Pierwszy dzień kwietnia to niezbyt dobry moment, by oficjalnie ogłaszać informacje, a tym bardziej zapowiadać nowe urządzenia. Większość osób podchodzi wtedy do takich informacji z dystansem i nie bierze ich na poważnie, wiedząc, że na drugi dzień mogą okazać się nieprawdziwe (mam nadzieje, że nie macie nam za złe żart z aktualizacją S III do Tizena? ). Widać jednak, że Samsung obrał inną taktykę i nie zważając na Prima Aprilis zaprezentował oficjalnie nową generację tabletów Galaxy Tab. Tak dobrze przeczytaliście, Galaxy Tab 4 są już z nami oficjalnie.

Przez ostatni czas sporo spekulowano na temat następców tabletów Galaxy Tab 3. Jak tylko do sieci wyciekają rendery nowych urządzeń to możemy być pewni, że ich premiera jest już za najbliższym rogiem. Nie inaczej było z tabletami Galaxy Tab 4. Parę dni temu widzieliśmy dwa z nich na jeszcze nieoficjalnych zdjęciach prasowych, a od teraz możemy zobaczyć jak rzeczywiście się prezentują i w końcu, jakie podzespoły skrywają pod obudową. Te są lepsze niż w 3. generacji, ale na wielkie „wow” nie ma co liczyć (a dlaczego to pisałem w tym wpisie).

Wszystkie tablety zostały zachowane w znanej nam stylistyce i mają coś w sobie zarówno z tabletów z serii Galaxy Tab PRO jak też najnowszego smartfonu Galaxy S 5. Mają ze sobą wiele cech wspólnych jak chociażby chociażby procesor, pamięć RAM, system Android czy umiejscowienie elementów na obudowie. Wszystkie trzy działają w oparciu o czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 400, gdzie rdzenie „kręcą się” z maksymalną prędkością 1,2 GHz, a jednostka jest wspomagana przez procesor graficzny Adreno 305. Galaxy Tab’y 4 dostały po 1,5 GB pamięci operacyjnej (to chyba najważniejsza zmiana na tle 3. generacji), mają 3-megapikselowe aparaty z tyłu i kamerki HD z przodu, a także 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy za pomocą kart do 64 GB (choć jak się okazuje, Galaxy Tab 4 7.0 będzie też w wariancie z 8 GB).

Samsung Galaxy Tab 4 7.0:

[nggallery id=310]

Rzecz jasna, że najbardziej widoczną różnicą jest przekątna ekranu w nowych tabletach, a co za tym idzie ich wymiary. Podobnie jak to było wcześniej, tablety Galaxy Tab 4 będą dostępne w trzech wersjach: z 7-, 8- i 10,1-calowym ekranem, który wyświetla obraz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Najmniejsza ma wymiary 107,9 x 186,9 x 9 mm i waży 276 g, wariant środkowy jest o prawie 50 gramów cięższy (320 g), ale ma niecałe 8 mm grubości (124,0 x 210,0 x 7,95 mm), a wersja 10,1-calowa to już 243,4 x 176,4 x 7,95 mm i ciężar o wielkości 487 g.

Samsung Galaxy Tab 4 8.0:

[nggallery id=312]

Kolejnym elementem, który pozwoli nam rozróżnić wszystkie tablety jest bateria. W tym największym akumulator ma pojemność 6800 mAh, a wersja 8-calowa została wyposażona w baterię 4450 mAh. Nie podano informacji jaką baterią dysponuje Galaxy Tab 4 7.0, ale podobno będzie taka sama jak w wersji 8-calowej. Wszystkie tablety działają pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4 KitKat.

Samsung Galaxy Tab 4 10.1:

[nggallery id=311]

Nowe tablety mają pojawić się na sklepowych półkach w II kwartale tego roku. Ja obstawiam czerwiec. Nie są jeszcze znane oficjalne ceny, ale patrząc na przeznaczenie i parametry, bardzo możliwe, że będą zbliżone do cen 3. generacji Galaxy Tab. Tablety będą dostępne w dwóch, standardowych kolorach – białym i czarnym.

źródło: Samsung

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *