdej chwili możemy do niej powrócić, dalej edytować lub zapisać.

[nggallery id=243]

Aplikacja w miarę dobrze rozpoznaje odręczne pismo, ale bardzo możliwe, że z najstarszym lekarzem miała by problemy. Czasami zdarzyło się, że zlepiła tekst, ale nadrabia opcją bardzo dobrego rozpoznawania, co oznacza tyle, że podczas zapisania kontaktu do jakiejś osoby, od razu wie, w którym miejscu zapisać numer telefonu, imię i nazwisko czy adres e-mail.

 • Album z Wycinkami Scrapbook

To nic innego jak agregator ulubionych, zapisanych przez użytkownika treści. Przez proste zaznaczenie możemy wybrać te informacje, które nas interesują i skatalogować je w jednym miejscu w telefonie. Funkcja pozwala zapisać zdjęcia, dowolne fragmenty dokumentów czy stron internetowych, a także filmy z YouTube.

Samsung Galaxy Note 3 - Album z wycinkami [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Album z wycinkami [źródło: 2po2.pl]

Aplikacja ma bardzo czytelny i poukładany interfejs, który na dobrą sprawę możemy zmienić tak, by wycinki były ułożone obok siebie lub poziomo w formie listy. Każdą informację jesteśmy w stanie dodać do odpowiedniej (uprzednio utworzonej) kategorii, podejrzeć, a także zsynchronizować z kontem Samsung. Jest też opcja importowania i sortowania, gdzie możemy wyświetlić pliki konkretnego typu (zdjęcia, tekst czy tylko strony www).

[nggallery id=244]

Album z wycinkami jest idealny jeśli nie chcemy mieć bałaganu w telefonie, a wszystkie informacje umieszczone są w jednym miejscu. Szczerze powiedziawszy ja tej aplikacji nie używam na co dzień i spędziłem z nią trochę czasu tylko na potrzeby recenzji. Być może ktoś z Was używa jej częściej?

 • Pisanie po ekranie Screen Write

To funkcja do przechwytywania tego, co aktualnie wyświetla nam się na ekranie z możliwością późniejszej edycji. Podobny efekt uzyskujemy, jeśli przesuniemy ręką po ekranie w stronę lewej lub prawej krawędzi albo przytrzymamy jednocześnie przycisk Home i Power. Zapisany w ten sposób obraz możemy poddać obróbce identycznymi narzędziami jakie znamy z programu S Note. Jest też funkcja udostępniania, przez co zrzut ekranu można szybko przesłać do znajomych lub obsługiwanych serwisów.

Samsung Galaxy Note 3 - Pisanie po ekranie [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Pisanie po ekranie [źródło: 2po2.pl]

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w Galaxy Note 3 jest możliwość edycji praktycznie każdego zdjęcia znajdującego się w jego pamięci. Wystarczy tylko otworzyć to które nas interesuje i wybrać opcję edycji z menu. Zdjęcie można przyciąć, zmienić jego kolor, wzbogacić o odręczne zapiski, dodać efekty jak Sepia czy Winieta, a także wsadzić w ramkę i upiększyć jedną z kilkudziesięciu naklejek.

 • S Szukacz S Finder

S Szukacz to jak sama nazwa wskazuje wyszukiwarka o rozbudowanej funkcjonalności. Pozwala przeszukać praktycznie całą zawartość telefonu, począwszy od zwykłych plików i ustawień po treści zamieszczone w wiadomościach e-mail czy odręczne zapiski w notatkach. Podczas wyszukiwania możemy użyć różnych filtrów, które zawężą wyniki wyszukiwania i wyświetlą przykładowo zawartość tylko z ostatniego miesiąca.

Samsung Galaxy Note 3 - S Szukacz [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – S Szukacz [źródło: 2po2.pl]
 • Okno Rysika Pen Window

Okno Rysika to według mnie jedna z najciekawszych i najbardziej przydatnych opcji, która wchodzi w skład Air Command. W przypadku komputerów z systemem Windows otwieranie kalkulatora czy odtwarzacza muzycznego podczas pracy na innej aplikacji jest codziennością. Dzięki opcji Okno Rysika podobna idea została przeniesiona do smartfonów, przez co wykonywanie kilku zadań w tym samym czasie jest dużo bardziej efektywne. Przykładowo możemy na uruchomionej przeglądarce internetowej otworzyć kalkulator i szybko coś obliczyć, korzystać jednocześnie z komunikatora ChatON lub wyświetlić książkę telefoniczną, by od razu dodać wyszukany w Internecie numer.

[nggallery id=245]

Wystarczy w dowolnym miejscu na ekranie zaznaczyć obszar, w którym ma pojawić się okno z dodatkową aplikacją i wybrać ją z listy. Utworzone okno możemy przemieszczać po ekranie, dowolnie je skalować, a także w razie potrzeby otworzyć w trybie pełnoekranowym. Aplikacja Okno Rysika z Galaxy Note 3 niejednokrotnie okazała się pomocna w sytuacjach, gdzie normalny smartfon miałby trudności i wszystko sprowadziłoby się do chaotycznego przełączania się między aplikacjami.

Aplikacje kompatybilne z trybem Okno Rysika:

 • Kalkulator
 • Zegar
 • YouTube
 • Kontakty
 • Telefon
 • Wiadomości
 • ChatON
 • Hangouts
 • Internet
 • Galeria
 • Dyktafon
 • Muzyka


Direct Pen Input

Obsługa całego interfejsu w Galaxy Note II za pomocą rysika S-Pen mogła niekiedy sprawiać problemy, ale na szczęście w nowszym modelu wiele zostało poprawione. Rysik w Galaxy Note 3 lepiej rozpoznaje odręczne pismo, co pozwala praktycznie w całości kontrolować urządzenie wykorzystując do tego tylko rysik. Zauważymy to przede wszystkim przy okazji wprowadzania adresu strony WWW do przeglądarki czy podczas ustawiania alarmu. Dzięki Direct Pen Input po prostu możemy napisać na ekranie godzinę budzenia czy adres interesującej nas strony, bez konieczności korzystania z palców i klawiatury ekranowej.

[nggallery id=246]


Obsługa jedną ręką

Samsung Galaxy Note 3 jest ogromnym smartfonem, więc jeśli nie posiadamy wielkiej dłoni z długimi palcami jak Shaq O’Neal, obsługa jedną ręką może być dla nas problemem. Co prawda charakterystyczny, matowy tył i dobre wyważenie sprawia, że urządzenie dobrze trzyma się dłoni, ale by sięgnąć kciukiem przeciwległego wierzchołka ekranu nie obejdzie się bez manewrowania i przesuwania smartfonu na palcach. Na całe szczęście Samsung i o tym pomyślał, dlatego w ustawieniach możemy znaleźć opcje obsługi jedną ręką, co sprawdza się idealnie w sytuacji podbramkowej, gdy właśnie tylko jedną rękę mamy wolną.

Samsung Galaxy Note 3 - Obsługa jedną ręką [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Obsługa jedną ręką [źródło: 2po2.pl]

Przede wszystkim za pomocą prostego gestu możemy zmniejszyć obszar roboczy i wyświetlić go w wirtualnym ekranie o przekątnej zbliżonej do 3,5 cala (zdjęcie powyżej). Wówczas pojawiają się też na ekranie dodatkowe przyciski systemowe, przyciski głośności, a także ten, który włącza tryb modyfikacji rozmiaru okna.

[nggallery id=247]

Pod obsługę za pomocą jednej ręki zostały dostosowane inne elementy systemu jak klawiatura, wybierania numeru, przyciski podczas rozmowy, klawiatura QWERTY podczas pisania wiadomości, kalkulator i ekran odblokowania. Teraz możemy zmienić położenie tych elementów, „przyklejając” je za pomocą strzałek do lewej lub prawej krawędzi ekranu. Wszystko po to, by swoboda obsługi była jeszcze większa.


SPIS TREŚCI:

 1. Wstęp, premiera, specyfikacja i wymiary
 2. Opakowanie i zawartość zestawu
 3. Wygląd i wykonanie
 4. Ekran
 5. Oprogramowanie (Programy, S Note, Wiele Okien, WatchON)
 6. Rysik S-Pen
 7. Air View, Air Gesture i funkcje Smart
 8. Aparat
 9. Wydajność
 10. Bateria i ładowanie
 11. Multimedia i GPS
 12. Podsumowanie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 replies on “Recenzja Samsung Galaxy Note 3 – najbardziej funkcjonalny smartfon po raz trzeci”

 • AdamR
  14 lutego 2014 at 13:31

  Dobre, mam N3 od samej premiery i dokładnie tak samo myślę jest zajebiście wszechstronny

 • rafalddd
  14 lutego 2014 at 19:10

  Witam,

  1. Gdzie znaleźć opcję oglądania obrazu z TV na telefonie za pomocą WatchON ?
  Mam SGS IV i tam chyba nie ma…

  2. Po co włączać wi-fi podczas nawigacji?

  Dzięki z góry za odpowiedź 🙂
  Super recenzja.

 • Majk
  14 lutego 2014 at 19:55

  AD 2
  dlatego, że WiFi skanuje mac adresy w okolicy routerów i ustala szybko twoją lokalizację. Jakoś tak 😉

  Recenzja super, dzięki niej dowiedziałem się kilku nowych rzeczy mimo, że telefon mam od premiery. Moim zdaniem amelinium z boku jest super i w mojej ocenie wygląda bardzo elegancko :). Aparat faktycznie robi ładne zdjęcia ale tylko w przypadku w którym nie korzysta z tej inteligentnej stabilizacji i jest jasno (czyli tylko w dzień i na dworze). Niby jest jaśniej ale jakość zdjęcia przy użyciu tej opcji jest po prostu beznadziejna. Autor dobrze napisał, że zdjęcia robione generalnie w pomieszczeniach gdzie jest słabsze oświetlenie wygląda jak namalowane akwarelą. Moim zdaniem Note 1 w warunkach niedostatecznego oświetlenia robił lepsze zdjęcia. Piszę to z autopsji ponieważ zdjęcia te później „wywołuję”.
  W mojej ocenie Note 1 miał wygodniejszy rysik i lepszy design niż Note 2. Note 3 przebija oba te telefony i wygląda rewelacyjnie, jest również wygodniejszy I wszystko działa sprawnie. Telefon bez dwóch zdań bardzo wygodny, intuicyjny, wydajny a do tego z długim czasem działania. Fajna zabawka i śmiało można ją polecić.

 • rexia
  15 lutego 2014 at 11:50

  Fajny tekst. Mam note 3 od listopada i zgadzam sie ze to dobry sprzet. Bez wahania wybralbym go jeszcze raz. Opcja funkcji i figur geometrycznych znana z n2 jest i w nowym notki. Ale lekko schowana. Napisz w notatce jakies liczby potem zaznacz calosc i w opcjach pojawi sie przestawienie na funkcje matematyczna lub rysowanie kolek i trojkatow.
  Btw. Nadal siedze na 4.3 xeo i mam w antutu 36000 pkt. Skad tak malo na Twoim?

  • Mariusz
   15 lutego 2014 at 17:54

   nie przejmuj się wynikami Antutu:) one mało mówią o płynności działania interfejsu, przekonałem się o tym wielokrotnie używając poprzednich Note’ów kręcąc zegary do 1900 mhz z myślą że coś to poprawi.. i poprawiło, tylko wynik w Antutu:)

  • Damian
   16 lutego 2014 at 08:22

   To nie da się tak po prostu narysować kółka czy kwadratu, żeby program prerobił to na figurę (tak jak np. w Note 8.0)?
   A czy da się narysować w Note 3 tzw. schematy, czyli np. 3 kwadraty połączone kreskami i program je wtedy poprawia do równych kształtów?

   • Krzysztof Nawrot
    16 lutego 2014 at 10:53

    Jest to trochę inaczej zrobione niż Note II czy Note 8.0. Tak jak napisał rexia, najpierw trzeba coś napisać/narysować, a potem dopiero wszystko zaznaczyć i wybrać z menu, które się pokaże opcję „Przekształć w”.

    • Damian
     18 lutego 2014 at 19:44

     Dzięki 🙂

 • rexia
  15 lutego 2014 at 20:08

  Wiem wiem. Ale zaraz jakis trollek zobaczy Twoj test i zacznie sie puszyc ze jego z1 to miazdzy notka w antutu 🙂

 • Platt88
  18 lutego 2014 at 11:44

  @Krzysztof – przy okazji pytanie do Ciebie jako eksperta od Note 3 i Samsungów at all. Mam Note 3 i niedawno zakupiłem telewizor UE40F6400. Zależało mi na screeen mirroringu. Testowałem po zakupie i wszystko śmigało, bez większych opóźnień. No może poza wymagającymi grami typu Dead Trigger 2, ale to zrozumiałem.
  Kilka dni temu okazało się, że w screen mirroringu mam 2-sekundowe opóźnienie na wszystkim – ruszając ekranem, klikając na cokolwiek, opóźnienie jest bardzo duże. Mało tego, już nawet filmiku z telefonu nie za bardzo da się puścić, bo dźwięk i obraz nie idą razem, tylko 2 sekundy od siebie. Romu w Note 3 nie zmieniałem, cały czas siedzę na 4.3. xeo, tv od początku ma najnowszy soft.

  O co chodzi??? 🙂

  • Krzysztof Nawrot
   18 lutego 2014 at 11:58

   A czemu nadal używasz 4.3 skoro jest już oficjalny 4.4? Spróbuj jeszcze raz połączyć ze sobą urządzenia „od zera”, bo rzeczywiście, takiego dużego opóźnienia nie powinno być nawet w grach.

 • Platt88
  18 lutego 2014 at 15:25

  Z kilku powodów siedzę na 4.3. Ponieważ śmiga bdb, bateria trzyma znakomicie, nie chce mi się bawić w ustawianie pulpitów i szkoda mi save’ów z gier, a nie mam czasu na backupy. Pewnie prędzej czy później wskoczę na 4.4. Póki co mam zachowany stary bootloader i otwartą opcję roota bez flagi.

  • Majk
   20 lutego 2014 at 14:22

   Ja updatowalem przez odina i nic nie straciłem. Generalnie nigdy sie nic nie traci przy aktualizacji (od Note 1 N-7000 akutalizowałem wszystko i nigdy nic nie straciłem, a sporo czasu to juz trwa ;))

 • herbatnik
  8 marca 2014 at 10:36

  WatchOn nie działał mi ze starym turbodekoderem i ultradekoderem nc+ które oddawałem juz 4 razy ten badziew. Przy piątej reklamacji zmieniłem na mediabox i to na czym mi bardzo zależało zaczęło hulać. Super sprawa zwłaszcza ze domownicy podkradają mi fajniejsze piloty. Co do szkła w note dzięki za cyne, ze jednak nie ma co pozbawiać mojego phabletu z otterboxa poza weekendem, bo kusi gdy robi się taki nagusienki bez defendera. Bateria rzeczywiście wpienia. Optykę mam nastawiona na zerolemon, ale note będzie wtedy czołgiem w moich kieszeniach. Używam Note’a często do przeglądania opasłych instrukcji w pdf’ach i tak właśnie ma działać moja przenośna biblioteka szybko i wyraźnie. Na treningach na pace prowadzę dziennik w Snote a trzymam phablet w kieszeni spodenek – żaden problem.

  • herbatnik
   16 marca 2014 at 08:14

   Jeszcze tv musze nabyć bo z UE40… nie ma możliwości podejrzeć w WC obrazu. Serie H / smart view 2.

 • Kuba
  15 marca 2014 at 23:27

  „Oznacza to nie mniej nie więcej, że za pomocą programu można przesłać bezprzewodowo obraz z telewizora na smartfon bądź tablet”
  Mmm, mógłbym się dowiedzieć gdzie jest ta opcja? Bo samemu testując na własnym S4 i na Note 3 w saturnie nie widziałem takiej opcji, w guglach też nie ma :O
  Jeżeli jeszcze Autorze zaglądasz na stare posty, to prosiłbym o pomoc 🙂
  Pozdro

  • herbatnik
   16 marca 2014 at 01:51

   Samsung smart view

   • Kuba
    16 marca 2014 at 16:39

    Dzięki, szkoda ze tylko Smart tv.;/

 • 19 marca 2014 at 15:24

  Jeśli ktoś potrzebuje funkcjonalnego i czytelnego smartfona to Note 3 jest idealnym rozwiązaniem. Z resztą, specyfikacja przemawia sama za siebie – smartfon daje ogrom możliwości przy zachowaniu wysokiej jakości.

 • Greg
  15 kwietnia 2014 at 18:43

  Czesc mam pytanie, czy do funkcji „okna rysika” gdzie jest kilka applikacji mozna dodac jakas inna np z sklepu play?

 • batrycjuszek
  23 czerwca 2014 at 15:16

  spoko kupujesz telefon za 3 tys zl i pasy pojawiaja sie na ekranie przy wlaczonym aparacie! lub inne zakłócenia z modułu wifi badz 4G ! zal!! plastikowy szajs od samsunga! zle spasowana obudowa . brud dostajacy sie w szczeliny! nie dziekuje