Ekran

Seria Galaxy Note znana jest nie tylko z obecności rysika S-Pen, ale też swoich sporych wymiarów, spowodowanych głównie zastosowaniem ekranu, którego przekątna przekracza 5 cali. W pierwszej generacji było to 5,3 cala, w drugiej 0,2 cala więcej, a w najnowszym przedstawicielu sięga prawie 6-ciu cali. Galaxy Note 3 ma dokładnie 5,7-calową linię łączącą przeciwległe wierzchołki ekranu, co przekłada się na około 14 cm.

Samsung Galaxy Note 3 - ekran [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – ekran [źródło: 2po2.pl]

Ekran został wykonany w technologii Super AMOLED i wyświetla obraz w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli) charakteryzujący się pełną paletą 16,7 milionów barw. 5,7-calowa przekątna w połączeniu z dużą rozdzielczością przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 388 ppi, więc dostrzeżenie pojedynczego punktu na ekranie jest praktycznie niemożliwie. Nie zmienia tego także fakt, że Samsung w trzecim Note zastosował matrycę PenTile, która przez wielu uważana jest za tą gorszą (w porównaniu do matrycy RGB). W przypadku Galaxy Note 3 nie ma to większego znaczenia, a nawet niesie ze sobą plusy. Po pierwsze ludzkie oko przy tak dużym upakowaniu pikseli nie jest w stanie dostrzec ich struktury, a po drugie ekrany oparte na matrycy PenTile są bardziej wytrzymałe i mniej łase na energię.

Samsung Galaxy Note 3 -Ekran [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 -Ekran [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 -Ekran [źródło: 2po2.pl]
Samsung Galaxy Note 3 -Ekran [źródło: 2po2.pl]
 

[nggallery id=228]

Od razu zaznaczę, że nie miałem do dyspozycji profesjonalnych narzędzi pomiarowych, by sprawdzić parametry ekranu, więc musicie zadowolić się moją subiektywną opinią. Osobiście uważam, że obraz prezentowany na wyświetlaczu Galaxy Note 3 jest wręcz rewelacyjny. Mamy zapewnione szerokie kąty widzenia, bardzo głęboką czerń i piękne, nasycone kolory. Jasność ekranu możemy płynnie dostosować do naszych upodobań lub ustawić ją jako automatyczną, dodatkowo jeszcze korygując jej wartość za pomocą pięciostopniowej skali. Zalecam wybranie tej drugiej opcji ze względu na oszczędność energii, bo ekran sam dobierze odpowiednią jasność biorąc pod uwagę warunki otoczenia oraz fakt, że na maksymalnej jasności wyświetlacz aż „wali po oczach”.

[nggallery id=227]

Wyświetlane kolory możemy także skorygować za pomocą kilku opcji w ustawieniach. Służą do tego cztery tryby ekranu: Dynamiczny, Standardowy, Profesjonalne zdjęcie i Film, dzięki którym jeszcze bardziej możemy dostosować ekran „pod siebie”. Mamy do dyspozycji też specjalny Tryb czytania, który okaże się pomocny podczas czytania e-booków czy przeglądania stron internetowych. Aktywacja trybu powoduje automatyczną optymalizację kontrastu, temperatury i jasności wyświetlanych kolorów, tak by tekst był widoczny nawet w słabych warunkach oświetleniowych, a długotrwałe czytanie nie męczyło naszego wzroku. Dodatkowo w ustawieniach można zwiększyć czułość ekranu i swobodnie obsługiwać go w rękawiczkach. Jest to niezwykle przydatne zimą czy podczas aktywności sportowych.

Gorilla czy nie Gorilla?

Corning Gorilla Glass [źródło: Corning]
Corning Gorilla Glass [źródło: Corning]

Tak duży ekran musi być solidnie zabezpieczonymi przez uszkodzeniami, ale przez pewien czas nie było wiadomo, co dokładnie go chroni. Były plotki, że Galaxy Note 3 nie posiada Gorilla Glass, a hartowane szkło. Jak się jednak okazało i to w sumie stosunkowo niedawno, wyświetlacz w najnowszym tabletofonie został pokryty 3. generacją szkła Gorilla, co zostało potwierdzone nie tylko przez producenta, czyli firmę Corning, ale też przez samego Rzecznika Prasowego firmy Samsung.

Gorilla Glass 3 w Galaxy Note 3 [źródło: Corning]
Gorilla Glass 3 w Galaxy Note 3 [źródło: Corning]

Jak podaje specyfikacja, szkło Gorilla Glass 3 jest niezwykle cienkie i trzykrotnie bardziej odporne na zarysowania od poprzedniej generacji. Rzeczywistość jednak jest bardzo brutalna, czego sam doświadczyłem na swoim Galaxy Note 3. Smartfon używam bez żadnego etui i mimo tego, że dbam o niego jak o jajko na ekranie pojawiły się drobne zarysowania, które nie wiadomo skąd się tam wzięły. Z tego co pamiętam, nie zauważyłem takiego problemu w poprzednim smartfonie, którym był Galaxy Note II. Warto zatem po zakupie nowego Note’a zaopatrzyć się w etui zakrywające ekran lub przynajmniej folię ochronną.

Nie mniej ekran Galaxy Note 3 jest jego bardzo mocną stroną i z pełnym przekonaniem napiszę, że smartfon posiada jeden z najlepszych ekranów jakie obecnie możemy spotkać w urządzeniach mobilnych. Chyba się ze mną zgodzicie, prawda?


SPIS TREŚCI:

  1. Wstęp, premiera, specyfikacja i wymiary
  2. Opakowanie i zawartość zestawu
  3. Wygląd i wykonanie
  4. Ekran
  5. Oprogramowanie (Programy, S Note, Wiele Okien, WatchON)
  6. Rysik S-Pen
  7. Air View, Air Gesture i funkcje Smart
  8. Aparat
  9. Wydajność
  10. Bateria i ładowanie
  11. Multimedia i GPS
  12. Podsumowanie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 replies on “Recenzja Samsung Galaxy Note 3 – najbardziej funkcjonalny smartfon po raz trzeci”

  • AdamR
    14 lutego 2014 at 13:31

    Dobre, mam N3 od samej premiery i dokładnie tak samo myślę jest zajebiście wszechstronny

  • rafalddd
    14 lutego 2014 at 19:10

    Witam,

    1. Gdzie znaleźć opcję oglądania obrazu z TV na telefonie za pomocą WatchON ?
    Mam SGS IV i tam chyba nie ma…

    2. Po co włączać wi-fi podczas nawigacji?

    Dzięki z góry za odpowiedź 🙂
    Super recenzja.

  • Majk
    14 lutego 2014 at 19:55

    AD 2
    dlatego, że WiFi skanuje mac adresy w okolicy routerów i ustala szybko twoją lokalizację. Jakoś tak 😉

    Recenzja super, dzięki niej dowiedziałem się kilku nowych rzeczy mimo, że telefon mam od premiery. Moim zdaniem amelinium z boku jest super i w mojej ocenie wygląda bardzo elegancko :). Aparat faktycznie robi ładne zdjęcia ale tylko w przypadku w którym nie korzysta z tej inteligentnej stabilizacji i jest jasno (czyli tylko w dzień i na dworze). Niby jest jaśniej ale jakość zdjęcia przy użyciu tej opcji jest po prostu beznadziejna. Autor dobrze napisał, że zdjęcia robione generalnie w pomieszczeniach gdzie jest słabsze oświetlenie wygląda jak namalowane akwarelą. Moim zdaniem Note 1 w warunkach niedostatecznego oświetlenia robił lepsze zdjęcia. Piszę to z autopsji ponieważ zdjęcia te później „wywołuję”.
    W mojej ocenie Note 1 miał wygodniejszy rysik i lepszy design niż Note 2. Note 3 przebija oba te telefony i wygląda rewelacyjnie, jest również wygodniejszy I wszystko działa sprawnie. Telefon bez dwóch zdań bardzo wygodny, intuicyjny, wydajny a do tego z długim czasem działania. Fajna zabawka i śmiało można ją polecić.

  • rexia
    15 lutego 2014 at 11:50

    Fajny tekst. Mam note 3 od listopada i zgadzam sie ze to dobry sprzet. Bez wahania wybralbym go jeszcze raz. Opcja funkcji i figur geometrycznych znana z n2 jest i w nowym notki. Ale lekko schowana. Napisz w notatce jakies liczby potem zaznacz calosc i w opcjach pojawi sie przestawienie na funkcje matematyczna lub rysowanie kolek i trojkatow.
    Btw. Nadal siedze na 4.3 xeo i mam w antutu 36000 pkt. Skad tak malo na Twoim?

    • Mariusz
      15 lutego 2014 at 17:54

      nie przejmuj się wynikami Antutu:) one mało mówią o płynności działania interfejsu, przekonałem się o tym wielokrotnie używając poprzednich Note’ów kręcąc zegary do 1900 mhz z myślą że coś to poprawi.. i poprawiło, tylko wynik w Antutu:)

    • Damian
      16 lutego 2014 at 08:22

      To nie da się tak po prostu narysować kółka czy kwadratu, żeby program prerobił to na figurę (tak jak np. w Note 8.0)?
      A czy da się narysować w Note 3 tzw. schematy, czyli np. 3 kwadraty połączone kreskami i program je wtedy poprawia do równych kształtów?

      • Krzysztof Nawrot
        16 lutego 2014 at 10:53

        Jest to trochę inaczej zrobione niż Note II czy Note 8.0. Tak jak napisał rexia, najpierw trzeba coś napisać/narysować, a potem dopiero wszystko zaznaczyć i wybrać z menu, które się pokaże opcję „Przekształć w”.

        • Damian
          18 lutego 2014 at 19:44

          Dzięki 🙂

  • rexia
    15 lutego 2014 at 20:08

    Wiem wiem. Ale zaraz jakis trollek zobaczy Twoj test i zacznie sie puszyc ze jego z1 to miazdzy notka w antutu 🙂

  • Platt88
    18 lutego 2014 at 11:44

    @Krzysztof – przy okazji pytanie do Ciebie jako eksperta od Note 3 i Samsungów at all. Mam Note 3 i niedawno zakupiłem telewizor UE40F6400. Zależało mi na screeen mirroringu. Testowałem po zakupie i wszystko śmigało, bez większych opóźnień. No może poza wymagającymi grami typu Dead Trigger 2, ale to zrozumiałem.
    Kilka dni temu okazało się, że w screen mirroringu mam 2-sekundowe opóźnienie na wszystkim – ruszając ekranem, klikając na cokolwiek, opóźnienie jest bardzo duże. Mało tego, już nawet filmiku z telefonu nie za bardzo da się puścić, bo dźwięk i obraz nie idą razem, tylko 2 sekundy od siebie. Romu w Note 3 nie zmieniałem, cały czas siedzę na 4.3. xeo, tv od początku ma najnowszy soft.

    O co chodzi??? 🙂

    • Krzysztof Nawrot
      18 lutego 2014 at 11:58

      A czemu nadal używasz 4.3 skoro jest już oficjalny 4.4? Spróbuj jeszcze raz połączyć ze sobą urządzenia „od zera”, bo rzeczywiście, takiego dużego opóźnienia nie powinno być nawet w grach.

  • Platt88
    18 lutego 2014 at 15:25

    Z kilku powodów siedzę na 4.3. Ponieważ śmiga bdb, bateria trzyma znakomicie, nie chce mi się bawić w ustawianie pulpitów i szkoda mi save’ów z gier, a nie mam czasu na backupy. Pewnie prędzej czy później wskoczę na 4.4. Póki co mam zachowany stary bootloader i otwartą opcję roota bez flagi.

    • Majk
      20 lutego 2014 at 14:22

      Ja updatowalem przez odina i nic nie straciłem. Generalnie nigdy sie nic nie traci przy aktualizacji (od Note 1 N-7000 akutalizowałem wszystko i nigdy nic nie straciłem, a sporo czasu to juz trwa ;))

  • herbatnik
    8 marca 2014 at 10:36

    WatchOn nie działał mi ze starym turbodekoderem i ultradekoderem nc+ które oddawałem juz 4 razy ten badziew. Przy piątej reklamacji zmieniłem na mediabox i to na czym mi bardzo zależało zaczęło hulać. Super sprawa zwłaszcza ze domownicy podkradają mi fajniejsze piloty. Co do szkła w note dzięki za cyne, ze jednak nie ma co pozbawiać mojego phabletu z otterboxa poza weekendem, bo kusi gdy robi się taki nagusienki bez defendera. Bateria rzeczywiście wpienia. Optykę mam nastawiona na zerolemon, ale note będzie wtedy czołgiem w moich kieszeniach. Używam Note’a często do przeglądania opasłych instrukcji w pdf’ach i tak właśnie ma działać moja przenośna biblioteka szybko i wyraźnie. Na treningach na pace prowadzę dziennik w Snote a trzymam phablet w kieszeni spodenek – żaden problem.

    • herbatnik
      16 marca 2014 at 08:14

      Jeszcze tv musze nabyć bo z UE40… nie ma możliwości podejrzeć w WC obrazu. Serie H / smart view 2.

  • Kuba
    15 marca 2014 at 23:27

    „Oznacza to nie mniej nie więcej, że za pomocą programu można przesłać bezprzewodowo obraz z telewizora na smartfon bądź tablet”
    Mmm, mógłbym się dowiedzieć gdzie jest ta opcja? Bo samemu testując na własnym S4 i na Note 3 w saturnie nie widziałem takiej opcji, w guglach też nie ma :O
    Jeżeli jeszcze Autorze zaglądasz na stare posty, to prosiłbym o pomoc 🙂
    Pozdro

    • herbatnik
      16 marca 2014 at 01:51

      Samsung smart view

      • Kuba
        16 marca 2014 at 16:39

        Dzięki, szkoda ze tylko Smart tv.;/

  • 19 marca 2014 at 15:24

    Jeśli ktoś potrzebuje funkcjonalnego i czytelnego smartfona to Note 3 jest idealnym rozwiązaniem. Z resztą, specyfikacja przemawia sama za siebie – smartfon daje ogrom możliwości przy zachowaniu wysokiej jakości.

  • Greg
    15 kwietnia 2014 at 18:43

    Czesc mam pytanie, czy do funkcji „okna rysika” gdzie jest kilka applikacji mozna dodac jakas inna np z sklepu play?

  • batrycjuszek
    23 czerwca 2014 at 15:16

    spoko kupujesz telefon za 3 tys zl i pasy pojawiaja sie na ekranie przy wlaczonym aparacie! lub inne zakłócenia z modułu wifi badz 4G ! zal!! plastikowy szajs od samsunga! zle spasowana obudowa . brud dostajacy sie w szczeliny! nie dziekuje